Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

Снимка: НЧ Христо Ботев - Калофер

Освен с природни дадености, Калофер ни кани на среща с красота и музика, създадени от нашите древни традиции.

Калоферската дантела или магията в бяло е като пътуване във времето. От XIX век до днес занаятът изисква едни и същи инструменти - дървени совалки и цилиндрична възглавничка, и много търпение. 

От времето на пищните кралски облекла, откъдето е привнесена дантелата, до богато украсена трапеза, днес това изкуство - занаят предлага различни бижута и украса за дома

Бижутата обеци, брошки, гривни и чокъри са новият прочит на съвременните майстори на калоферската дантела. 

"За 25 ти пореден път ще се проведе празникът на Калоферската дантела на емблематичната дата - 15 август, разказа за предаването "Пътувай с "Хоризонт" Диана Овчелорава, майстор плетач на калоферска дантела от Творчески център на калоферската дантела в гр. Калофер.

Радостина Червенякова
А в Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер Радостина Червенякова открива гайдата още от малка, вече 5 години свири на традиционния за България духов инструмент.
Гайдари от Народно читалище
С народно пеене се занимава и Александра Михалева, която вече е приета в училището в Широка Лъка. А Александра Пътева, на 14 години, от 6 месеца също пее и е приета в специализираното училище в Широка Лъка със специалност Народно пеене.

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята.

"Тук имаме уникална природа - през зимата снегът се сипе плавно, без виелици и вихрушки, пролетта е дивно красива, а лятото е с прохладни вечери, при които не можеш да заспиш, без да си сложиш одеяло, есента е пълна с хиляди причудливи багри на вековните букови и борови гори.

На Васильов ден имаме уникален празник - т.нар. "Парен петел", също и другите ни празници - ваденето от реката на Калоферския кръст, имаме поне 50 коледарски групи и поне над 50 коледарски песни - уникални музикални размери.

Читалището ни е онзи светлик, който съхранява културата и бита на българина от миналото до днес.

И все си мисля, че може би трябва да се завърнем към трите главни Р - Род, Родина и Роден край! Да, смятам, че ние сме кораво племе, силен корен и енергийното поле на България е силно и ние ще оцелеем", каза за БНР Наньо Чолпанов.

Още по темата слушайте от разговора на Даниел Инков с Диана Овчелорава и Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер за предаването "Пътувай с "Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53