Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни инициативи, относно произнасянето на съда за промените в Конституцията.
Сред проблематичните елементи тя открои "очеизвадния двоен стандарт, който беше приложен по отношение на съдебната власт и от друга страна - президентската институция", чиито правомощия биват отнемани и променяни чрез Обикновено народно събрание, а спрямо главния прокурор се счита, че това може да стане само чрез Велико народно събрание.
"Този двоен стандарт много бие на очи."
Според нея в решението на КС "има доста неясна аргументация от юридическа гледна точка".
Над 20 са препратките към решение на КС от 2003 г. КС пропусна своя шанс за покаже, че решенията му не са свещени крави и могат да бъдат ревизирани, коментира Гяурова в предаването "Преди всички".
"Уви, не посмяха конституционните съдии."
Много е логично да мислим, че на един дори не толкова късен етап много ясно ще проличи дали пред КС се открива шанс да се преразгледа отново казуса със служебното правителство, отбеляза Биляна Гяурова. Предстоят промени в персоналния състав на съда и това е напълно възможно, обясни тя.
"Българският Конституционен съд по своята композиция е квазиполитически орган. Няма какво да се залъгваме", посочи Гяурова.
Според нея решението отваря много голяма тема, която не е коментирана в дълбочина през годините – за реформиране на самия КС. Тя даде пример с необвързаността със срокове, както и с невъзможността да се вземе решение по даден въпрос.
"Има едно конституционно късогледство от страна на КС. От една страна запазва текста, в който казва, че съдът е основен носител на съдебната власт, но това остава като декларация, тъй като не позволява този принцип да бъде развит, включително на конституционно ниво. Това отваря вратата за атакуване на сериозни промени, които са правени през годините, основно в частта съдебна власт. Това конституционно късогледство граничи с безотговорност."
Най-вероятно ще се стартира не с попълване на състава на Висшия съдебен съвет, а евентуално с позицията на главния прокурор и на председателя на ВАС, прогнозира Биляна Гяурова в анализа си на замразените ключови избори в съдебната власт.
"Защото този ВСС е, грубо казано, проверен. При него няма неочаквани изненади, критичните гласове са в абсолютно малцинство и ще могат да бъдат инсталирани хора, които ще продължат политиката, която води съдебната власт."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..