Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посрещат патриарх Даниил като предстоятел на Софийската епархия

Снимка: БГНЕС

От тази вечер започва тържественото посрещане на българския патриарх Даниил като Софийски митрополит.

В митрополитската катедрала "Св. Неделя" в София от 18 часа ще бъде отслужена патриаршеска вечерна служба, последвана от молитва на гроба на покойния патриарх Неофит, който се намира в притвора на храма.

Българският патриарх Даниил ще бъде посрещнат като предстоятел на Софийската епархия тази вечер в своето митрополитско седалище столичния храм Света неделя. След патриаршеската вечерна служба с петохлебие и литийно шествие е предвидена молитва пред гроба на покойния патриарх Неофит. 

"Новият Софийски митрополит и български патриарх ще отдаде дължимата почит пред гроба на блажено починалия патриарх Неофит, така че вероятно самото встъпване в длъжност, както той спомена и на интронизацията в своето първо Патриаршеско слово, той ще продължи служението на Негово светейшество българския патриарх Неофит. Ще следва пътя, стъпките и примера, образците на патриаршеското служение, което ние си спомняме от последното десетилетие, в което първосветителстваше патриарх Неофит", обясни богословът доц. Костадин Нушев.

Тържествените богослужения за посрещането на патриарх Даниил като Софийски митрополит продължават и утре. В 7:35 часа в църквата Света неделя ще бъде отслужена "утреня", а в 9:30 часа започва светата литургия, която ще води патриарх Даниил.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще гласува нови цени в зоните за платено паркиране в София

Столичният общински съвет ще гласува днес нови цени на синята и зелена зона за платено паркиране в София.  Кметът Васил Терзиев предлага вместо 2 лева на час в синята зона цената да скочи двойно - до 4 лева на час. А в зелената зона вместо 1 лев на час паркирането вече да струва 2 лева.  Цената за годишен винетен стикер за първа кола в зелена зона ще..

публикувано на 13.11.25 в 03:33

„Брадатата графиня“ - премиера в Сатиричния театър

Спектакълът „Брадатата графиня“ ще има премиера тази вечер на сцената на Сатиричния театър „Алеко Константинов“.  Носителката на „Икар“ актрисата Ана Вълчанова ще дебютира като режисьор.  "От една страна този текст е базиран основно върху Чехов, на неговите разкази. Някои са буквално взети от Чехов, по-скоро в гоголевския ключ - доста преувеличени,..

публикувано на 13.11.25 в 02:55

Затварят за движение възлово кръстовище в Ямбол заради ремонт

Днес и утре възлово кръстовище в Ямбол ще бъде затворено за движение заради полагането на асфалт. По план новото кръгово кръстовище на Биков мост ще бъде отворено в събота.   Напълно затворено за всички превозни средства ще остане кръстовището на 13 и 14 ноември, уточняват от общината в Ямбол.  С цел осигуряване на качествено и безопасно изпълнение на..

публикувано на 13.11.25 в 02:39
Британският премиер Киър Стармър

Британският премиер е подложен на натиск да уволни началника на кабинета си

Британският премиер Киър Стармър е подложен на силен натиск от широк кръг министри и депутати да уволни началника на кабинета си Морган Максуини, след като той беше обвинен в разпространяване на информация, че здравният министър Уес Стрийтинг планира заговор срещу премиера за свалянето му от поста.  Морган Максуини, най-високопоставеният помощник на..

публикувано на 13.11.25 в 02:30

Поредна стъпка към прекратяване на бюджетната парализа в САЩ

Камарата на представителите в Конгреса на САЩ придвижи с процедурно гласуване проектозакона за край на бюджетната парализа, предаде Ройтерс. Долната камара на американския парламент, която е контролирана от републиканците, придвижи с 213 на 209 гласа проектозакона. Това е още една стъпка към прекратяване на най-дългата пауза в работата на..

публикувано на 13.11.25 в 02:09
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Първите дипломати на страните от Г-7 с призив за спешно прекратяване на войната в Украйна

Външните министри на страните от Г-7 излязоха с обща декларация след срещата си в Ниагара, в югоизточната канадска провинция Онтарио, в която "категорично осъждат скорошните преки атаки на Русия срещу енергийната инфраструктура на Украйна и потвърждават подкрепата си за украинския енергиен сектор". Г-7 е групата на водещите световни икономики - на САЩ,..

публикувано на 13.11.25 в 01:15

ТОЛ системата засякла близо 42 хиляди нарушения

Магистрала "Тракия" е единствения път, на който продължават да се случват катастрофи въпреки използването на ТОЛ системата и измерването на средна скорост. Това съобщи регионалният министър Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той уточни, че до момента има засечени и предадени на МВР близо 42 хиляди нарушения на средната..

публикувано на 12.11.25 в 23:54