Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гост в "Горещи сърца":

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

"Светогледът на човека се променя с възрастта"

4
Александър Василев – Василевса
Снимка: Личен архив

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата, която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж, която съпътстваше олимпиадата. 

Месец преди спортния форум неговата изложба "Споделени движения" беше представена в Българския културен институт във френската столица. Там бяха представени негови платна, които той е рисувал заедно с 16 шампиони - едни от най-популярните атлети в историята на родния ни спорт. 

Това е Александър Василев – Василевса - художникът, който признава, че е самоук, но е успява да "гори със собствен пламък" в симбиозата между изкуството и спорта.

"Занимавам се с изобразително изкуство. При мен нещата започнаха едва към 37-38-годишна възраст, аз съм самоук художник, тогава започнах да се интересувам и да се занимавам с изкуство. 

Александър Василев – Василевса
Смисълът на живота е също и да имаш семейство, да отгледаш и да възпиташ децата си, да допринесеш с нещо, да не си лош човек, да не навредиш на никого в живота си...

А изкуството е нещо, което ни откъсва от реалността и е нещо приказно, сподели още Василевса. 

"Най-важното за младите хора е да намерят себе си и в това да бъдеш различен от останалите. Аз работя мозаечен тип живопис, рисувам с маслени бои, забъркани с кварцов пясък, нещо като 3 D живопис. 

Същевременно да си запознат с всичко предходно в твоя вид изкуство, за да направиш нещо ползотворно, позитивно и в същото време различно, смята още Александър Василев – Василевса. 

Любимият му стил е американският абстрактен експресионизъм. Негов вдъхновител е Кристо и Жан Клод. 

Проектите му с олимпийските и световни шампиони, са много важни за него. 22 проекта има с тях и около 1000 картини. 

Таргет групата му са мъжете между 40 - 70 години, които все пак трябва да се интересуват от спорт или изкуство, поне. Еротиката не е в основата на стила му, две са направленията - фигуративно и абстрактно изкуство

По думите му светогледът на човека се променя с възрастта - за него най-важната гледка е тази на Врачанския Балкан и на църквата в града

"Това ми дава сила и самочувствие, сподели още художникът от Враца. 

"Важно е да е горещо сърцето и хладен разумът, аз бих предпочел последното", посочи още Василевса.

Още по темата в интервюто на Ива Антонова с Александър Василев – Василевса в рубриката "Горещи сърца". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41