Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пред икономиката и гражданите на страната стоят въпроси, на които не са получили отговори"

Проф. Димитър Иванов: България да излезе от цикъла на избори, разумният ход е конституционни промени

"България трябва да е мъдра, да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните проблеми"

| Интервю
Проф. Димитър Иванов
Снимка: БГНЕС

Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.

Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.

„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.

Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:

"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."

А за неприетото в 50-ото НС правителство  коментира:

"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."

Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство. 

"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.

„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.

И допълни:

Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е  най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.

Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.

„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания!  Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус говори с външната министърка Аналена Бербок (вляво) по време на сесия в Бундестага в Берлин, 26 юни 2024 г.

Германската армия се опасява от недостиг на средства за превъоръжаване

Германската армия се опасява от недостиг на финанси за превъоръжаването си след споразумението на управляващата коалиция за бюджета за 2025 година. Министърът на отбраната Борис Писториус предупреди, че това ще възпре плановете за модернизация на Бундесвера.  Германската армия критикува новото споразумение за бюджета в Германия, което бе постигнато..

публикувано на 08.07.24 в 16:29
Доц. д-р Ася Консулова

България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак

България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак. Разчита се на неправителствените организации да създадат мрежа и да поемат инициативата да привлекат заинтересованите в раковата грижа страни.  Работата върху националните ракови планове трябва да се осъществява с организациите на цяла Европа...

публикувано на 08.07.24 в 16:23
Олаф Шолц

Сдържани реакции в Германия след победата на обединената левица на изборите във Франция

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че се надява Франция да успее да състави "конструктивно" правителство, след като след парламентарните избори там няма ясно мнозинство. Левицата се очертава победител във Франция, но без парламентарно мнозинство Веселин Киров: Франция ще се управлява от правителство на малцинството Реакциите в Германия..

публикувано на 08.07.24 в 16:04

Пеевски: Представители на областни структури на ДПС са били притискани и плашени

Председателят на ПГ на ДПС и един от председателите на партията Делян Пеевски твърди, че представители на областни структури на Движението са били "натискани и плашени". Джевдет Чакъров е звънял на представители на областните структури на ДПС да не идват на днешната среща, каза Пеевски, който се срещна в столичен хотел с oбластните..

публикувано на 08.07.24 в 15:56
Андрей Бабиш, Херберт Кикъл и Виктор Орбан обявяват създаването на

Крайната десница във Франция се присъединява към "Патриоти за Европа" в ЕП

Френската крайна десница ще се присъедини към новата група в Европейския парламент "Патриоти за Европа", чието създаване обяви преди седмица унгарският премиер Виктор Орбан. Тя обединява партии от 12 страни членки на ЕС и ще има 84 депутати. Днес е учредителното събрание на фракцията, в която освен управляващата в Унгария партия ФИДЕС,..

публикувано на 08.07.24 в 15:55
Делян Пеевски

Заседание на областните председатели на ДПС, свикано от Пеевски

Трети час в столичен хотел се провежда заседание на oбластните председатели на Движението за права и свободи. То е свикано от председателя на парламентарната група на ДПС и един от председателите на партията Делян Пеевски Сбирката е закрита за медиите, предполага се, че на нея обсъждат ситуацията в партията. След заседанието изявление ще..

публикувано на 08.07.24 в 15:42

След катастрофата с жертви край Стражица: Таксиметрови шофьори на протест пред полицията във В. Търново

Колеги на таксиметровия шофьор, който загина тази сутрин при катастрофата на главния път София - Варна, при стражишкото село Кесарево, се събраха пред полицията във Велико Търново с настояване за по-строг контрол срещу неправоспособните водачи. 17-годишен младеж без шофьорска книжка причини катастрофата, при която на място загинаха двама..

публикувано на 08.07.24 в 15:36