Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край

Снимка: БТА

Радикалната палестинска групировка "Хамас" заплаши с отмъщение след убийството в Техеран на лидера ѝ Исмаил Хания, за което обвини Израел.

Малко по-рано Израел обяви, че при атака в Бейрут е убит най-висшият военен командир на проиранската групировка "Хизбула". 

Редица държави осъдиха покушенията. 

Двете убийства имат потенциала да взривят обстановката в Близкия изток. Палестинци се събраха в окупирания град Наблус на Западния бряг на митинг след убийството на лидера на "Хамас" Исмаил Хания и зоват за "интифада".

Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край. Терористичната групировка "Хамас" определи убийството на Исмаил Хания като "страхлив акт, който няма да остане ненаказан". Върховният духовен лидер на Иран аятолах Али Хаменей се зарече да отмъсти на "ционисткия режим". Палестинският президент Махмуд Абас осъди категорично убийството на лидера на "Хамас", а Ирак предупреди, че то застрашава стабилността на региона.

Хания е най-високопоставеният член на "Хамас", убит след атаката срещу Израел на 7-ми октомври. Той беше основният събеседник на посредниците, които се опитваха да договорят прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на израелските заложници. Катар изрази съмнение, че неговото посредничество в преговорите може да се увенчае с успех. А Египет - също посредник в преговорите - коментира, че убийството показва липса на политическа воля в Израел за деескалация.

Израел не се стреми да увеличи напрежението, но се готви да се справи с всички сценарии, каза министърът на отбраната Йоав Галант. 

Много политици обаче отбелязаха, че случилото се засилва риска от пълномащабна война в региона. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън беше лаконичен в първия си коментар на убийството на Хания:

Съединените щати "не са знаели, нито са участвали" в убийството, и добави:

"Това, което мога да кажа сега, е, че най-важното в момента е прекратяване на огъня, което очевидно е в интерес на заложниците и връщането им у дома.

"Няма да спекулирам какво въздействие може да има едно или друго събитие. Знам със сигурност, че трайният императив е прекратяване на огъня, и че ще продължим да работим в това всеки ден", заяви Блинкън, а министърът на отбраната Лойд Остин не смята широкомащабна война в Близкия изток за неизбежна и потвърди позицията, че Вашингтон ще защити Израел, ако бъде нападнат. 

Германското правителство призова за сдържаност в Близкия изток в резултат на отделните израелски удари. Часове преди лидерът на "Хамас" да бъде ликвидиран, Израел обяви, че в Бейрут е убит Фуад Шукр, най-висшият военен командир на проиранската групировка "Хизбула", който според израелската армия е отговорен за удара миналата седмица на Голанските възвишения, при който загинаха 12 младежи. 

Германският външен министър Аналена Бербок призова страните в Близкия изток, и особено Иран да се въздържат от нагнетяване на напрежението.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът: В Сухопътните войски до края на годината ще започне да постъпва модерна техника

Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния вонене университет "Васил Левски" и на кадетите..

публикувано на 25.07.25 в 15:42
Дмитрий Песков

Среща Путин - Зеленски е възможна само като последна стъпка за сключване на мирно споразумение

"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното".  Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..

публикувано на 25.07.25 в 15:11

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус.  "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..

публикувано на 25.07.25 в 15:08
Румяна Ченалова

Сдружение започва процедура за референдум за еврозоната

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура  за провеждане на референдум за еврозоната с осем въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова.  Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз и в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51