Българският състезател по вдигане на тежести Карлос Насар спечели титлата в категория до 89 килограма в олимпийския си дебют на Игрите в Париж. Той донесе второ злато за страната най-висшия спортен форум във френската столица.
Световният първенец от Ташкент 2021 и шампион от последните две Европейски първенства Насар постигна световен рекорд в двубоя от 404 килограма, след като изхвърли 180 килограма, с което изравни олимпийския стандарт на Международната федерация, а след това изтласка 224 килограма, с килограм над собствения си световен рекорд във второто движение.
Той подобри досегашното върхово постижение на китаеца Ли Дайин от 396 килограма от май миналата година.
20-годишният Насар, който е роден именно във френската столица, направи три успешни опита в първото движение от 173, 177 и 180 килограма и поведе в класирането в средата на състезанието с равен резултат със световния рекордьор в изхвърлянето Йейсон Лопес (Колумбия) .
Молдовецът Марин Робу, бронзов медалист от последните две континентални първенства, беше трети със 175, следван от европейския първенец в категорията от Тирана 2022 и бронзов олимпийски медалист от Токио 2020 при 81-килограмовите Антонино Пицолато (Италия) със 172. Световният шампион Мир Мостафа Джавади Алиабади (Иран) пък изоставаше на шестата позиция със 168.
Световният рекордьор в изтласкването Насар доказа класата си, започвайки с успех и олимпийски рекорд от 213 килограма в движението. С този опит той си гарантира титлата, а след това постави и световен рекорд с 224 килограма, а в последствие се отказа от последния шести опит.
Лопес се справи с 210 килограма в изтласкването и с двубой от 390 килограма си осигури среброто.
Пицолато вдигна 212 килограма от трети опит след преразглеждане от съдиите на първоначално непризнатия му опит и със сбор от 384 килограма взе бронза. Робу остана четвърти с 383, а Джавади Алиабади завърши пети с 372.
Насар донесе първо злато за България във вдигането на тежести от 20 години след Милен Добрев в категория до 94 килограма на Игрите в Атина 2024 и второ отличие в Париж след бронза на Божидар Андреев вчера при 73-килограмовите.
Под погледа на служебния министър председател Димитър Главчев, на председателя на БОК Стефка Костадинова и на бившата футболната звезда Христо Стоичков тежкоатлетът спечели общо шести медал за България на Игрите във френскката столица, след като вчера борецът Семен Новиков взе златото в категория до 87 килограма класически стил, а бронзови отличия добавиха таекуондистката Кимиа Ализаде при 57-килограмовите, състезателят по тежкоатлетът Божидар Андреев в категория до 73 килограма и боксьорът при 57-килограмовите Хавиер Ибаниес.
Борецът Магомед Рамазанов пък си гарантира най-малко сребро, след като се класира за финала при 86-килограмовите в свободния стил, който е тази вечер след 21:00 часа.
Отборите на Етър и Севлиево завършиха 0:0 във втория кръг на футболната Втора лига. За Етър равенството бе второ поредно и тимът с 2 точки е на десетото място в класирането, докато тимът на Севлиево спечели първа точка за сезона и заема 15-а позиция. В следващия кръг, на 9 август, футболистите на Севлиево посрещат Марек, а ден по-късно за..
С нов европейски рекорд и седмо място за България на микс пистолет на 25 метра за юноши и девойки завърши европейският шампионат по спортна стрелба в Шатору, Франция. Магдалина Стаменова и Виктор Бонев направиха изключително силна стрелба в микса на малокалибрен пистолет за юноши и девойки и в квалификацията победиха всички с общ резултат от..
Нападателят Ендре Ботка, който е и национал на Унгария, попадна в групата на Ференцварош (Будареща) за утрешния първи мач в третия кръг в Шампионската лига срещу Лудогорец (Разград) вместо Едгар Севикян и Александър Чиркович. Дали обаче ще започне Ботка в стартовия състав или младия Жомбор Грубер, ирландският треньор на гостите не пожела да..
Футболният ЦСКА 1948 обяви привличането на тунизийския бранител Фурат Солтани. "Добре дошъл, Фурат Солтани! ЦСКА 1948 подсили левия фланг на защитата с ново попълнение – Фурат Солтани! 25-годишният бранител от Тунис пристига от вицешампиона в местното първенство УС Монастир, за да внесе скорост, стабилност и опит в отбраната на..
Виктория Томова преодоля първия кръг на квалификациите на турнира по тенис на твърди кортове в Синсинати (САЩ) от сериите УТА 1000 с награден фонд 5 152 599 долара. 15-ата поставена в пресявките Томова се наложи над Луиза Чирико (САЩ) с 6:2, 6:1 само за 59 минути игра. Българката овладя инициативата, след като изоставаше с 1:2 в първия..
Преминах през няколко спорта докато намерих моя любим – автомобилния, каза по време на пресконференция в курортен комплекс Боровец автомобилният състезател от Формула 3 - Никола Цолов. Той е част от гостите от съпътстващата програма на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Цолов бе представен от директора на фестивала д-р Татяна Илиева,..
Група фенове на Манчестър Юнайтед обяви нов протест срещу собствениците на клуба семейство Глейзър и, за първи път, срещу един от основните акционери сър Джим Ратклиф преди откриващия мач от Висшата лига срещу Арсенал. Фракцията "1958“ организира множество демонстрации през последните години, призовавайки за промяна на собствеността, и сега..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..