Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

| Интервю
Снимка: БТА

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва

Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия.

Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща, подчерта той пред БНР и заяви категорично, че грешките са системни. 
"За да има успех една превенция за даден вид природни бедствия, е необходимо да има ясна концепция за това какво трябва да се прави с хоризонт от 10-15 години. При нас всичко се прави на парче, в момента. Сега още един месец ще говорим за пожари. Виждате, че започват да стават наводнения, започва да се говори за наводнения, забравят се пожарите. След това ще има свлачища, не дай си Боже ще се случи земетресение. Тогава всички тези сили и средства, които са мобилизирани, едва ли ще могат да се справят в този пълен капацитет, който би трябвало да има една национална служба", коментира Кръстанов в интервю за предаването "12+4". 

Ако една просека има успех и спре огъня, всички служби ще казват, че те са тези, които са предотвратили разпространението, подчерта специалистът и добави обаче, че ако не може да се спре огъня, проблемът започва да се прехвърля. По думите му просеките са една много мощна превантивна дейност, но такива се правят след много задълбочен анализ на възможните варианти и сценарии за развитието на огъня.

Кръстанов уточни, че кметовете на общините са отговорни за защитата от бедствия. МРРБ, МОСВ, Пожарната също имат отговорности, напомни той и добави, че така отговорността започва да се размива и да се прехвърля от една институция на друга. 

"Докато не се направи една единна европейска съвременна държавна агенция за гражданска защита, където да се концентрира цялото управление на единната спасителна система, на превантивната дейност и т.н., ще си говорим всяка година за това какво е трябвало да се направи. Без държавна агенция, няма да може да се справи държавата с нито едно природно бедствие", категоричен бе той.

Според него най-малкият проблем е да се закупят летателни средства. Въпросът е какви са екипажите, къде ще се правят обученията, кой и къде ще ги поддържа, изтъкна още специалистът. 

Цялото интервю на Георги Налбантов с Атанас Кръстанов в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01