Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

3
Добринка Манева
Снимка: Веселина Миланова

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града. 

В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото. На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник Даниела Дабкова

"Построено е в периода 1836-1839 г. и то едно от първите светски училища в България. Открито е като взаимно училище през есента на 1839 г. През 1849 г. тревненци канят като учител в Трявна Петко Славейков,  който открива и класно училище в тази сграда. Въвежда изучаването на музика, рисуване, часове по физическо възпитание. През пролетта на 1850 г. в тревненското училище се провеждат първите годишни изпити. Промените, които Славейков прави тук, са толкова много и значими, че до днес старото училище е известно и като Славейковото школо. 

Посетителите на Трявна могат да видят възстановка на стая от взаимно училище, в която да се върнат в началото на 19 век и да се опитат да пишат върху пясък, може още да се чете от взаимоучителните таблици, да се запознае с реда и строгите изисквания към учениците във възрожденското училище,  да се закичи с кавалерия и да си вземе такава за спомен.

В старото училище се помещава още и дарението от картини и пластики на художника със световна известност Димитър Казаков – Нерон и неговия брат Никола Казаков; изложба стари часовници, сред които часовник с обратен ход на стрелките, часовников механизъм за кула, гравитационен часовник; документална изложба, проследяваща историята на учебното дело в Трявна, разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Даниела Дабкова

Почти сигурна съм, че ако езиковед реши да провери  коя е най-популярната дума, която се ползва при описанието на Трявна, в челната десетка ще се нареди думата "сгушен" - градът е сгушен в пазвите на Балкана, старият площад е сгушен в центъра на Трявна, а до площада и на метри от часовниковата кула и Славейковото школо е сгушена една красива галерия, която не можете да подминете току-така.

Тук звучи прекрасна музика , картините спират дъха, а галеристката е истинска усмивка. Това е Добринка Манева и сподели как съществува една малка галерия в един малък град – толкова далеч от обичайните дестинации на  културните елити. 

"Малките градове на България са най-прекрасното място, където може да съществува една такава малка галерия. Осъзнах го преди 34 години и тогава започнах да развивам галерията и то точно във възрожденска Трявна, каза Манева. 

"Гостите на града, освен усещането за възрожденска България, имат и тънка чувствителност към съвременното изкуство, точно затова галерията ми представя съвременно изкуство и съвсем целенасочено не представям старите майстори, това е работа на музеите, а да покажа новите ни творци, допълни галеристката. 

Според нея хората все повече са култивирали отношение към стойността на истинското изкуство


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..

обновено на 14.05.25 в 18:14