Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Унгария с ангажимент за решение на проблема "Шенген" за България

Снимка: БТА

Включване на България в Шенгенската зона и със сухопътните граници е високо в дневния ред на започналото шестмесечно унгарско председателство на Съвета на Европейския съюз. Будапеща е поела ангажимент за постигане на скорошно решение по темата, стана ясно от заседанието на парламентарната комисия по външна политика. 

България подкрепя приоритетите на унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз за укрепване на общата политика за сигурност и отбрана, посочи заместник-министърът на външните работи Иван Кондов.

"По отношение на сигурността в целия черноморски регион изрично сме изтъкнали, че е необходим нов стратегически подход на Европейския съюз и в тази връзка разчитаме на унгарското председателство за активни усилия в подготовката на новата стратегия на Европейския съюз за Черноморския регион".

По темата за разширяването на Европейския съюз:

"Всички държави трябва да спазват принципа на собствените заслуги".

България изрично е посочила, че позицията ни по отношение на преговорите за членство с Република Северна Македония остава последователна и ще зависи от цялостното изпълнение на поетите от Скопие ангажименти, в това число необходимите промени за вписването на българите в Конституцията на югозападната ни съседка.

"И изпълнението на всички останали елементи на Европейския консенсус, постигнат през лятото на 2022 година. Повдигането на идеи за предоговарянето на вече поети международни ангажименти би довело само до ново отдалечаване от старта на преговорите за членство. Освен всички останали страни в региона на Западните Балкани, Косово има нужда също от заслужена европейска перспектива".

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осем души са загинали при интензивните руски удари с ракети и дронове в Украйна

Осем души са загинали при интензивните руски удари с ракети и дронове в Украйна в нощта срещу петък. Според Киев при координирана атака на различни силови структури е бил поразен нефтеният терминал в руското черноморско пристанище Новоросийск.  Основна мишена на руските удари отново стана Киев, където са загинали шестима цивилни. Две са жертвите на..

публикувано на 14.11.25 в 18:32
Илиян Йончев, БСП

БСП: Британската дерогация за "Лукойл" показва, че действията на НС и правителството са правилни

Решението на Великобритания да свали санкциите и да даде дерогация до 14 февруари категорично показва, че действията на НС и на правителството са правилни. Така депутатът от БСП Илиян Йончев коментира избора на Румен Спецов за особен управител на рафинерията на "Лукойл" и преодоляното вето на президента върху закона, разширяващ правомощията на този..

публикувано на 14.11.25 в 18:17

Авария спря топлоподаването в столичния квартал "Дружба-2" и "Цариградски комплекс"

Авария наложи спиране на топлоподаването в столичния квартал "Дружба-2" и "Цариградски комплекс", съобщават от Топлофикация София. Пробивът е на магистрален топлопровод. Аварията няма общо с текущия ремонт, който се извършва в квартала. Участъкът е обезопасен, екипи на дружеството са започнали работа за отстраняване на пробива.

публикувано на 14.11.25 в 17:42
Българска агенция по безопасност на храните

Агенцията по храните разпореди унищожаване на 9 т хранителни продукти

Агенцията по храните (БАБХ) разпореди да бъдат унищожени 9 тона хранителни продукти. Те са открити в нерегистриран обект на столичната борса "Слатина". Инспектори на Областната дирекция по безопасност на храните в София, по искане на Главна дирекция "Фискален контрол" към Националната агенция за приходите, са извършили проверка на обект, разположен на..

публикувано на 14.11.25 в 17:12
Атанас Запрянов

МО поиска разсрочване на едно от плащанията по договора за вторите изтребители F-16

Министерството на отбраната поиска разсрочване за 2028 г. на едно от големите плащания по договора за вторите F-16. Депутатите от ресорната комисия одобриха тази корекция в бюджета за отбрана за догодина. Разсрочване с 361 милиона евро от плащането на вноската за вторите F-16 за 2026 г. ще иска Министерството на отбраната. Министърът на отбраната..

публикувано на 14.11.25 в 17:02
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов (вторият отляво надясно) и Хидеаки Мачида – временно управляващ посолството на Япония у нас

В Плевен започнаха Дните на японската култура

В Плевен започнаха Дните на японската култура. С богата програма за всички възрасти Общината се присъединява към традиционната инициатива в България, чиито организатор е посолството на Япония у нас. В двата дни се включват ученици от ОУ "Валери Петров“, които имат занимания по японистика, във зала “Катя Попова“ са организирани различни..

публикувано на 14.11.25 в 16:45
Красимир Вълчев

Министър Вълчев: В началото на 1. клас да има тестове за нивото на владеене на български език

В началото на 1. клас да има тестове за нивото на владеене на български език. Такива промени са предвидени в Закона за предучилищната и училищната подготовка, обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчевна среща с образователни медиатори от Пловдивска област.  Подобен изпит ще има и за децата, които се връщат в България, но не..

публикувано на 14.11.25 в 16:44