Новозибраният председател на Правната комисия в ЕП Илхан Кючюк ще работи за антикорупционно и адекватно законодателство, което да решава проблемите на европейските граждани, обеща той в интервю пред БНР.
В "Неделя 150" евродепутатът от "Обнови Европа" и зам.-председател на ДПС, заяви, че в парламентарната комисия на ЕП няма да се творят юридически правила, които да са национално насочени или в интерес на определени хора и държави.
„В никакъв случай, защото ще получа много тежката негативна санкция. Това е много професионална комисия, която има отношение към тълкуването, прилагането и мониторинга на правото на ЕС и изобщо всички актове с отношение към законодателството на Съюза за минимум за 5 години“, каза той.
И препоръча:
Това, което всички трябва да направим в ЕП, визирам и Комисията, най-вече е да не се произвеждат поредните закони, които нямат отношение към проблемите на европейските граждани. Фабриката за законодателство трябва да се спре и да се помисли малко по-задълбочено, кое работи и кое не. Да се поразсъждава, кои законодателни актове да се изкарат от употреба, но за тях да има ясна оценка за въздействието, противното означава бюрокрация за ЕС. А крайният резултата е оттегляне от подкрепа, насаждане на омраза и противопоставяне, и връщане на ЕС, от това което се е освободил или си мислим, че се е освободил.
Илхан Кючюк призна, че е имало натиск от аватарите на г-н Пеевски -„аз да не бъда избран за тази позиция“:
Натискът беше упражнен, смея да кажа много остро, от хора, които имат контакти и са работили в ЕП. Отговорът на европейските либерали беше: Решението е взето. Илхан Кючюк трябва да бъде председател на правната комисия. А този външен натиск още повече затвърждава нашето убеждение, че той е правилният човек да се занимава с въпросите на антикорупцията, да преглежда евентуалния конфликт на интереси на потенциалните еврокомисари, да разработва идеи за евентуален бъдещ антикорупционен закон, по модела Магнитски в САЩ, за ЕС. Аз съм благодарен на европейските либерали, защото потвърдиха тази позиция, която ДПС заслужава. Това е успех за България.
Зам.-председателят на ДПС коментира Устава на партията и заяви, че документът се спазва, „но не на хартия, а на дела“.
„Когато човечеството иска промени стени се пропукват, Берлинската стена падна. Волята на симпатизантите на ДПС е по-силна от тази, на който и да е бюрократичен апарат. Може да е сложно, може да отнеме време, може да има последствия. Засега виждам оздравителни процеси в партия – как да се взимат демократични решение“, обясни той за раздора в ДПС.
И е категоричен, че има само едно ДПС и зад него стоят 34 години и български граждани, изразявайки волята си дават представителство в България и ЕП.
За започналите проверки от НАП на опоненти на Пеевски Илхан Кючюк коментира:
Противници на ДПС се атакуват с проверки и сигнали. На кого са тези пари, които се раздават? Те са на българските граждани и данъкоплатците. Тук е демагогиката, която се използваше от редица лидери: „Ще ви дадем нещо, защото вие живеете в Разград, Кърджали!“ „Ще ви дадем нещо“, означава, че хората, които живеят в тези региони, с цената на своето достойнство, направиха България да бъде демократична и правова държава и да отворят пътя на страната към цивилизационния избор - към НАТО и ЕС. Никой няма право да се разпорежда с тях. Наративът „някой дава, на който и да било, подаяние, не мисля, че трябва да бъде поддържан през XXI век. Виждаме натиска и усилията да бъдат компроментирани политически лидери.
„Питаме дали държавни органи се използва като политическа бухалка? Но действията, зад привидната усмивка на Главчев, казват друго. Областни управители, назначени по закони и конституция бяха свалени. Тогава аргументът беше, че в Кърджали и Смолян ДПС спечелиха изборите и заслужават. Тогава Пехливанов и Мурат са били активисти на партията и сега са такива“, аргументира се Илхан Кючюк.
И е категоричен, че „големият проблем и раната, в която трябва да се бръкне“, е хората да бъдат избирани по качествата си, а не към кого принадлежат и коя партия.
Илхан Кючюк оглави комисията по правни въпроси в Европарламента
Председателят на правната комисия в ЕП коментира и Димитър Главчев:
"Действията му напоследък ме карат на мисля, че действа под влияние на Пеевски. Имам повече от дълбоко съмнение за безпристрастността на служебния кабинет при подготовката на парламентарни избори."
Кючюк коментира решението на КС за конституционните промени.
"Персоналните промени и фокус винаги променя обществената задача. Другата грешка е, че много от тях бяха направени, за да се получи политическа сделка, цели които не са свързани с проблемите на българския гражданин", добави той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско - на язовирните стени, изпускателните съоръжения и др. Проверката започна преди седмица и ще обхване над 70 обекта, както и за проводимостта на речните корита, съобщават от Областната администрация. Проверката ще продължи до края на май. Установява се дали има повишен риск от възникване..
От парламентарната група на "Величие" предлагат Народното събрание да създаде временна комисия, която да проучи причините за престъпленията срещу деца, предаде БТА. Предлага се комисията да се състои от девет народни представители, излъчени на паритетен принцип, като всяка парламентарна група има по един представител. Срокът за работа на..
По проблема с безопасността на движението по пътищата да се проведе парламентарно изслушване настояват от партия "Възраждане". Те са внесли в Народното събрание искане в следващата сряда в парламента да бъдат извикани министрите на вътрешните работи и на регионалното развитие и председателите на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Държавната..
Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на седалката, но това тепърва ще се доказва от вече назначената техническа експертиза...
4 млрд. лв са внесени в държавния бюджет под формата на акциз от тютюневи изделия през миналата година, тези средства са около 51% от всички събирани в България акцизи- сочи статистиката. От сектора отчитат увеличени количества тютюн и засилен интерес към производството му. 7897 земеделски производители са записани досега в регистъра на..
Различни държави и компании по света започнаха да обмислят стратегии за реакция, след като новите по-високи американски мита влязоха в сила. Британският производител на автомобили Jaguar Land Rover ще преустанови за един месец доставките на произведени във Великобритания автомобили за САЩ, докато обмисля как да смекчи удара от новите..
Гърция създава център по роботика. Роботи ще спасяват хора при земетресения и при наводнения. Центърът по роботика, наречен "Херон" се открива в Атина с 30 милиона евро финансиране. Част от средствата са по европейски програми и 5 милиона евро от частния сектор. Центърът по роботика ще се ръководи от Изследователския център на Атина, като..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..