Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийското "Аварийна помощ и превенция" с демонстрации за професионалния празник на спасителя

Красимир Димитров: Превенцията и обучението са най-важни при бедствия за адекватни действия

"Само Националната асоциация на доброволците да координира дейността им при бедствени ситуации и когато са на терен"

| Интервю
Красимир Димитров
Снимка: Евелина Стоянова

Превенцията и обучението са най-важни за бедствени ситуации, за да могат хората да реагират адекватно. Затова дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столична община имаме полигон за обучение.

Това заяви директорът на АПП Красимир Димитров в интервю пред БНР. Днес на столичния пл. "Александър Батенберг" общинското аварийно звено демонстрира как се действа при бедствия и аварии по повод професионалния празник на спасителите.

„На полигона имаме обучения на деца, ученици, служители. Превенцията и демонстрациите показват на хората с какво разполага АПП, Пожарната, армията, БЧК и др. при бедствие“, обясни Краси Димитров и допълни, че 60 000 души са преминали през обученията на АПП-Столична община.

На базата им на Панчарево има модули за спасяване при наводнения, пожари, спасяване на хора по алпийски метод и специална стая за земетресение 7 степен по Рихтер.

Той коментира, че формированието на доброволците към общинското аварийно звено са добре обучени. Според него в противен случай те рискуват живота си и застрашават този на огнеборците при пожар.

„Доброволците трябва да минат през обучение и да бъдат регистрирани в съответната община. Вижте нашите, имат радиовръзка, екипировка и са обучени. На пожара в Кресна, 52 км фронт, идваха с джапанки и къси панталони. Те трябва да знаят, че отиват в планина, пресечена местност и пожарът може да ги загради. Рискувайки живота си, пожарникарите тях ли да спасяват или да гасят?“, препоръча Димитров, който е един от най-опитните ръководители на аварийни звена в страната.

 Негови екипи работиха и спасяваха хора при наводнението в Карловско и бяха първите отлетели за Турция при разрушителното земетресение в района на Адана.

„Само Националната асоциация на доброволците да координира дейността им при бедствени ситуации и когато са на терен. И само обучени да влизат при пожар“, призова Красимир Димитров.

Общинската дирекция „Аварийна помощ и превенция“ има модерно и технологично оборудване за всякакви бедствия, както и обучени специализирани екипи. Отскоро те имат право да гасят и пожари.

Директорът на софийското АПП съобщи, че скоро ще имат още нова техника.

„Очакваме още два аварийно-спасителни автомобила, чакаме 25-метрови вишка, имаме верижна техника в с. Яна, в депото за отпадъци и на други места, защото при гасенето на пожар на Витоша ни трябваше голяма верижна техника“, обясни Димитров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34