Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ураганът Берил показва какво очаква човечеството в бъдеще

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Климатичната криза вече не е история от научно-фантастичен филм,  тя е тук, част от живота ни и кара света да преживява невероятни горещи вълни, суши и горски пожари. Нещо повече, учените предупредиха, че тази година ни очаква екстремен сезон на ураганите. Първите доказателства за това вече са налице - сезонът на ураганите започна с рекорди.


Ураганът Берил връхлетя островите Гренадин на 1 юли с ветрове със скорост от 241 км/ч и интензивни бури и така постави рекорд за най-ранния ураган от категория 5, който някога е виждал тропическият Атлантик, отбеляза Матю Розенкранц, американски учен, прогнозиращ явленията.  

 
"Достигна максмилната пета степен с ветрове от 250-270 километра в час петнайсет дни по-рано от всяка друга буря досега. Тази година температурите на морската повърхност в голяма част от Атлантическия океан са толкова високи, че имаше достатъчно енергия да се захрани и да стане ураган на много необичайно място."



Скоростта, с която Берил се засили, преминавайки от тропическа буря със средна скорост на вятъра от 112 км/ч до голям ураган с ветрове от 209 км/ч само за 24 часа, изуми учените. По същество Берил е буря, по-характерна за сезона на ураганите, отколкото за юни, отбеляза Клер Нулис от Световната метеорологична организация

 
"Обикновено не говорим за урагани от пета степен през юли. За съжаление ураганът Берил вече достигна най-високата степен по скалата на Сафир-Симпсън. Разви се много, много бързо за един уикенд. Започна като тропическа буря и в рамките на двайсет и четири часа достигна четвърта степен."

Със затоплящата се планета и рекордните емисии от изкопаеми горива учените сега смятат, че е вероятно да ни очакват по-неприятни изненади, отколкото може би сме предполагали, подчертава метеорологът Ан-Клер Фонтан.


"Глобалното затопляне означава, че атмосферата може да задържа повече влага, а това на свой ред води до по-мощни тропически циклони с повече дъждове. Очаква ни наистина интензивен сезон на ураганите."


В тясната ивица на средния Атлантически океан, където се образуват повечето урагани, температурите на морската повърхност са необичайно високи. Всъщност съдържанието на топлина в океана - мярка за това колко енергия се съдържа в повърхностните води, от които ураганите черпят силата си - беше близо до средното за септември на 1 юли. Тъй като океанът бавно натрупва топлина, учените са разтревожени, че топлината в океана наближава обичайния си пик в началото на лятото.


"Това е най-ранният ураган от пета степен в Атлантическия океан, Карибския басейн и Централна Америка регистриран някога. Поставя прецедент и потвърждава опасенията ни, че ни очаква много активен и опасен сезон на ураганите, който ще засегне целия регион."

Ако ранната прогноза на Националния център за ураганите е вярна, Северният Атлантик може да види 17 до 25 бури, 8 до 13 урагана и 4 до 7 големи урагана до края на ноември. Изследователите отбелязват, че това е най-големият брой бури в предсезонна прогноза. Освен това учените по-рано са заявили, че ако прогнозата се окаже вярна, броят на именуваните бури ще бъде толкова голям, че учените просто няма да имат достатъчно имена в списъка, за да ги назоват всички.

"Температурите на морската повърхност са на рекордно високи нива от вече 14 месеца. И това са данни до края на месец май. Не бива да забравяме, че един ураган може да заличи десетилетия на развитие. Именно това прави ураганът Берил, особено с малките карибски острови, които не са свикнали с толкова силни урагани. Опасяваме се, че ефектът му ще е пагубен за социално-икономическото развитие."


Учените призовават жителите на районите, където обикновено се формират урагани, да се подготвят колкото се може по-обстойно и по-отрано.


"Берил се превърна от тропическа буря в мощен ураган само за три дни. Не оставяйте запасяването и подготовката си за посрещането на урагана на тези три дни. Отделете време сега да купите храна и вода, да проверите и подмените батериите на фенерчето и радиото, за да имате после достатъчно време да се евакуирате или подсигурите."


Изследователите също така отбелязват, че ураганът Берил всъщност е демонстрация на това, което очаква човечеството в бъдеще. Ако климатичната криза не бъде овладяна, сезонът на бурите на кипящата Земя ще става все по-екстремен всяка година.

 
"Това, което се случва с Берил показва какво можем да очакваме за вбъдеще. Все по-силни циклони, които бързо да достигат четвърта или пета степен на ураган."




По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46