Темата за справедливия енергиен преход настъпва все по-уверено в класните стаи и все повече ученици от въгледобивните райони излизат с предложения за справяне с тежките екологични предизвикателства, които го съпътстват. Природозащитната организация WWF заедно със своите партньори от Junior Achievement България провокираха десетки млади хора от Радомир, Перник, Кюстендил и Бобов дол да споделят своите мнения и да потърсят решения на наболели проблеми в родните им места в два тематични хакатона:
"С много желание и ентусиазъм 60 ученици се включиха в предизвикателството и, подпомагани от опитни фасилитатори и експерти, генерираха цял списък от свежи идеи, които могат да допринесат за развитието на районите, засегнати от въгледобивната промишленост. Разделени на 12 отбора, учениците търсеха устойчиви решения в сферата на индустрията, транспорта и строителството, а също и разсъждаваха по основополагащи казуси, като например как може природата да спомогне развитието на туризма или хранителната индустрия".
Това разказва Виктория Табакова, експерт "Младежка ангажираност и младежки политики" във WWF.
"Изобилието от новаторски идеи усложни максимално задачата на журито, което трябваше да отличи победителите в двата хакатона. Основните критерии за оценка бяха свързани с тяхната иновативност, устойчивост и пазарен потенциал. След сериозна дискусия все пак членовете на журито присъдиха първото място в хакатон "Природни решения за справедлив преход" на отбор "Маргаритки". Той предложи любопитна идея за екосъобразен хотел, който информира хората по екологични теми и ги стимулира да мислят за природата. Второто място отиде за "Гъбките" и тяхната тематична идея за производство на гъби в изоставена подземна мина в района на Перник.
Не по-малко оспорвана бе надпреварата и в другия хакатон, посветен на "Устойчивото енергийно развитие във въгледобивните райони". Победител в него заслужено стана отбор "Energy storm" с дръзка концепция за изграждане на ФЕЦ с ПАВЕЦ батерия върху затворената мина "Бистрица" с цел получаване на електроенергия за захранване на къщи за гости в две села до Кюстендил. След тях се нареди отбор "Fair and share", който предложи вариант за производство на еко-бетон с отпадъци от въглищната промишленост и други суровини за преизползване", добави тя.
Освен с ученици WWF и JA работят и с техните учители, за да направи образователния процес още по-атрактивен. Седем учители от въгледобивните райони на България вече са преминали обучение и преподават в клас темата за справедливия преход и климатичните промени, използвайки платформата за образователно съдържание Moodle. Чрез нея WWF и неговите партньори предоставят любопитни данни, факти и експертиза, адаптирани за ученици от различните класове.
Интервюто на Георги Марков с Виктория Табакова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Малко селско училище е спасено от закриване с помощта на вярата на учителите, родителите и директорът. А ръководителят му вярва, че трябва да се тропа на всички врати, за да може учениците, колкото и малко да са те, да имат равен старт с връстниците си от големите градове. Само преди две години основното училище "Отец Паисий" в село Свидня..
Един мъж е загинал вследствие на експлозията в бар в Мадрид в събота. Тялото му е намерено от пожарникарите часове след инцидента. Екипите по разчистване са открили загиналия в мазе на сградата, под повече от метър пясък и отломки. Заместник-кметът на Мадрид Инма Санс посочи, че тялото е намерено в "наистина сложна" зона. Най-малко 25 души бяха..
Във Великобритания Кралският колеж за отбранителни изследвания няма да приема студенти от Израел от следващата година заради войната в Газа, потвърди британското правителството. Кралският колеж за отбранителни изследвания е една от най-престижните военни академии във Великобритания. Това е първият път, когато колежът изключва израелци, откакто е основан..
Президентът на Молдова Мая Санду заяви в интервю за „Файненшъл таймс“, че Русия е разширила намесата си в молдовските избори, като е включила гласоподавателите, живеещи в чужбина, преди парламентарните избори този месец. Мая Санду, която разчиташе на диаспората, за да спечели втори мандат миналата година и да осигури положителен вот за членство в..
Двама арестувани и 22 ранени полицаи при сблъсъци с пропалестински демонстранти. Това е равносметката след края на последния етап на колоездачната Обиколка на Испания. Състезанието беше прекратено на 56 км преди финала. Протестиращите в защита на палестинския народ и срещу израелската офанзива в Газа не пропуснаха възможността да попречат и на..
В Кипър данъчната реформа, предложена от правителството, навлиза в решаващ етап. На среща днес финансовият министър Макис Керавнос и лидерите на парламентарно представените партии ще се опитат да сближат позициите си преди очакваните сериозни дебати в парламента. „Данъчен тероризъм“, подкопаване на бизнес средата, натоварване на групите с..
13 села в община Елена от утре са на драстичен режим на водоподаване. В две от селата, които са на самия язовир "Йовковци", вода в чешмите ще има два дни в седмицата за по един час. Новият воден режим се въвежда след значителното намаляване на нивата на местните водоизточници. Въпреки че са до питейния язовир "Йовковци", еленските села Средни..
" Този свят е потенциално мирен. Няма безнадеждна идейна агресия и ние свикваме на това ново общество, то си има своите конфликти. То е много..
Какво още трябва да се случи, за да спре всичко това, попита Бушра Халиди относно събитията в Газа. Тази седмица Израел нанесе безпрецедентен..