Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

Ясен Пенчев
Снимка: Личен архив

В разгара на кандидатстудентската кампания, когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово. Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България. 

Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти на Българския институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии "Инсайт" към Софийския университет

Ясен е олимпиец от състезания по математика и информатика и отличник на последния випуск на Природо-математическата гимназия в Габрово, в която учи от пети клас и завършва с профил "Математика с интензивно изучаване на английски език". Дипломата му е пълно 6, шестици са оценките му и от зрелостните изпити. По математика очаквано се справил лесно, по български език и литература се подготвял дълго, но му помогнало това, че от малък обича да чете, както и частните уроци.

Казва, че за постигането на успеха дарбата не стига, нужна е и много работа, усилия, но и подкрепа от близките и учителите. Преди да започна да се занимава с науки, Ясен обичал да рисува, участва в конкурси по изобразително изкуство, свири на гайда и пее народни песни. След това дошла любовта към математиката.

В Оксфорд Ясен е приет в специалността "Компютърни науки", но таксите са непосилни за семейството му. Разказва, че въпреки това се явил на изпит, за да премери знания с конкурентите си. Приет е и в друг университет в чужбина, но избира да уча в България.

Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти на българския институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии „Инсайт“. 

За този четиригодишeн период на обучение в бакалавърска степен в Софийския университет "Св. Климент Охридски", всеки от осемте избрани в програмата ще получава по 2 хиляди лева месечна стипендия, което значително облекчава бюджета на семейството. Кандидатите преминали през оценка по документи и интервю в института, дискусии по математически проблеми и решаване на задачи, обяснява бъдещият студент.

Към ангажиментите си за лятото Ясен добавя още един – шофьорския курс. Казва, че въпреки натоварената си програма има достатъчно свободно време, което обича да прекарва с приятели и със семейството си. 

Допада му да е сред природата, да чете книги, да гледа филми, а в която и област на информатиката да се занимава, важно е постоянно да го предизвиква.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09