Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията за влиянието на Нотариуса и Еврото ще изслуша Делян Пеевски, Христо Иванов и Лозан Панов

На заседанието на временната парламентарна комисия за влиянието на Мартин Божанов Нотариуса и Петьо Петров - Еврото в съдебната система - 25 юли 2024 г.
Снимка: БТА

Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски се появи на заседанието на временната парламентарна комисия, която проверява данни за влияние в съдебната система на кръговете около Мартин Божанов - Нотариуса и Петьо Петров - Еврото.

Той заяви, че иска  да опровергае - чрез справка, подписана от градския прокурор на София Илияна Кирилова, твърденията за негова връзка с двамата лобисти.

Пеевски остана на заседанието по-малко от 5 минути и поиска Комисията да изслуша бившия депутат от ПП-ДБ Христо Иванов за влиянието му върху съда и прокуратурата. 
Пеевски дойде още преди да се съберат депутатите от Комисията и със синя папка в ръка. Взе думата почти веднага, за да обясни, че се явил след като изслушал миналото ѝ заседание, на което говориха представители на Антикорупционния фонд:

"Бях набъркан тук от някои представители на Корупционния фонд и на някои партии на Кеша в някакви влияния в Съдебната система, лъжи за "Булгартабак" и тям подобни. Виждам, че са уплашени от разкритията, които ще направя за тях съвсем скоро", каза Делян Пеевски.

Той добави, че затова - през адвокат,  поискал информация от Софийската градска прокуратура (СГП) дали,  докато е бил следовател, е имал нещо общо с делата с "Булгартабак", дали е работил заедно с Петров, който също е бивш следовател, дали е разпитвал Божанов. 

Хамид Хамид, който остана лоялен на Пеевски, изчете биографичната му справка и трите отговора "не" на въпросите на СГП.

След това Пеевски поиска изслушването на Христо Иванов, за да каже: олко срещи е имал с настоящия шеф на съда (ВКС) -  г-жа Захарова, колко срещи е имал с главния прокурор, предлагал ли е зам.-главни прокурори, както се носи по медиите, искал ли е да овладее цялата прокуратура, водил ли е такива разговори, с кой и как".

И още - Делян Пеевски иска да знае какво общо има Иванов със Съюза на съдиите. Предупреди, че има списък с десет "дела на трупчета", свързани с  представители на ПП-ДБ, гледайки директно двете представителки на коалицията в Комисията - Лена Бориславова и Надежда Йорданова:

"Няма да позволя хората, които владеят в момента съда и прокуратурата, да лъжат и да ме забъркват мене в тези неща", заяви Пеевски и си тръгна.

На въпрос на БНР кой с кого и къде се е виждал каза само: е имат изцяло влияние в съда и прокуратурата. Казвам, че кръгът "Капитал" на Иво Прокопиев притежава съда и прокуратурата".
След напускането на Делян Пеевски Хамид Хамид предложи, а Комисията реши да изслуша Христо Иванов, а по искане на ПП-ДД и самия Пеевски.

Отново по предложение на ДПС ще бъде поканен и бившият председател на ВКС Лозан Панов, защото името му излизало от съдебен протокол, цитиращ думи на разстреляния през януари Мартин Божанов - Нотариуса, че били приятели.

Комисията реши да изслуша още Петър Кърджилов -  от името на осъдените Десислава Иванчева и Биляна Петрова, министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, журналистите Димитър Стоянов и Атанас Чобанов, бившата съпруга на Петьо Петров - Любена Павлова, брат му - прокурор Емил Петров, задочно подсъдимия Цветан Василев и шефа на Антикорупционната комисия Антон Славчев
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американски военнослужещ от Военновъздушните сили на САЩ товари контейнери с хуманитарна помощ на транспортен самолет в базата

Помощи от шест държави са били пуснати над Ивицата Газа

126 палета с храна от шест държави са били пуснати вчера над ивицата Газа, предаде ДПА, като цитира изявление на израелските въоръжени сили в социалните медии. В координираната акция са участвали Германия, Испания, Франция, Йордания, Египет и Обединените арабски емирства.   Пускането на хуманитарна помощ от въздуха е спорно, коментира агенцията и..

публикувано на 02.08.25 в 04:32

"Тесла" ще трябва да заплати над 240 милиона долара обезщетение

Съд във Флорида осъди компанията "Тесла" да плати обезщетение в размер на 243 милиона долара заради катастрофа с неин автомобил от 2019 година, свързана с проблем с автопилота. Парите ще бъдат изпратени на семейството на загинала при инцидента жена и на нейния оцелял спътник. При катастрофата собственикът на електромобила прелетял през..

публикувано на 02.08.25 в 04:13

В Сърбия арестуваха още 5 души заради срутването на покрива на жп гарата в Нови Сад

Властите в Сърбия арестуваха още петима души във връзка със срутването в Нови Сад, което отне живота на 16 души през ноември миналата година. Общият брой на извършените днес арести достигна 11. Бившият министър на транспорта и инфраструктурата Томислав Момирович вече е задържан, а се готви арест и за наследилия го на поста Горан Весич...

публикувано на 01.08.25 в 21:18

Лидерите на Турция, Италия и Либия разговаряха за незаконната миграция

Незаконната миграция е била във фокуса на разговорите на среща на турския президент Реджеп Ердоган, премиера на Италия Джорджа Мелони и премиера на признатото от ООН правителство на Либия - Абдулхамид ал Дбейбах, съобщи Франс прес, позовавайки се на официални лица. От офиса на Ердоган, който бе домакин на разговорите, ги определиха като..

публикувано на 01.08.25 в 20:57
Доналд Тръмп

Тръмп нареди разполагането на две ядрени подводници близо до Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, че е наредил разполагането на две ядрени подводници в региони близо до Русия в отговор на провокативни изказвания на бившия руски президент Дмитрий Медведев, съобщава Ройтерс. "Въз основа на силно провокативните изявления на бившия президент на Русия Дмитрий Медведев, който сега е..

публикувано на 01.08.25 в 20:25
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС се произнесе срещу Италия относно имигрантските центрове в Албания

Съдът на Европейския съюз се произнесе по въпроса кои страни са безопасни, след като това поискаха   италиански съдии, които се  противопоставиха на решението на правителството на Джорджа Мелони за списък с безопасни страни относно имигрантите и центровете за тях създадени от Италия в Албания. За Брюксел "определянето на трети страни като..

публикувано на 01.08.25 в 20:11

Над 1200 момичета и момчета са ваксинирани срещу HPV през юли

Над 780 педиатри и акушер-гинеколози ще прилагат ваксини по новата Национална програма за профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус 2025 - 2030 г. Те вече са сключили договори със здравната каса и ще работят съвместно с общопрактикуващите лекари в цялата страна. Списъкът на специалистите е публикуван на сайта на..

публикувано на 01.08.25 в 20:09