Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юрий Вълковски: Малки библиотеки може да изпаднат от програма за подпомагане

МК: Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

На 23 юли Министерството на културата отвори възможността обществените библиотеки да кандидатстват за финансово подпомагане по програмата "Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност". Тази година за първи път кандидатстването е обявено само по електронен път и с електронен подпис. Изказаха се обаче и притеснения, че някои библиотеки ще бъдат затруднени.

От Фондация "Народни читалища" изпратиха специално послание до служебния министър на културата Найден Тодоров. Пред БНР директорът на организацията Юрий Вълковски предупреди, че има опасност от програмата да изпаднат част от библиотеките и то точно тези, които имат най-голяма нужда от подкрепа за закупуване на книги. Става дума за малките селски читалищни библиотеки, уточни той.

По думите му има огромни разлики в бюджетите на читалищата:

"Както има читалища, които разполагат със стотици хиляди бюджет, така има и такива, които са с по един наистина скромен бюджет от по-малко от 1000 лв. на месец. Именно при тях този процес на електронно кандидатстване има опасност да създаде проблеми".

Проблемът е както с липсата на електронен подпис, така и с остарялата техника, обясни Вълковски, като подчерта, че някои читалищни библиотеки разполагат с техника от преди 15 години и вече доста остарял софтуер.

Дигитализацията създава много възможности, призна той, но посочи световния опит, който показва, че най-бедните, изолирани и неподготвени най-лесно изпадат.

И все пак Юрий Вълковски се надява процедурата да не бъде обжалвана, защото тогава министерството ще влезе в много по-тежка ситуация:

"Ако бъде обжалвана процедурата, тогава ще бъдат спрени парите за всички. Това е много сериозна опасност".

По думите му все още има време министерството да промени правилата.

Според него и самата програма има своите проблеми и тя има нужда от преосмисляне:

"Първо – парите не достигат. Второ – това не е най-удачният начин да се разпределят парите за попълване на библиотечните фондове".

Нека да не блокираме читателите и да мислим включващо, а не изключващо, призова той.

В становище, изпратено до БНР, от Министерството на културата посочват, че са за все по-широко използване на електронния документооборот и на електронни административни услуги. По този начин се намалява административната тежест върху гражданите, посочват от ведомството. От там декларират готовност за съдействие при проблеми и въпроси, свързани с кандидатстването. "Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин, спазвайки правилата и реда за кандидатстване", се казва в становището. Към момента работата по подаването на документи протича нормално.

"При необходимост и крайна невъзможност за справяне с електронния портал специалистите от Министерството на културата имат готовност да улеснят подаването на проектни предложения чрез сканирани копия по мейл с цел да могат всички организации, желаещи да участват в сесията, да подадат своите документи в указания за кандидатстване срок", съобщават от министерството.

Юрий Вълковски отбеляза позитивното развитие на въпроса, но смята, че ведомството трябва да обяви това официално. В момента на сайта на министерството пише, че документите се подават само по електронен път през техния портал, уточни той.

Според него темата за читалищата е много неглижирана. В същото време ресурсът за читалищата е огромен – те получават около 130 млн. лв., което е около 20% от общия бюджет за култура. По думите му обаче по темата за читалищата в министерството работят 2-3 души.  

Цялото интервю на Ирина Недева с Юрий Вълковски в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35