Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Тагарев: Нямаме очаквания Украйна да получи покана за членство в НАТО

| Интервю
Тодор Тагарев
Снимка: БТА

"Нямаме очаквания Украйна да получи покана за членство поради специфичните позиции на някои страни-членки". 

Това заяви пред БНР бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев във връзка със срещата на върха на НАТО във Вашингтон.

"Очакваме, че няма да има решение да бъде поканена Украйна за членство в НАТО, но трябва да бъдат създадени условия за т.нар. мост за бъдещо членство. От тази гледна точка може би ще има решения от срещата", каза той, но добави, че се очаква масирана помощ в сериозно финансово изражение, сключване на двустранни договори за стратегическо партньорство с Украйна и предоставяне на гаранции за нейната сигурност.

"Трябва да бъдат предоставени необходимите системи за ПВО, системи за нанасяне на удари на по-голямо разстояние. Очакваме постепенно да отпаднат ограниченията за ползване на предоставяната военна помощ, за да може Украйна да е равнопоставена страна във войната с Русия", подчерта експертът. 
САЩ имат водеща роля в НАТО, напомни проф. Тагарев, като отбеляза, че няма как тяхната лидерска роля в този съюз да бъде заменена в обозримо бъдеще

"Надяваме се, че президентът Байдън ще бъде в добра форма и дух, за да се реализират целите на срещата на върха, която след 25-годишно прекъсване отново е във Вашингтон и отново в един критичен период". 

Трябва да се справяме с много сериозни директни заплахи за нашата сигурност и с много сериозни предизвикателства за в бъдеще, коментира той в интервю за предаването "12+4". 

По думите му най-важното е да се гарантира, че регионалните планове, които бяха приети на срещата на върха във Вилнюс през юли миналата година, могат да бъдат изпълнени и ще бъдат взети решения за адекватна структура за командване и управление, адекватни сили за реализиране на плановете, както и решения за ПВО на Алианса и всички необходими способности за действие. 

"За нас това е водещо. Изпълнението на тези изисквания е обвързано с помощта, която Съюзът трябва да има решимостта да предостави на Украйна. Очакваме важни решения, свързани с гарантиране на предвидимост на тази помощ". 

Плановете няма да бъдат актуализирани, но очакваме да бъдат изпълнени със съдържание, заяви проф. Тагарев. По думите му ще са необходими няколко години, за да се гарантира, че тези планове ще могат да бъдат изпълнени по най-добрия начин. По подобен начин ще е и за всички необходими инфраструктури, добави той. 

"Това са процеси, които вече са в ход. Всички страни повишават разходите за отбрана. Това създава по-добри условия за изграждане на тези способности. Няма да стане магически, но с времето ще се реализира".

Тодор Тагарев отбеляза, че се говори за обучение на украински войски на територията на Украйна. Има амбиция, изразена от отделни страни и лидери, армиите да бъдат ангажирани с такова обучение, посочи той и изказа мнението си, че това едва ли ще бъде отразено в комюникето от срещата. Според него е малко вероятно да бъде постигнато съгласие по този въпрос.

"Ако се прави такова обучение, то вероятно ще е на двустранна основа". 

Проф. Тагарев не очаква пълно разделяне на Европа от САЩ:

"Ще продължи взаимодействието при каквато и да е американска администрация и при каквото и да е стечение на обстоятелствата в различни области от военна гледна точка. Европа има капацитета да осигури самостоятелно необходимите конвенционални способности за предотвратяване на агресия или отразяване на агресия от Изток. Европа е на пътя за гарантиране в по-голяма степен на своята собствена сигурност, включително с военни инструменти. Това е добре и за Европа, и за НАТО". 

Експетът не очаква сътресения. Известна е позицията на Унгария, напомни той и подчерта, че решенията в НАТО се вземат от страните-членки. 

"Генералният секретар има важна роля, за да осигури необходимия диалог, да търси варианти, да проявява гъвкавост за намиране на консенсус между разминаващи се позиции. Марк Рюте е идеално подготвен и има перфектни качества за изпълняване на тази функция. Това е изключително добър избор", смята Тодор Тагарев. 

България няма други гаранции за сигурността си, освен членството в НАТО, изтъкна експертът. Според него българската позиция за срещата е издържана и добре обмислена. В тази връзка той не очаква изненади. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Тодор Тагарев в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф: Украйна може да получи гаранции, подобни на член 5 на НАТО

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заяви в неделя, че Русия е посочила, че може да се съгласи Вашингтон да предостави специални гаранции за сигурност за Украйна, подобни на Член 5 на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) . В интервю за CNN, което е факт след срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин в..

публикувано на 17.08.25 в 17:17

Постоянен арест за обвинения за катастрофата в София, в която загина лекар

Софийският градски съд остави за постоянно в ареста Виктор Илиев за тежката катастрофа в София от петък, когато автомобилът му се вряза в автобус на градския транспорт и загина един пътник. На 21-годишния мъж е повдигнато обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост.  Прокуратурата иска постоянен арест за обвиняемия за..

публикувано на 17.08.25 в 17:03
Американският държавен секретар Марко Рубио

Марко Рубио: САЩ могат да не успеят да създадат ситуация за прекратяване на войната в Украйна

Съединените щати ще продължат да се опитват да създадат ситуация, която да помогне за прекратяване на войната на Русия в Украйна, но това може да не е възможно, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред телевизия CBS в неделя, предаде Ройтерс. "Ако мирът не е възможен тук и това просто ще продължи като война, хората ще продължат да..

публикувано на 17.08.25 в 16:53
Пресконференция на Володимир Зеленски и Урсула фон дер Лайен, 17 август, Брюксел

Зеленски: Настоящите фронтови линии трябва да бъдат основата за мирни преговори

"Важно е, че Америка е с нас". Това заяви украинският президент Володимир Зеленски след среща с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел. Преди да се включат във видеоконференцията в рамките на "Коалицията на желаещите" в подоготовка за срещата утре в Белия дом, пред медиите Фон дер Лайен и Зеленски потвърдиха,..

публикувано на 17.08.25 в 16:42

Прокуратурата иска постоянен арест за обвиняемия за катастрофата в София, при която загина лекар

Софийският градски съд гледа искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" на Виктор Илиев. Мъжът, който е от квартал "Факултета", причини зверска катастрофа в София, при която загина 61-годишен лекар от Сирия.  Служебната защита на Илиев посочи продължаващото му лечение като мотив за "домашен..

публикувано на 17.08.25 в 16:33

Прокуратурата в Перник повдигна обвинение на шофьорка с 3,31 промила алкохол в кръвта

Районна прокуратура в Перник повдигна обвинение на 52-годишна жена, която шофирала по улиците в града с 3,31 промила алкохол в кръвта, посочват от пресцентър на прокуратурата. На 15 август е спряна за проверка, като е било установено наличие на алкохол в издишания от водача въздух. Лицето, управлявало лекия автомобил, дало кръвна проба за..

публикувано на 17.08.25 в 16:19
Горски пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция. Валията на Чанаккале Йомер Тораман съобщи, че са евакуирани жителите на 5 села, предаде БТА. "Общо 251 граждани са евакуирани в безопасен район. 211 от тях са настанени в младежкото общежитие в Еджеабат", посочи валията в профила си в "Х". В гасенето на пожарите участват близо..

публикувано на 17.08.25 в 16:00