Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоро от печат излиза "Изкуственият интелект: душа и силиций"

Петър Петров: Трябва да разсъждаваме върху това какво искаме от ИИ

От ИИ в училище има ползи и заплахи

| Интервю
Снимка: Pixabay

Заплаха или полза е Изкуственият интелект (ИИ) за образованието и внедряването му в българското училище?

Отговори на въпросите дава авторът на книгата "ИИ: душа и силиций" Петър Петров, директор ИИ в Eleven.

"И заплаха, и полезен може да бъде ИИ", казва той в интервю пред БНР.

"Може да бъде полезен, защото изцяло може да бъде внедрен за всякакви полезни цели в помощ на учителите и учениците. Но с него може да се отбива и номерът за домашните", предупреди специалистът.

И допълни, че е интересна ситуацията с учителите:

"Ако се сравняват познанията им с ИИ, е загубена кауза за учителите. Ролята на учителя е да променя, защото не е да даде знания на учениците, те много бързо вече си набавят знания, а учителят да помагат на децата да се развиват напред, да ги мотивират."

Петров обясни, че подобренията в ИИ се случват светкавично от екипи по цял свят, но "за мен е важно да се използва и да се придобива усет за какво може и какво не може да се ползва".

„Например да помолим ИИ да напише есе и в клас да го анализираме. Знанията бързо ги придобиваме и ИИ може да ти ги обясни. Да имаш натрупани знания не е много оценено от работодателите. Ключовите качества на новото поколение е да са креативни, да преборват проблеми. Сега е ключове да се пише „заявка“. Голям спор е писането на заявка или задаването на въпрос към ИИ. Това е нещо, което става ключово във всяка сфера, защото все повече дейности се извършват от ИИ и за да си ефективен е въпрос, колко добре си го искаш от ИИ“, коментира Петър Петров.

Той имал лекция пред над 550 учители и директори от цялата страна и е впечатлен, че те са проявили интерес и са имали въпроси към него. А скоро Петров ще е домакин на събитие в столичната Топлоцентрала, участието е 90 лв.

А за книгата си „ИИ: душа и силиций“, която е на печат и ще излезе до седмици, той казва:

"Искам да предам усещането, че ИИ не е една машина, а в нея може да има близки неща. Засягам креативност, съзнание, пазар на труда, крайни сценарии, ако не реагираме или регулираме тези неща. Душата е към връзката със съзнанието и на хората това не им харесва. Това са теми, върху които трябва да разсъждаваме, какво искаме."

И към момента за Петър Петров ИИ е повече силиций. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румъния гласува на президентски избори

В Румъния днес гласуват за президент. Право на глас днес имат над 18 милиона румънци в страната, а живеещите в чужбина са над 989 хиляди - гласуването зад граница започна още в петък. 13 са кандидатите за поста президент. В бюлетината обаче те са 14, тъй като Лудовик Орбан - кандидатът от "Силата на десницата", обяви твърде късно, че се..

публикувано на 24.11.24 в 08:23

Снимки на филм затрудняват движението по столичния бул. "Дондуков"

В София тази сутрин имаше затруднения с преминаването в едната посока по булевард "Витоша" в участъка между булевардите "България" и "Пенчо Славейков" заради заснемането на филм. По-рано слушатели на БНР съобщиха, че са затворени и двете ленти за движение в участъка, както и че на място има линейки и екипи на полицията, пренасочващи..

публикувано на 24.11.24 в 08:15

Икономическият и социален съвет критикува законопроект за чуждестранните агенти

Икономическият и социален съвет в България прие нарочна резолюция, в която остро критикува внесения от партия "Възраждане" в парламента законопроект за регистрация на чуждестранни агенти.  Съветът изразява сериозна загриженост като посочва, че направените предложения противоречат на Конституцията, както и на правата на човека...

публикувано на 24.11.24 в 08:07

Десетки хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Във Франция десетки хиляди излязоха на национален протест срещу убийствата и насилието над жени два дни преди международния ден за борба с насилието, основано на пола.  Над 400 френски общественици и организации са призовали за днешния национален митинг за борба срещу насилието над жени. който събра десетки хиляди по улиците на Париж, Бордо,..

публикувано на 24.11.24 в 07:52

Почти всички зеленчуци поскъпват на борсите у нас

Повечето зеленчуци на борсите в страната поскъпват тази седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 0,42 на сто до 2,167 пункта...

публикувано на 24.11.24 в 07:47
Държавният глава се срещна с българи, които живеят и работят в Сингапур

Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия

Продължава визитата на президента Румен Радев в Югоизточна Азия. След Сингапур държавният глава ще бъде на посещение във Виетнам. Задълбочаването на икономическите отношения между София и Ханой ще бъде водеща тема в разговорите на президента във Виетнам.  Пред президента: Нашенци настояват за откриване на българско посолство в Сингапур..

публикувано на 24.11.24 в 07:44
Дим се издига след израелски въздушен удар срещу  южно предградие на Бейрут, Ливан, четвъртък, 21 ноември 2024 г.

Увеличава се броят на жертвите на израелския удар в Бейрут

Най-малко 30 души са загинали, а над 60 са ранени при израелски въздушен удар в центъра на Бейрут. Ливан съобщи още, че осем души са били убити при израелски атаки в източната част на страната. Жертви има и при военните действия в Ивицата Газа. Увеличава се броят на жертвите на атаката в Бейрут, при която е разрушена 8-етажна жилищна..

публикувано на 24.11.24 в 07:35