Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отваря се вратата за атакуване на сериозни промени в съдебната власт, смята директорът на БИПИ

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

"Българският Конституционен съд по своята композиция е квазиполитически орган"

| Интервю
Биляна Гяурова
Снимка: БТА

"Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия."

Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни инициативи, относно произнасянето на съда за промените в Конституцията.

Сред проблематичните елементи тя открои "очеизвадния двоен стандарт, който беше приложен по отношение на съдебната власт и от друга страна - президентската институция", чиито правомощия биват отнемани и променяни чрез Обикновено народно събрание, а спрямо главния прокурор се счита, че това може да стане само чрез Велико народно събрание.

"Този двоен стандарт много бие на очи."

Според нея в решението на КС "има доста неясна аргументация от юридическа гледна точка".

Над 20 са препратките към решение на КС от 2003 г. КС пропусна своя шанс за покаже, че решенията му не са свещени крави и могат да бъдат ревизирани, коментира Гяурова в предаването "Преди всички".

"Уви, не посмяха конституционните съдии."

Много е логично да мислим, че на един дори не толкова късен етап много ясно ще проличи дали пред КС се открива шанс да се преразгледа отново казуса със служебното правителство, отбеляза Биляна Гяурова. Предстоят промени в персоналния състав на съда и това е напълно възможно, обясни тя.

"Българският Конституционен съд по своята композиция е квазиполитически орган. Няма какво да се залъгваме", посочи Гяурова.

Според нея решението отваря много голяма тема, която не е коментирана в дълбочина през годините – за реформиране на самия КС. Тя даде пример с необвързаността със срокове, както и с невъзможността да се вземе решение по даден въпрос.

"Има едно конституционно късогледство от страна на КС. От една страна запазва текста, в който казва, че съдът е основен носител на съдебната власт, но това остава като декларация, тъй като не позволява този принцип да бъде развит, включително на конституционно ниво. Това отваря вратата за атакуване на сериозни промени, които са правени през годините, основно в частта съдебна власт. Това конституционно късогледство граничи с безотговорност."

Най-вероятно ще се стартира не с попълване на състава на Висшия съдебен съвет, а евентуално с позицията на главния прокурор и на председателя на ВАС, прогнозира Биляна Гяурова в анализа си на замразените ключови избори в съдебната власт.

"Защото този ВСС е, грубо казано, проверен. При него няма неочаквани изненади, критичните гласове са в абсолютно малцинство и ще могат да бъдат инсталирани хора, които ще продължат политиката, която води съдебната власт."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Митев: Всякакви опити за приближаване на Молдова към ЕС ще стават с трудности

Все повече надделяват привържениците на конституционните реформи, които да позволят Молдова да се присъедини към ЕС. Това заяви пред БНР Владимир Митев от Радио България в коментар за проведения референдум в страната по темата. Все пак той подчерта, че разликата с отрицателния вот е много малка.   Първи резултати: 50% от молдовците..

публикувано на 21.10.24 в 11:51

Какво работят младите?

Благоевградска област е на дъното не само по доходи от работна заплата, но и с най-висока безработица в Югозападния район: 8.5% при мъжете и 6.2% при жените. За сравнение – в съседната област Кюстендил безработните мъже са под 1%, а малко над 1,5 % от жените не работят. Оказва се, че Благоевградско няма конкуренция и при младежката безработица..

публикувано на 21.10.24 в 10:58

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38