Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пред икономиката и гражданите на страната стоят въпроси, на които не са получили отговори"

Проф. Димитър Иванов: България да излезе от цикъла на избори, разумният ход е конституционни промени

"България трябва да е мъдра, да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните проблеми"

| Интервю
Проф. Димитър Иванов
Снимка: БГНЕС

Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.

Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.

„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.

Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:

"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."

А за неприетото в 50-ото НС правителство  коментира:

"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."

Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство. 

"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.

„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.

И допълни:

Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е  най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.

Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.

„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания!  Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Тончев: Трусовете в отношенията между Европа и САЩ са добра новина за Пекин

"Трябва да се върви към заздравяване на климата в ЕС и когато разговаря с мощни страни като САЩ и Китай, да го прави с един глас". Това заяви пред БНР Пламен Тончев, ръководител на отдел "Азия" в Института за междунородни икономически отношения в Атина. На 24 юли в Пекин се проведе среща на върха ЕС-Китай, на която бяха отбелязани 50 години..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

Родова среща в берковското село Балювица

Родова среща правят в берковското село Балювица. Традицията се спазва от години и на нея идват хора от страната и чужбина. Родовата среща винаги е в последната събота на юли. В малкото берковско селце живеят 30-тина души, но в този ден центърът се изпълва с хора от близо и далеч, разказва кметският наместник Анелия Ангелова. 

публикувано на 26.07.25 в 11:34
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Анализатор: Украйна ще излезе от войната по-малко корумпирана. Войната ограничава корупцията

"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО. Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и..

публикувано на 26.07.25 в 11:27

Патрик Качмарчик: Политиката към въоръжаване трябва да е на общоевропейска основа

Златна треска за оръжейните компании настана в Европа. Особено добре видно е това в миролюбива Германия, където на производителите на оръжия продължава да се гледа с недоверие, дори с укор. Но рецесията, от която Федералната република мъчително се опитва да излезе, и обратът в европейската политика от разоръжаване и мирно съвместно..

публикувано на 26.07.25 в 11:06
Доналд Тръмп

Гардиън: Войната в Украйна ще е ключов въпрос в разговорите на Тръмп с ЕС и Обединеното кралство

Прекратяването на войната на Русия в Украйна е ключов въпрос в разговорите на американския президент Доналд Тръмп с ЕС и Обединеното кралство, твърдят източници, цитирани от Гардиън. Американският президент е в Шотландия, където през следващите дни ще се срещне с британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон..

публикувано на 26.07.25 в 11:02
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение

Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение. Това обясни пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика. "Ако се вгледаме, ще видим една обща тръмпистка платформа, която ентусиазира тези националистически сили в Европа, но заедно с това ще видим и много разлики. Това, което се..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Близо 60 лади от времето на социализма на изложение в Трявна

Трявна е домакин на националния събор на Лада клуб България. Близо 60 автомобила с емблематичната от времето на соца марка ще бъдат показани в рамките на изложението, след официалното откриване днес в 11 часа.  Различни модели автомобили с марка "Лада", притежание на колекционери от цялата страна, ще бъдат подредени за изложението по пешеходната..

публикувано на 26.07.25 в 10:24