Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

2
Д-р Весела Атанасова
Снимка: Мая Данчева

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света. Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е обвързан и със земеделския сезон, разливите на Нил и всички правила, по които света съществува. 

Огромно е културното и историческо наследство оставено по долината на Нил и проучвателите му непрекъснато добавят нови щрихи и артефакти към историята на тази древна цивилизация. А също и към културния обмен, който в древния свят е позволил египетски култове да достигнат до селищата по бреговете на Черно море, Древна Тракия, в античните селища по нашите морски брегове, до земите на днешна Украйна, Румъния, Турция, Грузия

Пирамидите в Гиза, Египет

Доказателства за това са епиграфски паметници, предмети от кост, теракота, бронз, скулптури, бижута и монети. Кога културата на Древен Египет е започнала да прониква по бреговете на Черно море – това най-вероятно се е случило още в първото хилядолетие преди Христа. 

Огромните ресурси, които е притежавал Древен Египет са били цел на големи завоеватели, търговския обмен на ценни и редки стоки са вероятните пътища, по-които културата на древните египтяни, както и култове към техните божества достигат черноморските брегове и осъществяват връзките с Долината на Нил.

Д-р Весела Атанасова египтолог и е специален гост в "Нощен Хоризонт". Поводът е една изложба, която ще бъде открита на 9 юли в Античен комплекс Сердика, познат ви като Ларгото в столицата на която тя е един от кураторите. 

Последното съвместно пътуване на Ева и Йордан Соколови е до Египет. Древноегипетски комплекс Абу Симбел с два храма, посветени на Рамзес Втори и съпругата му Нефертари.

Изложбата е плакатна и носи името "Египетските култове край Черно Море", заедно с нея ще бъде представен и сборник със същото име.

"Историята на Египет започна не с Клеопатра, тя е в края на тази история, историята на Египет може да се проследи 4000 години преди Христа, каза за БНР главен асистент Весела Атанасова от Институт по балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол" към Българската академия на науките.

"Това е до династичния период в Египет, когато всъщност се заражда държавата Египет и за да може вече да видим класическия Египет от трето хилядолетие, минаваме през това 4-то хилядолетие, през културите Негада, които са доста специфични култури и достигаме до 3- то хилядолетие - класическия Египет. 

В момента работя над "Египетските култове в Древна Тракия, а сборникът "Египетските култове край Черно Море" се появи преди две години след една конференция във Варна, на която присъстваха най-добрите специалисти в света по темата. 

Френското образование ми даде много в тази област, чета египетски йероглифи, но все по-рядко, сега обучавам студентите, за да не забравям. 

Когато през 2013 година имах стаж към Френския център за изследвания на Карнак, там живеехме буквално до храма, аз снемах изображения. 

Храмът на Карнак е главният храм на Тива - древната столица на Египет от Средно царство, това е храмът на Амон, и е един от най-големите храмове в Египет. 

Чувството не може да се опише - между древното и сегашното - едно всекидневно прераждане в течението на Нил, който е постоянно около теб. Тя е много красива река, със залезите и изгревите, разказа още д-р Атанасова.

Тя сподели, че в началото започва своите изследователски търсения през Старото Царство, дисертацията й е на тази тема - дори преди Старото царство.

На изложбата  "Египетските култове край Черно Море" заедно с д-р Атанасова куратор ще бъде и неин колега от Франция - проф. Брико от университета Тулуза 3 във Франция. Професорът е един от най-известните специалисти по египетските култури в Средиземноморието, тези култове, които се разпространяват извън Египет. 

По думите на д-р Атанасова именно култът към Изида, към нейното семейство, се разпространява извън Египет и така се стига до Черноморските брегове. Основната хипотеза е, че един от наследниците на Александър Велики в Египет, след неговата смърт дават началото на Династията на Птолемеите. Тази династия развива Египет, дейността им се разраства в културно и военно отношение, като македонска династия те привличат египетското население към гърци и македонци, които вече управляват, този мит за Изида и Озирис им послужва, като те го преиначават с гръцки богове, разказа д-р Атанасова. 

Д-р Весела Атанасова

Доктор Весела Атанасова  завършва висшето си образование в Сорбоната, Франция в специалност Археология и История на изкуството. Защитава двойна докторантура по египтология на тема “Жреците от божествения култ през Старо царство” в Сорбоната и Нов български университет. Изследването й е придружено с теренна работа в редица музеи, сред които Каирския музей, Лувъра, Археологическия музей в Сан Жерман ан Ле, Музея Метрополитън в Ню Йорк, Британския музей. Доктор Весела Атанасова е работила във и с колеги от престижни международни изследователски лаборатории като Френския институт в Кайро, Колеж дьо Франс, Центъра за египетски изследвания към Сорбоната, катедрата по египтология в Оксфорд, Френско-египетския център за изследване на храмовете в Карнак. За научната си разработка получава награда за “най-добра франкофонска дисертация” от Университетската агенция на франкофонията и Френския институт в България.
От 2017 г. е главен асистент в Института за балканистика с Център по тракология при Българска академия на науките, където е ръководител на проектa “Тракия и Египет в гръко-римската епоха”. Преподава “Египетско изкуство и култура” в Департамент Средиземноморски и източни изследвания на Нов български университет и в катедрата по Стара история в СУ “Св. Климент Охридски”.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40