"Почвеното засушаване много лесно може да го предотвратим чрез поливане, а атмосферното засушаване - най-лесно чрез оросяване и къпане на растенията. Най-често с пулверизатор или ако нямате такъв, то може да пробиете капачката на пластмасово шише и да оросявате листата на тези растения, които идват от тропическата гора.
"Растенията съдържат около 80 процента вода, така че най-големият враг на растенията, когато времето е много горещо и има продължителна суша - е липсата на вода", подчерта специалистът, както и уточни, че има растения, които са издръжливи на суша и могат над седмица да не бъдат поливани:
"Това са растенията, които идват от пустините и полупустините. Те обикновено са с по-дебели и месести, сочни листа и задържат по-дълго време вода и хранителни вещества в тях. Но най-често по домовете отглеждаме листно-декоративните растения, които идват от тропическата гора и естествено те искат повече поливане, повече оросяване и засенчване".
"Ако имате балкон, който е със северно изложение, това е голямо богатство и тази растение от дъждовната гора, т. нар. листно-декоративни растения се чувстват най-добре там, защото може и сутрин, и вечер, освен поливани, да бъдат и оросявани", каза още Антония Василева:
"Сред най-често отглежданите растения на балкона е познатото мушкато. Петунията също е много красива - тя идва от Африка и издържа много на суша. Дъждовното лято обаче, не й понася добре и тя започва да изгнива, както и нейните корени и не се чувства добре, и се нарушава естетическият й вид. Друго растение е сакъзчето, но не на южен балкон - то предпочита най-вече източни изложения.
"Най-добре е, когато са навън растенията, защото изпаряването тогава е най-силно - те да се поливат рано сутрин и вечер след залез слънце", добави специалистът по озеленяване,
"Ако поливате растения, когато е много горещо, то задължително остават капчици вода, които действат на принципа на лупата и се получават изгаряния по листата, които не са толкова опасни, но нарушават естетическия вид на растенията" и те изглеждат болни, предупреди Василева, както и че "при много горещо време, да речем е обедно време, ако поливате растенията - изпаряването е много бързо и няма почти никакъв ефект от това".
"Обаче розите трябва да ги полеете рано сутрин, когато са в градината, тъй като много често попадат и капки вода върху листата и за да може да се изпари до вечерта. Защото ако това не се случи, се получава пък и брашнеста мана, а оттам идват и болести по растенията", изтъкна още тя.
"В градска среда единствено може да се полива, а ако имате тревни площи. Ако има поливна система, която автоматична, може да поливате и в горещото време, но то трябва да е постоянно, т.е. през целия ден, когато грее слънцето силно, за да не се получава пак този пригор и изсъхване на тревата по принципа на лупата", каза още Антония Василева.
"Естествено соколентите - при нас има много интересни и красиви. Те са може би най-продаваните растения в градината. Огромно разнообразие има от тях и такова растение може да го подарите, то наистина ще издържи много", посъветва още Антония Василева от Ботаническата градина при БАН:
"Има и още няколко вида - това са драцените, които издържат много, както и сансевиерите, наричани и познати още като меч. Хората познават най-често този с дългите листа, но има още много видове, които са ниски и с различна украска на листата, които са много красиви. Има и такива, които са цилиндрични - те изглеждат страшно дълго на засушаване".
Цялото интервю с Антония Василева на Зорница Близнашка и Мария Петрова за предаването "Чуй лятото" може да чуете в звуковия файл.
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.