Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 4-годишен опит зад гърба си, той ще отиде много по-далеч. Предстои сериозна чистка във Вашингтон, смята научният ръководител на Руския съвет по международни въпроси

Андрей Кортунов: Тръмп се нуждае от бързи външнополитически успехи

"За Запада териториалните въпроси имат по-малко значение в сравнение със запазването на Украйна в западната орбита на влияние"

| Интервю
Андрей Кортунов
Снимка: РИА „Новости“

Сякаш целият свят чака развръзката в американските избори. Дори и официално да не го признават, чакат я и в Москва. Слонът в стаята е войната в Украйна. Евентуална победа на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати не дава никакви гаранции за подобряване на диалога между Москва и Вашингтон, а напротив - крие големи рискове за Кремъл, смята Андрей Кортунов, научен ръководител на Руския съвет по международни въпроси и бивш негов ръководител.

Според него мирният план на украинския президент Володимир Зеленски изглежда нереалистичен, а Русия не възнамерява да се отказва от анексираните украински територии.

Как беше възприета в Москва новината за отказа на Джо Байдън от президентската надпревара и за включването в нея на Камала Харис?

"Като цяло решението на президента Байдън да не участва в изборите беше възприето като нещо естествено и в някакъв смисъл дори неизбежно. Що се отнася до Камала Харис, тя е малко позната в Русия. Никога не се е занимавала активно с външна политика, включително с руско-американските отношения. Дойде от съдебната система. За трите години и половина като вицепрезидент не е имала някакви запомнящи се прояви. Затова за повечето руснаци тя не е някаква забележителна фигура.  

Разбира се, експертите веднага започнаха да обсъждат какво може да се очаква от нея, ако стане президент, доколко ще се промени американската външна политика по отношение на Глобалния юг и на израелско-палестинския конфликт. В същото време повечето експерти са на мнение, че американската политика спрямо Русия няма да претърпи сериозни промени. Най-вероятно политическата линия на администрацията на Байдън ще бъде продължена, въпреки че са възможни някои промени. Камала Харис например може да прехвърли отговорността за подкрепата за Киев върху европейските съюзници на Съединените щати. 

Първо, ако говорим за обикновените хора, за тях Тръмп е по-интересен като личност от Байдън или Камала Харис. Той е много динамичен, непредсказуем и емоционален и това прави впечатление. Да не забравяме, че наскоро срещу него беше извършено покушение. В Русия, а и навсякъде по света към жертвите на покушения се отнасят със симпатия, от което Тръмп също печели някакви точки."  

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В определени среди в Русия сякаш битува представата, че по-добрият кандидат за Москва е Доналд Тръмп. На какво точно се основава тази представа? През 2016 г. в Държавната дума на Русия се радваха и отваряха шампанско след победата на Тръмп. Неговият мандат обаче не донесе много поводи за радост на Русия.

"Аз също помня края на 2016 г. и еуфорията в Москва след избирането на Тръмп. Последва разочарование, защото при Тръмп руско-американските отношения не само не се подобриха, а напротив - влошиха се. И санкциите, и последователната борба на Тръмп срещу газопровода "Северен поток"... А антинатовската му реторика си остана просто реторика, защото ролята на Съединените щати в НАТО през тези години не се промени особено.  

Въпреки това, определени очаквания са налице. И онези, които имат такива очаквания казват, че при предишния си мандат Тръмп е бил неподготвен и е позволил на дълбоката държава да надделее. Сега обаче, тъй като вече има 4-годишен опит, ще отиде много по-далеч, отколкото предишния път. Във Вашингтон предстои сериозна чистка и ще има сериозни промени във външната политика. Освен това, през последните години Китай укрепна и Тръмп ще трябва да се съсредоточи върху противопоставянето с Пекин, т.е. има определени надежди.  

Ако говорите с експертите, разбира се, те ще заемат много по-предпазлива позиция. Те ще кажат, че вероятно Тръмп има някои предимства пред Байдън, само защото не успя да каже за Путин това, което каза Байдън. Чисто психологически вероятно на Путин и Тръмп ще им е по-лесно да водят диалог, отколкото на Путин и Байдън.  

Тук обаче се крие големият риск, защото Тръмп се нуждае от външнополитически успехи, при това бързи. Било то в Украйна, Газа, Тайван или още някъде. За него е важно да покаже, че се различава от предишните американски президенти и най-вече от президентите демократи. Той ще се надява да се договори, но ние не знаем доколко съвпадат очакванията на Путин и Тръмп. Вероятно възгледите им са коренно различни и изобщо не е сигурно, че ще се договорят."  

За последен път разговаряхме с вас в края на 2022 г. Тогава казахте, че в Украйна трябва да се търси ако не мир, то поне примирие и че за съжаление няма предпоставки за такова примирие. Промени ли се нещо оттогава?

"Преди две години изглеждаше, че такава война не може да продължава прекалено дълго и че трябва да стане нещо, което да ни приближи към някаква кулминация. Сега, когато конфликтът продължава две години и половина, се оказа, че може да се живее и в тези условия. Всички се адаптираха. Адаптира се Украйна, която демонстрира своята устойчивост. Адаптира се и Русия. Адаптираха се Западът и Глобалният юг.  

