Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загубата на партийната машина ДПС = политическа загуба за Пеевски изобщо, посочи тя

Полина Паунова: Разместеният център на властта в ДПС е проблем за Борисов

Пеевски може вече да не му осигурява комфорт, но може да му осигури жесток дискомфорт, смята журналистът

| Интервю
Полина Паунова
Снимка: БТА

"Хората около Пеевски нямат особен ход. Доган се позова на неформалната си власт, която за никого не е новина, че притежава. Но дали Пеевски може оттук нататък да има самостоятелна политическа битност? Това ми се струва централният въпрос."

Това каза в интервю за БНР журналистът от "Капитал" Полина Паунова.

С мистични изказвания се намеква, че може да се направи отделна партия, посочи тя.

"Делян Пеевски не е сред любимите политици на никой друг, освен на прокуратурата в България. Ако той излезе от ДПС, което е машина за избори, ако няма този апарат зад себе си, не съм сигурна доколко Пеевски би успял, с какъвто и финансов ресурс да разполага. Загубата на политическа легитимност на партийната машина означава категорична политическа загуба изобщо. Затова  Пеевски и останалите край него не бързат с напускането, защото не им е изгодно."

Ние не знаем с какво и кого държи Пеевски, заяви още журналистът, визирайки изречението, отправено от Пеевски към Доган в писмено изявление, че много добре се познават. По думите ѝ, това би могло да се разчете и като изнудване.

Журналистът изрази мнение, че е налице "цялостен опит за взрив на всичко".

"Единственият, който отсъства от този разговор на крилото на Пеевски, единствените ненамесени, са ГЕРБ. Знаем способностите на Борисов като политик. Той се измъква от всякакви ситуации досега. Но в момента изглежда доста неубедителен. Борисов прегърна идеята за обединение с Пеевски, само да не е скрепено на хартия. ГЕРБ през цялото време се опитваха да направят по-приемлива тази симбиоза с ДПС. Сега, когато очевидно центърът на властта в ДПС е разместен, това за Борисов е проблем."

Делян Пеевски   Снимка: БТА

Полина Паунова направи връзка между написаното от Доган за влияние на Пеевски върху прокуратурата и събитията, които са се разминали на Борисов.

"Почваме да се питаме – щом Пеевски ползва тази прокуратура, дали не пази Борисов и дали Борисов не е зависим от Пеевски. Ти като си зависим веднъж, и да е различна ситуацията, все така си зависим. Той (Пеевски – бел. ред.) може да не му осигурява вече комфорт, но може да му осигури жесток дискомфорт."

Ахмед Доган кога разбра, че прокуратурата се ползва за политически цели, попита още тя.

По темата "Магнитски" въпросите към ДПС са изключително много, а конкретиката е съществена, за да може хората да си направят извода дали става дума за интрижка или за договорка, заяви Паунова.

"Прокуратурата си каза – всичко му е наред на Пеевски", припомни тя.

Ако Конституционният съд върне поправките в Конституцията, проблемите стават на ниво базисна справедливост, коментира Полина Паунова в предаването "Политически НЕкоректно".

Ако допуснем, че Пеевски може да влияе на КС, това е също толкова проблематично, колкото е проблематично, че може да влияе върху главния прокурор, изтъкна Паунова във връзка с опасенията за упражняван натиск върху Конституционния съд, изказани от бившия правосъден министър Атанас Славов.

Запитана за размахването на етническа карта, Паунова отбеляза, че всеки път, когато има дори неформално напрежение около ДПС, започват анализи на "любезни анализатори" и партийци, че проблем с етническото напрежение няма.

"Всеки път, когато някой се почувства застрашен, имайки общо с ДПС, той вади тази етническа карта. Този аргумент тези хора искат да го вземем на въоръжение и да циклим върху него."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34