Тази оценка даде бившият министър на вътрешните работи и на правосъдието Иван Демерджиев на реакцията на държавата към пожарите в страната.
"Няколко дни пожарите бяха оставени с тях да се борят по места различни групи, но липсваше национална координация", прави равносметка той.
Часове преди пожарът да обхване къщите в село Воден, вътрешният министър обясняваше в парламента, че всичко е наред, коментира Демерджиев пред БНР.
"Докато се опитваха да гасят политическите пожари, хората бедстваха. Часове по-късно пожарът влезе в село Воден."
"На терен, вместо хеликоптерите да бъдат насочени да гасят пожарите на първите къщи, те гасяха хълмовете. Когато пристигна помощта от Турция, тези хора бяха освободени, бяха изпратени да си ходят обратно и впоследствие се осъзна, че пожарът продължава. Подобна липса на координация е абсолютно неприемлива!"
Основната отговорност е на министъра на вътрешните работи, категоричен е той. По думите му вместо това сме наблюдавали действия на премиера Главчев, който "еднакво неуспешно" се справя и с външната, и вътрешната политика.
За пореден път "достойните гърбове" на българските полицаи, пожарникари, военни и множество доброволци се използват като параван от изпълнителната власт, смята Демерджиев.
Той отправи критики към парламента за "залитане" в търсене на решения, без да се опира на опита на професионалистите. Според него в опита си да реагира на ситуацията с пожарите НС действа хаотично и популистки.
В ПВУ беше предвиден координационен център, който да следи цялостната ситуация в държавата и такива бедствия да се ръководят от национален щаб в реално време. Не се работи по това, просто защото е инициатива на президента, коментира Иван Демерджиев.
"Вместо това се търсят, меко казано, спорни решения, негодни за резултата, който целят", посочи той и даде пример с идеята да се закупуват хеликоптери за полицията.
Системата за ранно предупреждение не беше развита и адекватно финализирана, заяви бившият вътрешен министър.
"Това е само едно от нещата, които не бяха придвижени и завършени. Калин Стоянов дължи и отговори на други въпроси – кой позволи да се стигне до изгаряне на ключова комуникационна инфраструктура в района на пожарите. (…) Имам данни, че има засегната такава инфраструктура."
Настоящият служебен кабинет продължава тенденцията на пропадане, започнала от кабинета на сглобката, изрази мнение Иван Демерджиев.
"Държавата не е на автопилот. Нещо по-лошо: няма пилот."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6". Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..
Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..
21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард. Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила.
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..
Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората. Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...
Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите". В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..