Убийството на лидера на "Хамас" Исмаил Хания е голяма обида и унижение за самата държава Иран, защото как израелците проникнаха в системата за сигурност на Иран.
Това коментира в интервю за БНР преподавателят и журналист Мохамед Халаф. Той каза, че има няколко версии, но приема тази за изстрелване на ракета от подводница.
"Първо, иранците казаха, че ударът е отвън, от самолет е изстреляна ракета. Сега казват, че е от държава в държава. Коя държава в региона е позволила на израелците да извършат атентата. Израелски анализатор каза, че това е една ракета, изстреляна от подводница. Имаме три версии и съм склонен да приема третата. Явно, че има пропуски в системата на сигурност в Иран. Това означава, че "Мосад" е проникнал в Иран, за да има информация къде спи мишената. Откъде знаеха стаята и етажа? Ракетата е попаднала в стаята", коментира Халаф и подчерта, че от морето е по-лесно да се осъществи ракетният удар.
Според него ударът показва, че Израел изпраща послание: "ние можем да стигнем на всяко място, по всяко време". И припомни, че от първия ден на военния конфликт – 7 октомври 2023 г., Израел се е заканил, че ще проследява и убива всички лидери на "Хамас".
Той прогнозира, че Иран ще отвърне на удара на Израел, но не от държавата, а това ще направят техните проксита и най-вече от "Хизбула".
Това не е първият удар срещу Хания, преди това има още четири неуспешни опита да бъде убит, припомни Халаф.
И добави:
"В Иран има нова ситуация. Този президент има широкомащабна програма за преодоляване на икономическа и социална изолация и казва, че иска отваряне към Запада и преговори със САЩ. Дали Нетаняху направи тази операция, за да отдалечи Иран от тези преговори? Той иска още време, за да не се стига до споразумение с "Хамас", още 2-3 дни. Защото Кнесата излиза в отпуска и той ще има свобода да прави каквото иска. Това ще се удължи до идването на Доналд Тръмп. А Нетаняху иска да покаже на народа – ето, аз убивам всички и връщам авторитета на Израел, на армията и на службите за сигурност. Така той ще има по-голяма подкрепа и ще удължи престоя си в политиката".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви в петък, че доставките на оръжие от Съединените щати за страната му са възобновени, предаде Ройтерс. Той също така обяви по-нататъшно военно сътрудничество със САЩ и добави, че украинските военачалници ще се срещнат и ще работят през следващата седмица със специалния пратеник на Вашингтон за..
Цитирайки свидетелката по делото срещу кмета на Варна и още трима души - Пламенка Димитрова, един от двамата наблюдаващи прокурори назова името на председателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев като получател на част от поискания ѝ подкуп от 15 процента, за да спечели обществена поръчка на община Варна за 1 500 000 лева. Свидетелски..
Ключови участъци от бус лентата на ремонтираната столична улица "Опълченска" са били премахнати в последния момент, обявиха от "Спаси София". Общински съветници поискаха кметът Васил Терзиев да върне обратно стария проект за ремонт на улицата, който предвижда бус лента по цялата дължина на столичната улица до Руски паметник. "Спаси София“ с остра..
Варшава реагира остро на решението на Москва да затвори полското консулство в Калининград. От външното министерство на Полша обещаха да "реагират адекватно". От ведомството призоваха своите граждани да не предприемат туристически пътувания до Русия. Реакцията на Полша идва след като днес Русия привика полския посланик в страната и го уведоми,..
Франция е основният противник на Русия в Европа, заяви френският началник на генералния щаб на армията на специална пресконференция. Русия представлява "трайна заплаха" за Франция, каза началникът на френския Генерален щаб на армията Тиери Бюркар, на пресконференция за предизвикателствата пред сигурността. Според Бюркар "Кремъл е..
Софийският градски съд отказа да прекрати дело по мерките за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев и останалите трима обвиняеми за корупционни престъпления в община Варна и да го изпрати на Окръжен съд Варна. За това на два пъти настоя адвокатът на Коцев Ина Лулчева. Тя остро възрази срещу добавянето към организираната престъпна група, за..
Изпълнителна агенция "Медицински надзор" започна проверка в Университетската акушеро-гинекологична болница "Майчин дом". Поводът е публикация в социалните мрежи, в която родилка твърди, че водилата раждането лекарка се е държала грубо и е удряла шамари на жената. От лечебното заведение обявиха, че са назначили вътрешна проверка, а родилката не е..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..