След година и половина битовите потребители излизат на свободния пазар на ток, а все още не се знае колко са енергийно бедните домакинства в България. След като бе приета дефиниция, законът предвиди създаването на регистър на енергийно бедните.
Това каза Богомил Николов от „Активни потребители“ в интервю пред БНР за либерализацията на пазара на ток за битови потребители, която беше отложена и се планира да започне в началото на 2026 г.
„Регистърът не е направен от администрацията и ние призоваваме да го направят – МТСП. И за да има ефективни политики, трябва координация с Министерство на енергетиката, МРРБ и по-малко с другите министерство“, каза Николов.
Според него забавянето на регистъра да е заради политическата криза, „но дано не е оправдание, защото всичко трябва да се случи, може и без редовни правителства“.
„Въпросът е, че никой не иска да свърши работата. В крайна сметка администрацията съществува и без редовни правителства, а работата е административна“, смята той е коментира, че България е първа в ЕС по дял на хората – 20,5%, които не могат да поддържат дома си топъл.
И допълни, че това се знае отдавна и трябва да е най-големият мотиватор за създаването на регистър, „ще знаем точно хората, които трябва да се подпомогнат".
Той обясни, че досегашната политика за подпомагане на енеригйно бедни да се дават пари, няма да продължи, защото целта е тези домакинства да получат подкрепа, за да излязат от това състояние на бедност.
„Трябва да получат подкрепа като саниране, например, и доходите ще им бъдат достатъчни, да не изпадат в положение да не отопляват жилището си“, обясни Богомил Николов.
И допълни, че има пари за финансиране на енергийно бедните:
"Пари има, но няма достатъчно организация да се усвоят. Предстои да стартира социален и климатичен фонд. Това със санирането досега е незадоволително, вече 10 години откакто започна програмата сме стигнали само до 4% санирани сгради."
Николов предупреди и за опасности при подписването на индивидуалните договори с доставчика на електроенергия.
„Анализът препоръчва прилагането на мерки, които да защитават всички потребители, не само енергийно бедните, от нелоялни практики. Ние препоръчваме за битовите абонати да има възможности за избор между тарифа за еднакви цени или плаващи. Или когато има неравноправни клаузи или скрити капани, човек да прекратява договора, за да се прехвърли“, обясни Богомил Николов.
Той коментира, че към момента в договора се предвижда да се изключи КЕВР и се прехвърля формирането на цени на МС.
„Ние смятаме че КЕВР трябва да запази водещата си роля, за да може да следи процесите и да се намесва, включително да отнема лицензи, когато се налага“, каза той.
Според него е възможно ново отлагане на либерализацията на пазара на ток за битови потребители, но това е неразумно.
„Ако поискаме отсрочка, ще трябва хем да либерализираме без да сме подготвени, хем да сме готови, да носим риска от загуба на европейско финансиране“, предупреди Богомил Николов от Активни потребители.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..