Направеното от управленията от 2014 г. насам по темата "природен газ" е показателно за това каква е политиката на България.
Това каза пред БНР бившият министър на енергетиката Александър Николов и посочи:
"Медийната бомба на кабинета "Главчев", че ще се предоговаря с "Боташ", е ужасяваща неистина. .. Печели насрещната страна - турската компания, печелят и всички търговци, които успяват да заместят "Булгаргаз", губещи сме всички граждани".
Според него оторизираните органи могат да се самосезират и да направят проверки, защото става дума за "огромни пари, които ние плащаме":
"България е част от интегрирания европейски пазар, което ще рече, че когато се ощетява българският пазар, се ощетява европейският пазар. По тази линия е много лесно да бъдат сезирани европейските институции, но нито една партия не си мръдна пръста".
Николов обясни, че още от първия ден на договора с "Боташ" България не е използвала "нищо от този договор":
"Булгаргаз" сключва договор, който е с огромни плащания, и още в първото шестмесечие в графа "Външни услуги" са скрити загубите по договора, които в тези първи 6 месеца са за 65 млн. лева от неизползвани капацитети".
"Когато служебен министър, сложен на поста с мандат от 3 месеца, сключи договор за период от 169 месеца, изглежда странно и безстопанствено, меко казано, защото от първия ден не можеш да си планираш обемите, които са ти необходими, но въпреки това плащаш огромни суми. И трето - "Булгаргаз" от последните два отчета е във фактически фалит, по мнение на одитора, "Боташ" е огромната причина това да стане", коментира той.
"Загубите на ползите за "Булгаргаз" са печалби за други юридически лица и други държави", каза Николов и подчерта, че заради закъснелия иск към "Газпром Експорт" по арбитражно дело сумата е "намалена в пъти, за да е удобно на всички отново".
В предаването "Хоризонт за вас" Александър Николов коментира и предложението на БСП за спиране на преговорите за продажба на Украйна на оборудването за АЕЦ "Белене", а да се ползват за ремонта на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй", което беше отхвърлено от Народното събрание:
"Трябва да е обосновано с данни, а не празно говорене. Никой не излиза с реални данни и с реални предложения, които да бъдат обсъждани. Празното говорене, че е съвместимо или не е съвместимо, добре, дори и да е съвместимо (с АЕЦ "Козлодуй"), ако цената, която се получава и ползите са по-високи от това осъвместяване, каквото и да е то от техническа гледна точка или финансова гледна точка, то е ясно какво е рационалното решение".
Според него говоренето за АЕЦ "Белене" е само политическо и с предизборна цел.
Интервюто на Георги Налбантов с Александър Николов можете да чуете от звуковия файл.
Днес температурите до 43 градуса създават предпоставки за висок риск от пожари в Гърция, предупреждават от Гражданска защита. Според последните прогнози живакът ще се повиши рязко предимно в континенталната част на страната. На островите духа вятър, но температурите също са много високи. Препоръчват на туристите да ходят на плаж в..
Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни науки, пък и по обществени науки. Т.е да имаме интегрален изпит по математика и..
Проучване, поръчано от вестник "Сънди таймс", показва, че по-голямата част от британците смятат, че лейбъристкото правителство е не по-малко хаотично от предишното на консерваторите, а рейтингът на премиера Киър Стармър е рекордно нисък. Минути след като Риши Сунак застана под проливния дъжд пред Даунинг стрийт през май миналата година и..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в еврозоната като насилствено: "Нашата цел беше една и ние вече я постигнахме - цял свят и цяла Европа разбра, че българският народ се съпротивлява на неговото насилствено вкарване в еврозоната..
Двама трафиканти на мигранти в Гърция получиха присъда от общо 246 години затвор. Наказателният съд на област Додеканези издаде шокиращата присъда за двама турски граждани. Те са арестувани преди година до остров Кос за нелегален трансфер на 33 мигранти. Единият от трафикантите е с присъда от 177 години затвор и глоба от 1,8 милиона евро...
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..