Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компания за киберсигурност, част от хъб "Тракия", обобщи в доклад големите кибератаки по света

Снимка: nato.int

Проблеми на американски болници, заразени компютри във Франция, изтичане на информация за 40 милиона гласоподаватели в Обединеното кралство. Това са само част от последиците от различни кибератаки. Те са обобщени в доклада на компания за киберсигурност, част от Европейски цифров иновационен хъб "Тракия". Властите у нас пък излязоха с препоръки за устройствата с мобилна операционна система на "Епъл". 

Британската ЦИК не е опазила данни за 40 милиона гласоподаватели във Великобритания. Причината била необновен софтуер на сървърите. 

Френското правителство разследва скорошна атака със зловреден софтуер, засегнала 3 000 машини. Така хакерите карали компютрите да изпълняват произволни команди и да крадат данни от заразени машини. Според доклада на френските власти злонамереният софтуер се е разпространявал главно чрез заразени USB устройства. 

Рансъмуер атака засегнала Организацията OneBlood, която събира кръводаряване и го разпределя в болници в САЩ. Освен смущения в обработката на кръводаряването, вирусът публикувал спешен призив за дарения. Microsoft потвърди, че глобалният срив "Майкрософт", който прекъсна работата на авиокомпании, банки, летища и медии, се дължи на т.нар. "разпределена атака за отказ на услуга". Но от компанията не са я свързали с конкретна заплаха.

В доклада се посочва, че в края на юли и началото на август кибератака за откуп е затворила 300 банки в Индия. А Украйна е спряла с кибератака банкоматите на големи руски банки, блокирала е сметки и мобилни приложения за разплащане.

Само преди дни от Българския център за реакция при инциденти с киберсигурността препоръчаха актуализации за защита за устройствата с операционна система на "Епъл". "Нападател може да използва някои от тези уязвимости, за да поеме контрол над засегната система“, казаха от Центъра.



По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военен експерт: Ребалансирането в НАТО между Европа и САЩ е необратимо

С началото на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп в НАТО започна необратим процес на ребалансиране на трансатлантическите отношения. Това отчита експертът по национална сигурност Михаил Найденов. При втория мандат на президента Тръмп преразпределянето на тежестите от Америка към Европа  започна да се чувства по-рязко ,..

публикувано на 17.03.25 в 06:51

Виртуозите Росини, Доницети и Белини в концерти на оркестър "Митонисимо"

С концерти в Самоков, Ботевград и Ловеч камерният оркестър "Митонисимо" ще срещне публиката в по-малки населени места с изкуството на Росини, Доницети и Белини. Първият концерт е тази вечер в читалище "Отец Паисий" в Самоков. "Майсторите на белкантото" е един от най-успешните ни концерти за миналия сезон", каза пред БНР диригентът Огнян..

публикувано на 17.03.25 в 06:34
Кипър

Неофициална конференция по Кипърския въпрос започва в Женева

В Женева днес и утре се провежда неофициална петстранна конференция по Кипърския въпрос. Значението й се засилва от геополитическите събития в по-широкия регион на Източното Средиземноморие и развитието на евро-турските отношения. Конференцията бе свикана и се провежда под егидатата на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. В нея участват..

публикувано на 17.03.25 в 05:27

Визовият статут на принц Хари в САЩ е поставен под въпрос

Документите, свързани с имиграционния статут на принц Хари в Съединените щати, трябва да бъдат оповестени публично до вторник, постанови американски съд, съобщи "Скай нюз". Съдия Карл Никълс нареди документите, свързани с молбата за американска виза на херцога на Съсекс, да бъдат публикувани като част от текущо искане за това на базата на Закона за..

публикувано на 17.03.25 в 05:23
Британският министър-председател Киър Стармър

Неофициално: 35 държави са се съгласили да подкрепят Украйна

На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..

публикувано на 16.03.25 в 19:49

Болница в Солун прие пострадали от пожара в Кочани

В болница в Солун пристигнаха тежко пострадали от пожара в дискотека в Кочани. Гърция е в готовност да окаже всякаква помощ на правителството в Скопие. 7-дневен траур за жертвите от Кочани е обявен в Северна Македония В многопрофиланата болница "Папаниколау“ в Солун пристигнаха три линейки с пострадали в инцидента от дискотеката "Пулс“..

публикувано на 16.03.25 в 19:42

Още 8 от пострадалите в Кочани ще бъдат изпратени за лечение в България

Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари заяви, че пострадалите в пожара в Кочани, приети за лечение в здравни заведения, са в общо добро състояние. Над 50 са жертвите на пожара в РСМ Таравари посочи, че след първите осем се очаква още шестима пациенти да бъдат изпратени в България: "В България са изпратени 8 пациенти,..

публикувано на 16.03.25 в 19:13