Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

"Много е трудно, когато минат 20 години, човек да се върне към себе си, защото се получава едно обезличаване, твоите интереси са заменени с употребата и с това как да си набавиш"

| Интервю
Снимка: pixabay.com

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец Георги заедно с екип от лекари и социални работници оказва подкрепа на наркозависими. Днес в терапевтичния център "Отвори очи" се лекуват младежи, зависими от наркотици, алкохол, хазарт и други зависимости като хранителни разстройства, фобии, мании, интернет пристрастяване. 

Валентин Русимов опитва за първи път канабис, когато е само на 14 г.

"Причината беше любопитство. Играхме в един театър различни представления и след едно представление едно от момичетата беше донесло марихуана, пушехме уж, за да разпуснем малко", спомня си той.

Валентин изпада в непознато дотогава еуфорично чувство:

"След време се сещах за това, че съм опитвал и се сещах колко готино ми беше и исках пак".

А когато се връща в обичайното си състояние, все по-често го обхваща депресия, лошо му е и не се чувства добре. Мисълта за наркотика, който ще го върне към онова усещането за лекота и безгрижие, не го напуска. Така неусетно започва да употребява все по-сериозни наркотици, все по-често.

В продължение на шест години Валентин взима наркотици, докато негови близки не научават за програмата за наркозависими на сдружение "Отвори очи".

"Аз първоначално не исках, но когато разбрах, че не мога да се контролирам... Казаха ми да си поставя за цел да не употребявам и аз не можах да се справя с това нещо сам".

Програмата на терапевтичния център "Отвори очи" включва освен работа с психиатри, психолози и лекари, така и духовно обгрижване.

Преди няколко месеца Центърът за лечение на зависимости получава голяма сума пари от столичното 20-о училище. Със събраните средства създават зала за спорт. Директорката Галина Тимова случайно се запознава с отец Георги и Наталия Шулика от сдружение "Отвори очи". 

Освен, че учениците от 20-о училище подпомагат центъра за наркозависими, те разказват за него и на други техни партньори. Таня Георгиева е управител в едно двете най-големи издателства за учебна литература за ученици в България. И двете водещи издателства осигуряват учебници и безплатен достъп до електронните си ресурси на лекуващите се в центъра.

Още една от дейностите, която сдружение "Отвори очи" развива, е превенция на подрастващите, като ги информира за риска от употребата на наркотици. От три години Валентин Русимов е чист и живее своя нов живот. Днес застава пред децата и разказва своята история.

'"Употребата на вещества в днешно време се предлага като нещо готино, като нещо, което да те направи харесван, успешен. Това са илюзии. Човек не си дава сметка, че това не е така и не му е необходимо. Обикновено почти всички зависими са тръгнали в юношеството по този път. Много е трудно, когато минат 20 години, човек да се върне към себе си, защото се получава едно обезличаване, твоите интереси са заменени с употребата и с това как да си набавиш. Твоите мечти, цели остават на заден план". 

Целия репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04