Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Снимка: Facebook /НП Пирин

"Предлагаме карти и ориентираме туристите в планината. Показваме им основни туристически маршрути и места, които могат да видят, съобразени с техните физически възможности. Ние ги запознаваме с правилата на поведение в Националния парк, защото това е защитена територия."

Това казва пред БНР Николина Ангелинина от посетителския информационен център на Националния парк "Пирин".

Най-голям интерес предизвиква умаленият макет на планината, отбелязва тя. По думите ѝ, това помага на посетителите да визуализират планираните си маршрути.

На територия на НП "Пирин" има 22 туристически пътеки, които са официално маркирани в 5 цвята. Маршрутите са направени така, че два, маркирани с един и същи цвят, да не се пресичат, за да няма объркани туристи, пояснява Ангелинина.

"Общата дължина на туристическите пътеки е над 370 км. Тези пътеки са пригодени за масовия турист, избрани така, че човек да може да разгледа най-хубавата част на планината. Направени са така, че за период от 4-5 часа да стигнем от едната хижа до другата, където можем да намерим топла храна и подслон да пренощуваме."

Пирин планина обаче не бива да бъде подценявана, защото е с изразен алпийски характер, съветва Николина Ангелинина.

"Подходящо облекло, удобни обувки, винаги яке и винаги добре зареден телефон."

В НП "Пирин" има 13 хижи и заслони. На територията на парка има над 10 веломаршрута.

Дивото къмпингуване е забранено. Палатки може да се поставят само на специално обозначените за това места.

Снимка: Сдружение Маратон

46 хиляди хектара световно природно наследство, вековни гори, над 130 защитени растения, птици и диви животни – това е обликът на Националния парк "Пирин".

От 15 юли до 15 септември е забранено движението на автомобили между хижите "Бъндерица" и "Вихрен", уточнява секретарят на Община Банско Иван Докторов.

"Туристите са много, а местата за паркиране по този участък на пътя са малко. Поради тази причина правим ограничения, но това не намалява туристопотока към планината. Любителите на планината всяка година се увеличават."

Има маршрутна линия от Банско до хижа "Вихрен". Автобусът е осигурен от общината, обяснява Докторов.

На гарата в Банско, където е и автогарата, пристигналите могат да получат комплексна информация за различни транспортни услуги.

"Могат да хванат превоз, за да стигнат до високата част на планината, до нашите малки населени места, да се възползват от чудесните възможности на теснолинейката, да отидат до минералните плажове в Добринище или да качат колелата си и да отидат до Велинград. Възможностите са много."

Ремонтиран е целият участък от Банско до хижа "Вихрен".

Снимка: Кети Тренчева

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички.

Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината, разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски.

"Ролбанът като местност, позната на банскалии, е била пригодена за бегови дисциплини. Не се изпълнява тази мечта на банскалии да имат писта за биатлон. Така тази местност в момента я припознават като единственото място в Банско, където може да излезеш в планината и да се разходиш по нея. Тя е пригодена за хора, които нямат активна двигателна култура, по-трудно подвижни. Това е единственото място в планината, където тези хора могат да дойдат, да починат, да седнат на пейките и да се полюбуват на чистия въздух. ние я надграждаме година след година. Това е една "класна стая" на открито – всеки може да прочете за националния парк, за животните, растенията, всичко, което може да види в Националния парк, без да навлиза във високата част на планината."

Снимка: Кети Тренчева

Дължината на ролбана е около километър и половина. Сменени са дървените платформи. Поставени са и нов вид пейки със стойки за велосипеди.

"Дирекцията направи с дървени материали пейки, за може като седнеш, да си подпреш колелото до теб. Да е по-подредено, по-приятно. Идея, която се поде от много хора."

"Много млади, много чужденци, много малки деца. Хората имат нужда от природата и е най-нормално да прекарват повече време", коментира Росен Баненски за профила на туристите и необходимостта от общуване с природата. 

хижа Бъндерица

Хижа "Бъндерица"  е една от 12-те горски къщи в планината и  отправна точка  към Байкушевата мура - най-старото  дърво в България,  което се радва на  огромен интерес  и милиони прегръдки. 

