Това мнение изрази пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика.
"Напълно е възможно сега, когато се постави под критично изпитание кой има най-силно влияние в прокуратурата, във Висшия съдебен съвет, да има някакво размърдване и то ще си проличи по действията на самите членове в Съдебния съвет, както и по действията на главния прокурор. Очевидно беше, че кръгът на г-н Пеевски може би е най-силно влиятелен в прокуратурата", заяви той в предаването "Преди всички".
"Сега е моментът, в който едно много сериозно влияние в съдебната власт може да бъде прекършено и да се раздроби на множество по-малки. Защото никоя политическа сила няма да иска да пусне контрола над съдебната власт."
Политическото раздробяване може да се окаже ползотворно, смята Брегов. Той определи това като "много удобен момент проектът, който Пеевски уж пишел (на Закон за съдебната власт - бел. ред.), да не бъде приет".
Сред всички антикорупционни мерки и съдебни реформи Брегов открои изготвения от Министерството на правосъдието Закон за съдебната власт, като го посочи като "единствената добре свършена работа, зад която може да се застане".
"Нито добър, готов законопроект за конфискацията на имущество има изготвен и сложен на масата, нито така шумно проповядваната реформа на службите, която се искаше в последната година и половина, е сведена до готов законопроект, който да бъде поставен на обсъждане и да се каже – това са антикорупционните и съдоустройствените въпроси, зад които заставаме и за тях ще правим коалиция. Отново политическото говорене е по-силно, отколкото реално свършената работа по тези въпроси. Който твърди, че прави съдебни реформи от три години, трябваше тези законопроекти да ги сложи още 2021 г. Хартията е преди всичко политическо съдържание и политическо действие."
Има историческа пролука, която трябва да се използва умело политически, ако искаме темите за правосъдието да не бъдат изхвърлени отново, изтъкна Иван Брегов преди връчването на втория мандат относно шанса да се състави правителство.
"Кой е най-изкушен да управлява ключови министерства ще покаже дали това са принципни постановки или желание за овладяване на ресурси", подчерта той.
Относно очакваното произнасяне на Конституционния съд по поправките в Конституцията Иван Брегов коментира:
"Посоките, в които Конституционният съд може да действа, са няколко. Може да отмени на процедурни основания абсолютно всички изменения. Може да отмени най-спорните въпроси, свързани с мандата на Народното събрание, българското гражданство, избора на регулатори и служебното правителство. Може би има и трети вариант – да потвърди всички изменения, който е най-малко вероятен."
Измененията в Конституцията, свързани със съдебната власт, бяха единственият въпрос, който трябваше да бъде предмет на шестата поправка, настоя Брегов.
"За да бъде темата чиста и незлоупотребена."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..
Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката опозиционна партия СИРИЗА. Той обяви, че ще промени приоритетите на политиката на партията. Новият лидер успя на първия тур да получи половината от гласовете. Сократис Фамелос е популярен депутат от лявата партия и бивш министър на енергетиката. Той беше и председател на парламентарната група на..
Неумението на парламентарните играчи да общуват помежду си блокира политическия процес – не просто говорене, а говорене около важни за обществото теми. Това е мнението на политолога Георги Проданов. "Каквито и да са еквилибристики, те показват само едно – абсолютно безсилие пред правилата, които сме приели . Отказът да се..
Лявоцентристкият кандидат Яманду Орси беше обявен за победител на президентските избори в Уругвай, след като победи десноцентристкия си съперник Алваро Делгадо на балотажа, съобщава Ройтерс. Делгадо призна изборната си загуба и поздрави опонента си, който успя да спечели с 49,81% при преброени 99% от подадените гласове. За Делгадо гласуваха..
Товарен самолет, изпълняващ полет по маршрута Германия – Литва, се е разбил днес рано сутринта край литовската столица Вилнюс. Един човек е загинал, а трима други са пострадали, предаде АФП. "Самолетът се е подготвял за кацане на летището и се е разбил на няколко километра от него", съобщиха от пожарната. Жертвата е от 4-членния екипаж.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..