Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Учебното съдържание понякога е тежко, натоварващо и демотивиращо"

Диян Стаматов: Добре е да се обмисли 15-20% увеличение на учителските заплати в бюджета

Той смята, че трябва да има промяна в системата за санкциониране в училищата

| Интервю
Диян Стаматов
Снимка: Ани Петрова

Добре е да се обмисли 15-20 % увеличение на учителските заплати в следващия бюджет. Това обясни пред БНР Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119-то училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София.

"Говореше се за 125% от средната брутна работна заплата за страната, но на този етап те са 110%. Изоставането от средната работна заплата е с около 15%. Необходимо е и обмисляне на сериозна промяна в средствата за средно образование, които са по отношение на издръжка, квалификация на учителите и единен разходен стандарт за учениците".

Проблемът с недостига на кадри по математика, физика и природни науки ще се задълбочава с всяка изминала година, отбеляза още Стаматов в предаването "Преди всички". 

"Обмислянето на мерки в подкрепа на такива специалисти или на хора, които биха се съгласили да преподават тези предмети, трябва да се реализира бързо и спешно. До голяма степен то е и в пряка връзка със самото възнаграждение". 

Учебните програми не са променени и тази година, отбеляза директорът на 119-то училище. 

"Всичко остава на ниво дебат и очакване да се случи. Съдържанието в учебниците е същото, каквото е утвърдено преди доста години. Някои от тях са доста дебели. Историята в гимназиален етап е над 300 страници. Учебното съдържание понякога е тежко, натоварващо и демотивиращо. Честата смяна на различни екипи довежда до невъзможност да се стигне до национално решение какво да се олекоти и осъвремени". 

Той посочи, че най-голямата промяна, с която ще започне тази учебна година, са безплатните учебници за всички ученици от 1 - ви до 12 - ти клас.

Диян Стаматов коментира също неспазването на правилата и липсата на санкции в училищата. Той го определя като "най-големия проблем в родното образование". 

"Лека промяна в закона, свързана със санкциите и стимулите на учениците, както и подзаконовите наредби. Намираме се в ситуация, в която всяка санкция бива подлагана на сериозно съмнение и административни тълкувания. Стига се до неприлагане на никакви санкции. Според настоящето законодателство родителите имат право да правят подобни административни обжалвания". 

Когато училището и родителите застанат на различни позиции, така се обезсмисля целият възпитателен процес, обясни Стаматов.

"Нарушено е и усещането за справедливост. Елементарните санкиции за дребни провинения не трябва да подлежат на административно санкциониране. Сериозни санкции трябва да се налагат само в краен случай, след като бъдат проведени всички превантивни разговори. В настоящия момент административната процедура е тромава и продължава 30 дни, за да се премести ученик от едно училище в друго. Когато има сериозна агресия, винаги сме свидетели как не могат бързо да се реализират подобни действия. Може би и тук трябва да има леко облекчаване в административния казус". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм

Пиер Граменя: Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм

"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..

публикувано на 07.07.25 в 20:45

Интензивни проверки за спазване на противопожарните изисквания в Ловешко

Заради летните горещини и предпоставките за възникване на пожари от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Ловеч и Държавните горски стопанства в региона са започнали интензивни проверки за спазване на противопожарни изисквания и са осигурени съвместни патрули на потенциално опасните места. Директорът на..

публикувано на 07.07.25 в 20:20

Вносителят на вота на недоверие срещу Фон дер Лайен я обвини в липса на прозрачност и зачитане на правосъдието

Вносителят на вота на недоверие срещу председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен - консерваторът Георги Пиперя я обвини в пренебрегване на принципи като липса на прозрачност и зачитане на правосъдието. "Това не е проблем, а началото на решението", подчерта в изказването си Пиперя, визирайки процедурата за закупуване на ваксини..

публикувано на 07.07.25 в 19:56

Поредна стачка на влаковете в Италия

В Италия, от 21 часа местно време тази вечер до 18 часа във вторник 8-ми юли, е обявена поредната национална стачка в железопътния транспорт. Стачката е обявена от автономните профсъюзи, които не са подписали подновяването на трудовия договор на железопътните работници. Той обаче е подписан от основните профсъюзи за тази трудова..

публикувано на 07.07.25 в 19:47
Атанас Атанасов

Изслушване в НС на ръководители на службите за рискове от осуетяване на влизането ни в еврозоната

Ръководителите на ДАНС, Държавна агенция "Разузнаване" и Служба "Военно разузнаване" ще бъдат изслушани в Комисията за контрол над службите за сигурност относно рисковете от осуетяване на присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари следващата година. Заседанието на комисията е свикано от ротационния ѝ председател Атанас..

публикувано на 07.07.25 в 19:40
Снимката е илюстративна

В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско

Пожар е възникнал в покрайнините на село Асеново, Ямболско в късния следобед днес. На място има екипи на пожарната. Два екипа на пожарната се борят с огъня край селото. До момента няма информация за пострадали хора или засегнати от огъня къщи в Асеново. В помощ на огнеборците са и земеделски производители, които правят просеки с тежка..

публикувано на 07.07.25 в 19:34
Костадин Ангелов

Проф. Ангелов: Необходими са обмислени промени в здравното законодателство

До средата на месеца всички парламентарни групи трябва да направят своите предложения за   решаване на проблемите в здравеопазването и намаляване на напрежението в сектора. Това заяви проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване, който заедно с премиера Росен Желязков присъства на официалното откриване на..

публикувано на 07.07.25 в 19:30