Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще е политиката на бъдещия президент на САЩ към Югоизточна Европа и Близкия изток?

Юлия Жожа от Университета Джорджтаун пред БНР

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политиката на бъдещия президент на Съединените щати по отношение на Централна и Югоизточна Европа и Близкия изток и до колко тази тема ще бъде застъпена в кампаниите за изборите през ноември на основните претенденти - Камала Харис и Доналд Тръмп. Темата коментира пред БНР Юлия Жожа - експерт по Черноморския регион в Близкоизточния институт в САЩ и преподавател по международни отношения и европейска сигурност в Университета Джорджтаун. 

Как оценявате случващото се в американския политически живот?

Политиката тук, във Вашингтон, е доста динамична и за да ви отговоря ще използвам известната поговорка, че понякога за десетилетия не се случва почти нищо, но понякога за дни се случват десетилетия. И точно така се чувстваме в момента тук, в Съединените щати. Покушението срещу Доналд Тръмп, оттеглянето на Джо Байдън от изборите през ноември, номинацията на Камала Харис и на Джей Ди Ванс за вицепрезидент - това са събития, които занапред ще ни дадат отговори за това каква ще е предизборната кампания и как ще се позиционират демократите и републиканците в американския политически живот.

Джо Байдън и Камала Харис / БТА

Камала Харис ще е кандидат за президент на демократите. Какви послания очаквате да изпрати тя към избирателите ? Ще се разграничи ли от политиката на Байдън или напротив, ще я продължи?

Вицепрезидентите по принцип отговарят за вътрешната политика в страната. През последните години обаче Камала Харис беше възприемана като отсъстваща. За това е рано да се прецени как тя ще се позиционира в кампанията си и дали ще се разграничи от Джо Байдън. Харис се възприема като прогресивна и ляво настроена по отношение на определени политики като например правата на ЛГБТ общността, миграцията и абортите. Това са неща, които вълнуват голяма част от обществото и ще са от значение за изборите. Важно е да се види дали тя ще успее да се пребори с хиперполяризацията на обществото напоследък. Камала Харис се възприема като лява, Доналд Тръмп като десен, а това прави изборът труден за гласоподавателите, симпатизиращи на центристките партии.

Тази хиперполяризация, за която говорите, може ли да бъде преодоляна от Камала Харис или Доналд Тръмп или напротив - този процес може да се задълбочи?

В момента сме свидетели на противопоставяне, започнало от самото начало на влизането на Камала Харис в изборната надпревара с прилагането на много краен, по моему, подход по отношение на Доналд Тръмп. Ще видим как тази стратегия ще се възприеме от избирателя и какво ще е влиянието и върху резултата от вота, а и върху политиката като цяло.

Доналд Тръмп / ЕПАБГНЕС

Един от важните въпроси за обществото и за партньорите на Съединените щати е този за очакванията от предложенията им за външната политика. В каква посока очаквате да се развива тя при Камала Харис и Доналд Тръмп?

Очакванията са Камала Харис да следва линията на Джо Байдън, който е безспорен евроатлантик и това дава надежда, че Съединените щати ще инвестират в отношенията с Европа. Партньорствата и съюзите обаче ще изглеждат по коренно различен начин, ако за президент бъде избран Доналд Тръмп, защото както видяхме през първия му мандат, той не цени съюзите. Очаквам Харис да обясни на американците защо Украйна и региона на Централна и Източна Европа са в националния интерес на Съединените щати. А, от европейските страни очаквам да демонстрират политика на единство по отношение на НАТО и Европейския съюз, ако в Белия дом се завърне Доналд Тръмп, който не харесва Алианса, Украйна и партньорствата.

Камала Харис / ЕПАБГНЕС

А каква очаквате да бъде политиката за Близкия изток?

Това е голям въпрос. И тук е важно как ще се позиционира Камала Харис, ако спечели срещу Доналд Тръмп. Ако демократите спечелят може би ще видим продължение на политиката на Джо Байдън, който е много критикуван, че е произраелски настроен. Кандидатът на републиканците също е в добри отношения с Израел, което подхранва очакванията за още по-твърда политика срещу Иран и за завръщане на политиката на Доналд Тръмп за Близкия Изток, каквато наблюдавахме в първия му президентски мандат.

Интервюто на Владимир Митев с Юлия Жожа в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9 селища в Кюстендилско все още са на воден режим

9 селища в Кюстендилско са още на воден режим, каза за БНР областният управител инж. Александър Пандурски. Воден режим има все още в села в Дупнишко, в общините Невестино, Кочериново - оттатък река Струма. Където се налага почистване на каптажи, търсне на допълнителен водоизточник или смяна на водопровод.  "Девет селища на режим има. Имаме, в които..

публикувано на 28.09.24 в 11:55
Александър Велев

Александър Велев: Сривът за всяка от партиите в управляващата Германия коалиция е голям

Победата на регионалните избори в провинция Бранденбург не се дължи на канцлера Олаф Шолц, а на кандидата за министър-председател Дитмар Войдке (сегашен премиер на Бранденбург -бел. ред.), което мобилизира много хора да гласуват за социалдемократите . Това обясни в интервю за БНР журналистът Александър Велев, бивш кореспондент в Берлин и..

публикувано на 28.09.24 в 11:49

Статистика: Българите живеят по-дълго от гражданите на страните-членки на ЕС

По данни на европейската статистика българите живеят по-дълго и в добро здраве в сравнение с гражданите на останалите страни-членки на Европейския съюз. България изпреварва с повече от 4 години средните нива за Евросъюза на фона на най-ниската очаквана продължителност на живот и дълго нерешените проблеми в здравеопазването у нас. България се..

публикувано на 28.09.24 в 11:32
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Подкрепата на Запада и България е не само за Украйна, а за бъдещ международен ред

Подкрепата, която се дава на Украйна от ЕС и САЩ има една цел, Украйна да се защити и да прецени кога и при какви условия да седне на масата за преговори. Въпросът е мирът, дали ще е при условията на Русия, държава агресор, които ще определя условията или другият план – на Украйна, базиран на принципите на международното право, освобождаване..

публикувано на 28.09.24 в 11:30

Просветното министерство и полицията в Гърция с мерки срещу насилието в училищата

Министерството на образованието и полицията въвеждат мерки в Гърция, за да овладеят проявите на насилие в училищата. Насилието сред учениците достигна непознати размери за Гърция, коментират полицаи и учители. Ежедневно има пострадали ученици от жесток побой, заплашват агресивно и учителите. Родители казаха пред медиите, че се страхуват..

публикувано на 28.09.24 в 11:28
Хасан Насрала, лидер на

Израелската армия: Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала е елиминиран

Лидерът на терористичната организация "Хизбула" е бил убит при вчерашната атака в Бейрут. Това твърдят от израелската армия, предадoха The times of Israel, Асошиейтед прес и АФП.  От армията посочиха, че заедно с Насрала са ликвидирани още няколко висши командири на "Хизбула".  Военният говорител Надав Шошани публикува съобщение в социалната мрежа..

публикувано на 28.09.24 в 11:08
проф. Игор Липсиц

Проф. Игор Липсиц: Финансирането на войната върви ръка за ръка с инфлацията, а тя руши икономиката

Тази седмица руското правителство представи проекта на федералния бюджет за периода 2025-2027г. Идния вторник документът трябва да бъде внесен в Държавната дума. Министърът на финансите Антон Силуанов открои три основни бюджетни приоритета: социална подкрепа на гражданите, разходи за отбрана, сигурност и т.нар.  "специална военна операция" и..

публикувано на 28.09.24 в 11:07