Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

| Репортаж

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година.
Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на Бахфеста, гостувал със самостоятелен концерт. За неговия успех там вече ви разказахме в "Алегро виваче" .


И тази година атмосферата на Бахфеста беше специална. Там по традиция се събраха най-големите имена в бароковата музика, за да преживеят с публиката 10 дни, в които целият град се превръща във фестивал.

Организаторите отчитат рекорден интерес към това издание - 76 000 посетители са се присъединили към общо 157 събития. Сцените отново бяха най-различни - от двете достолепни църкви, в които Йохан Себастиан Бах е работил като кантор - Томаскирхе и Николайкирхе, през параклиса на Лайпцигския университет и по-малките църкви в града, Музея на музикалните инструменти, до тези под открито небе и двете специално изградени пространства в рамките на централната жп гара. 
Особено интересен тази година беше фактът, че наред с изключителните професионалисти - инструменталисти, певци, диригенти и състави, сред които цигуларката Изабел Фауст, диригентите Райнхард Гьобел, Тон Коопман и Филип Херевеге, Академията за старинна музика - Берлин, Колегиум вокале - Гент, Амстердамския бароков хор и оркестър, Бахфестът беше отворен и за любителски хорове, дошли от цял свят - общо 30 от пет континента, включително от държави като Парагвай и Малайзия.
Това имаше пряка връзка с мотото на фестивала - CHORal TOTAL, т.е. в центъра на 25-я Бахфест беше поставен лютеранският хорал, върху чиято основа Йохан Себастиан Бах изгражда голяма част от своите произведения. Тази година фестивалът отбеляза две годишнини: 500 години от създаването на лютеранските хорали и 300 от композирането на серията кантати, базирани върху тях, от Бах. 
По тази причина в последния ден от фестивала - 16 юни - имаше по-различна сутрешна служба в Томаскирхе, на която стотици любители-хористи от различни страни бяха дирижирани не от кого да е, а от самия Тон Коопман - изключително авторитетна фигура, неотменен гост на Бахфеста от години, заедно с неговите състави - Амстердамски бароков хор и оркестър. Освен това през последните пет години маестро Коопман е и президент на Баховия архив в Лайпциг - пост, който наследи от друг голям авторитет - сър Джон Елиът Гардинър.
Аз имах шанса и удоволствието да присъствам на друго впечатляващо събитие - концертът на 14 юни вечерта в Николайкирхе, в който маестро Тон Коопман водеше своите високопрофесионални състави - Амстердамския бароков хор и Амстердамския бароков оркестър. Не за първи път слушам тези музиканти и се възхищавам от техния професионализъм, но този път към преживяването беше добавено още нещо, много ценно. Цялата програма на вечерта беше изградена върху Бахови хорали, а по-различното беше, че всички в църквата - изпълнители и публика, се превърнаха в едно цяло - изпълняваха музиката заедно.
Първо засвирваше органистът на църквата „Свети Николай“ - Маркус Кауфман. После запяваха стотиците хора в публиката, седнали един до друг на дългите дървените пейки, след това засвирваше оркестърът и се добавяше хорът заедно със солистите. Всички бяха заедно в това преживяване, обединени от простичките послания в хоралите, от философията, закодирана в тях, от красотата на баховата музика, която се лее в храма и извисява душите. Усещането беше неповторимо и неземно!
Концертмайсторката на Амстердамския бароков оркестър, шотландката цигуларка Катрин Менсън сподели:
„Да бъдем в Лайпциг за нас е огромна чест. Обожаваме това. Да сме тук, в дома на Бах, духовният и физическият му дом, за нас е изключително важно. Много сме развълнувани да сме тук и да споделяме преживяванията си с публиката, с тази невероятна публика. И да изпълняваме тази изключителна музика. За нас е невероятно.“
В последния ден от Баховия фестивал, 16 юни, в Старата борса на Лайпциг гостува камерният състав, наречен Apollo's CabinetТова са млади хора, сред които е и българската цигуларка София Проданова. През 2022 г. тя спечели престижната трета награда на Баховия конкурс в Лайпциг, който се провежда на всеки две години. Постижението й тогава беше знаково, защото тя стана първият български музикант, спечелил конкурс на бароков инструмент. Както добре знаем, в България тази традиция тепърва се развива. Разбира се, София дължи много на обучението си в реномираното училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон, в което учеше тогава. Сега тя е свободен артист и активно работи с различни барокови ансамбли в Европа. 
Чуйте в звуковия файл репортаж от Лайпциг с участието на цигуларките Катрин Менсън и София Проданова, и флейтистката Тереза Вран. 

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13