Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червена лампа: Ако държавата не вземе спешни превантивни мерки за опазване на водата, може скоро да имаме огромен национален проблем - да нямаме вода

Климатичният експерт Георги Стефанов: На воден режим са в близо 92 общини

| Интервю
Георги Стефанов
Снимка: WWF

"Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим. Реално са и много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Те всеки ден се увеличават". 

Това заяви пред БНР експертът по промените в климата Георги Стефанов. По думите му проблемът е комплексен и налага България сериозно да преосмисли своите цели и политики

"Климатичните промени, по-високите температури, по-големите изпарения, намалелите валежи водят преди всичко до промяна на повърхностните води на първа стъпка. На следваща стъпка ние засега удържаме тази битка с местата, където имаме големи язовири и подземни водоизточници. В крайна сметка изменението на климата води до този пик на пожарите. Изгорелите площи са много - само в началото на пожарите бяха стигнали 150 хил. дка, към днешна дата вероятно са два пъти повече. Да не забравяме, че август и септември са двата най-сухи месеца, с най-малко валежи в годината. Тепърва може да станем свидетели на още по-критични ситуации и по-крайно изразени проблеми, свързани с недостиг на вода, с пожари и надай си Боже с невъзможност за осигуряване на вода за потушаване на тези пожари".
Според него трябва да се препланира управлението на водните ресурси, включително да не се секат гори във водосборите на водохващанията

В предаването "Преди всички" Стефанов обяви, че близо 40% от вододайните зони по закон не са обявени за такива, т.е. там всеки може да отиде да сече гора. Това е чисто административен проблем, изтъкна той. По думите му държавата трябва да започне възможно най-бързо да преодолява тези предизвикателства, включително с осигуряване на бюджет за гасене от въздуха

Не можем да решим проблема, без да имаме цялостната картина и всички детайли за водата, категоричен бе експертът и напомни за отпадналия проект, който целеше да обедини ведомствата, които управляват и използват водите в България. 

Политиците трябва да осъзнаят, че само с пари и популизъм този проблем не се решава, изтъкна той и добави: 

"Ключово е да си зададем честен въпрос и да намерим честен отговор, за да търсим правилни решения. Честният въпрос е - след 17 години в ЕС и много милиарди от оперативните програми, похарчени за ВиК дружествата, водните цикли и всичко останало, колко от тези милиарди са довели до какъв резултат. Отговор никой не може да даде в тази държава. И как да намалим водните загуби и кражби. Когато имаме загуби от 60-70%, ние не можем да преодолеем този проблем".

Ако сега 15% от българското население е обхванато от този проблем, ако имаме още една година суша може и половината българско население да бъде обхванато, предупреди експертът. 

Цялото интервю на Диана Дончева с Георги Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46