Петър, Вартан, Галина и Анета, заедно със 7-годишния Борис, ще направят кратък преход,  след като похапнат  в ресторанта на хижата. Те са българи, но идват от другия край на света. За тях огромното предимство на Българския природен туризъм е близостта  на планините до  градовете, а големият минус-инфраструктурата:

"Планината е успокоение и бягство от натовареното ежедневие. Живеем в Германия, но идваме в Банско вече трета година. Не е много уредено, ако се сравни с други държави. Малко е авантюристично. Има един лифт, другите не са пуснати лятно време".

"Ние сме от Вашингтон. При нас има планини, но трябва да се пътува доста време със самолет. Хубавото в България е, че всичко е близо.

Мениджмънта на планината не  е много по-различен от този на цялата държава. Няма хора, които умеят да надграждат".

"В България никога не може да знаеш какво да очакваш през следващата година". 

хижа Бъндерица - Магдалена Драгова със сина си Иван

"Има доста раздвижване, осебено през юли и август. Идват различни туристи – руснаци, украинци, англичани и доста българи.

Има семейства, които стоят по десет дни. Правят преходи. Хората са доволни. Казват, че нашата планина е страхотна и пак ще се върнат. Имаме доста редовни клиенти, които идват всяка година", разказва стопанката на хижа "Бъндерица" Магдалена Драгова, която заедно с мъжа си Христо и порасналите им тук, в гората деца, посрещат гости от целия свят.

Тя обяснява, че ремонтните дейности в хижата са предизвикателство.

"Нямаме електрозахранване. Използва се генератор на дизел. Преди 20 години е имало ток, жиците си стоят, но когато са започнали да правят пистите, са го прекъснали. Не е имало кой да го възстанови. 15 години вече няма ток".

Магдалена Драгова смята, че би било добре хижите да се прехвърлят към общините.

"Те да ги дадат на подходящите стопани. Необходимо е да се помага със средства, а не всичко да е на наш гръб". 

Георги Икономов

Георги Икономов сменя  политическата кариера и кметуването с  най-красивия офис на открито - в планините. След като промени облика на Банско и го доближи до световната известност,  бившият кмет Георги Икономов  се върна към семейния бизнес и  почти ежедневните преходи в планината. Стана и професионален планински водач. 

"Всеки ден, дори и през зимата, през хубавите есенни и пролетни дни, осебено пък през лятото, особено пък ние, хората, които сме  родени до тази прекрасна планина – Пирин, трябва да сме в нея.

Хората все повече ще откриват и все повече ще навлизат в лятната планина.

Еднодневните преходи са най-ненатоварващи за средния планинар. В района на Банско, на Добринище, на Разлог имаме безкрайни възможности. Пирин е планината, която в най-малко пространство ти дава най-невероятно изживяване. На малко място са концентрирани върхове, езера, борови гори. Има всичко и то е достъпно в рамките на един ден". 

Един от интересните маршрути, който е свързан и с история, това е т.нар. „път на виното“ или Винарската порта, разказва Икономов. 

"Навремето там са минавали търговците между Банско и Мелник. Минавали са кервани. Тази пътека е усърдно изградена.

Пирин е планина, която е обитавана много отдавна. Няма връх или езеро, което да не е свързано с някаква легенда или предание".

Аз съм любител на по-нестандартните преходи, признава  той в предаването "Пътувай с Хоризонт".

"Има доста върхове и езера, на които не се отделя толкова внимание, а в същото време са не по-малко красиви". 

Всеки скиор и сноубордист  знае какво приключение е да кара на Тодорка. И премерен риск, разбира се. Но заедно с нашия планински водач Георги Икономов тръгваме към върха и  следващия преход през лятото.

"Това е Тодорка. Ние я подценяваме много. Свързваме я със зимната планина, с пистите. Но трите Тодорки - голяма, средна и малка, са наистина едни прекрасни върхове. Те са по средата на планината. До тях се стига както от Дамяница, така и от Вихрен. Подходът към е изключително красив. Минава се през много езера". 


В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов.

"Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро".

"Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути.
"Хората в планината определено се увеличават", обобщава той. 

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работиха: Яна Боянова, Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30