Конституционният съд взе правилното решение и отмени една значителна част от направените промени. Справиха се по един много сложен въпрос, дори объркан в юриспруденцията на Конституционния съд. Те възстановяват предишното положение, смело решение.
Така коментира в интервю пред БНР бившият служебен премиер и юрист проф. Георги Близнашки решението на Конституционния съд конституционните промени.
"Още не съм навлязъл в подробностите. Но като цяло, с оглед на резултатите на решението, може да се каже, че КС се справи неочаквано добре. Шестата поправка беше направена набързо без сериозни дебати. Дори заседанията не бяха открити за широката общественост, а мотивите бяха подложени на критика от Венецианската комисия", каза проф. Близнашки.
Според него е важно, "че се връщаме към нормалното положение и всички тези опити съдебната власт да бъдат поставена под политически контрол са осуетени".
И допълни:
"Анулирането на текстовете следва една процедурна логика. В крайна сметка НС е превишило своите правомощия и се е захванало с материя, която е от компетенцията на ВНС. Разбирам подхода на конституционните съдии, защото така най-лесно се стига до съгласие".
За промените в Конституцията, които се отнасят до служебното правителство и до избора на служебен премиер от "онзи списък", проф. Близнашки каза:
"Всички си даваме сметка, че става дума за едно голяма недоразумение и го видяхме как се случва, създава затруднение пред държавата. Въведохме доста комплицирани процедури – домова книга – пълни глупости. Ще трябва сериозен дебат, все пак чл. 99 беше един от най-сполучливите, ювелирни текстове в нашата Конституция. КС не дава яснота от кой момент започва и в кой момент свършва мандатът на НС. Това е правна нетърпимост чрез промените в Конституцията. Надявам се, когато се оценят нещата с оглед на дългосрочните национални интереси, ще се намери по-добро решение".
От решението на Конституционния съд не е изненадана и проф. д-р Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право в НБУ.
"Това, което години наред се говори, че България трябва да предприеме действия за съдебна реформа и този път не постигна този ефект", коментира проф. Михайлова.
Според нея голяма част от проблемите с тези изменения на Конституцията "се дължат на прибързаното действие от страна на парламента и нежелание от страна на депутатите да чуят част от съображенията на съсловни организации и експерти".
"За текстовете с регулаторите имах становище, че е противоконституционен и не виждах причина да не се направи промяната. И накрая имаме текст, обявен от КС за противоконституционен", коментира тя бързането на НС при приемането на конституционните промени.
И призна, че съжалява за някои неща, свързани със съдебната реформа, че няма да бъдат реализирани.
"И в близко бъдеще едва ли някой ще дръзне да променя Конституцията, защото не може да събере конституционно мнозинство", прогнозира преподавателят по конституционно право.
За текстовете за избор на служебно правителство, които остават действащи, тя каза:
"Добрата новина тук е, че решението излезе навреме, предстоят ни нови парламентарни избори. Може би след време и на база на опита, който имаме за новия модел, може да се стигне до прецизиране на този списък с посочените за избор на премиер. Доброто е, че се затвърждава парламентарната форма на управление. Критик съм на служебните правителства и смятам, че трябва да се премахне, да остава редовно действащо. Ние сме парламентарна държава и правителството трябва да е избрано от парламента".
Интервютата с проф. Георги Близнашки и проф. д-р Екатерина Михайлова за решението на Конституционния съд чуйте в звуковия файл.
Депутатите от МЕЧ и АПС са отказали да подкрепят искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие към правителството заради водната криза в цялата страна. Това съобщи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента. До инициативата се стигна, след като стана ясно, че МЕЧ отлагат внасянето на вот на..
Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг. Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас..
Обединение "Демократична България“ подкрепя мотивите, с които президентът Румен Радев налага вето на законодателните промени, с който бяха върнати лимитите за медицинска помощ, плащани от Здравната каса. Това стана ясно от изявление на д-р Александър Симидчиев в кулоарите на парламента: Президентът връща за ново обсъждане промените в..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България, като припомни, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече е казал, че "преди това много работа трябва да се свърши, а под много работа те разбират..
От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...
Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на Комисията за противодействие на корупцията да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район "Витоша". Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в..
Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...