Виждаме, че като цяло основните параметри на световната икономическа система се стабилизираха. Не се наблюдава срив или рязко поскъпване на петрола и храните. Не настъпи разкол в международните организации. Всички продължават да работят: и Г-7, и Г-20, и Съветът за сигурност на ООН, и БРИКС, и ШОС. С други думи, международната система демонстрира своята гъвкавост и адаптивност. Тя показа, че може да абсорбира дори такъв шок като голям военен конфликт в центъра на Европа. Естествено възниква въпросът какви са границите на тази устойчивост на системата. Може би вече се приближаваме към някаква точка, от която няма връщане назад, след което ще започне верижна реакция на разпад на системата. Въпросът остава открит. 

Засега бойните действия продължават. Нито една от страните не е готова да признае поражение, нито статуквото по линията на съприкосновение на фронта. Украйна разчита на увеличаване на западната подкрепа. На дневен ред са доставките на бойни самолети Ф-16 и на други видове съвременна военна техника. Русия разчита на развитието на военната си индустрия и, разбира се, като страна Русия е по-голяма и по-силна от Украйна. Няма как това да бъде отречено. Затова очакванията как ще се развие конфликтът по-нататък коренно се различават.  

През последните седмици сякаш се наблюдава някакво минимално развитие. Украинската страна вече заявява готовност за преговори с Москва - нещо, за което Киев не беше готов преди. Засега ми е трудно да кажа дали става дума за конюнктура, PR-ходове или начало на преразглеждане на украинската позиция. Ясно е обаче, че всички очакват резултата от президентските избори в Съединените щати, защото това събитие може съществено да повлияе на хода на конфликта и да създаде нови условия, включително за преговори.  

Зеленски казва, че е много лесно войната да бъде прекратена. Просто руските войски трябва да бъда изтеглени, да се платят репарации и Украйна да получи гаранции за сигурността си. Ясно е, че този план не е реалистичен. Затова вероятно трябва да се търсят някакви компромисни решения, ако в крайна сметка стане ясно, че този конфликт не може да бъде завършен по военен път."  

Доколко реалистично е предложението на Владимир Путин, който настоява Украйна да се откаже от четирите анексирани свои области, включително от онези техни части, които руската армия не контролира в момента? И доколко самата Русия е готова да прояви гъвкавост по време на евентуалните преговори?

"Честният отговор на този въпрос е - не зная. Мисля, че никой не знае доколко Русия може да прояви гъвкавост. Заявена е определена преговорна позиция. Ясно е, че тази позиция е неприемлива за сегашната власт в Украйна. Трудно е да се каже доколко тя може да се промени. Навярно това зависи до голяма степен от ситуацията на бойното поле. Плюсът е, че са формулирани някакви предварителни условия. Останалото е въпрос на преговори, ако те изобщо започнат. Навярно са възможни някакви промени, но те са ограничени от страна на Русия, защото има конституционно решение за включването на тези територии в състава на Русия. Едва ли е възможно това решение да бъде отменено.  

Това, което казва руският президент, със сигурност не се харесва на Киев и до голяма степен на западните партньори на Киев. Въпреки това, допускам, че за Запада териториалните въпроси имат по-малко значение в сравнение със запазването на Украйна в западната орбита на влияние."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тази вечер се проведе пореден протест в Сливен в защита на Природен парк "Сините камъни"

В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..

публикувано на 10.01.25 в 21:34

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..

публикувано на 10.01.25 в 21:26

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..

публикувано на 10.01.25 в 20:57

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация на САЩ относно санкциите срещу NIS

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация, която ще поеме властта в Съединените щати по-късно този месец, за да смекчи удара от санкциите, наложени днес от Вашингтон срещу основната сръбска нефтогазова компания. Това съобщи президентът Александър Вучич. САЩ наложиха най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол Той..

публикувано на 10.01.25 в 20:38
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп няма да понесе наказание заради осъдителната си присъда

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп беше осъден на безусловно освобождаване в петък, след като беше признат за виновен по обвинения във фалшифициране на бизнес документи за прикриване на подкуп даден на бивша звезда от филми за възрастни. Присъдата срещу Доналд Тръмп е безпрецедентна в американската история. Той я чу чрез..

публикувано на 10.01.25 в 20:26

Непризнатата Приднестровска република в Молдова удължи извънредното положение с един месец

Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен режим на тока, отопление на дърва, затваряне на фабрики и загуба на десетки хиляди работни места,..

публикувано на 10.01.25 в 19:49
Роберт Фицо

Словакия продължава да получава част от договорените количества руски газ през Турция и България

Словакия продължава да получава част от договорените количества руски природен газ през Турция и България, след като Украйна прекрати транзита през своя територия на 1-ви януари, стана ясно от изявление на словашкия премиер Роберт Фицо: "Говорих с президента Путин за договора между нас и "Газпром", който постановява, че те трябва по някакъв..

публикувано на 10.01.25 в 19:41