И досега източноевропейски държави имаха отговорни ресори в ЕК. Що се отнася до България, се говори за политически цайтнот по отношение на българската кандидатура. проблемът е, че това е далеч от една осмислена държавна политика. Изборът на български комисар винаги е бил свързан със запълването на квоти и поддържане на баланси.
Това коментира в интервю пред БНР дипломатът и бивш външен министър на България Любомир Кючуков, сега директор на Института по икономика и външна политика.
"Именно, защото става въпрос за политика и държавни интерес следва да бъде процес, а не конюктурен акт. Възможността да бъде даден ресор означава да се направи предварителен подбор и работа между другите държави членки за подкрепа. Сега гледаме прехвърляне на отговорността върху едно несъставено правителство", каза дипломатът.
Той обясни, че преди да се говори за съдържателна външна политика на ЕС, задължително трябва да се направи уточнение, необходимо да се избегнат грешни тълкувания.
"Външната политика на ЕС е обща, но не е общностна. Външната политика е прерогатив на националните политики на държавите. Провежда се обща външна политика на ЕС, но при съгласие държавите членки. Задължителното им съгласие означава, че всяка една от тях може самостоятелно да блокира отделни решения – има право на вето", допълни Кючуков.
Той посочи, че "през последните години рязко се засилил натиска, най-вече от водещите страни членки за премахване на ветото и въвеждане на квалифицирано мнозинство".
"Има изключения в Лисабонския договор – за външна политика и фискална, защото е трудно да си представим уеднаквяването на данъците. В България е 10% плоския данък, а в скандинавските страни около 50%", посочи Любомир Кючуков.
Той обясни, че „натискът се засили след войната в Украйна заради позициите на Унгария, която получи отстъпки по други въпроси“.
"Войната в Газа стопира тези усилия, защото страните в ЕС и НАТО са дълбоко разделени и общата позиция се оказа невъзможна. Единствената формулировка по темата се свежда до „беше обсъждан въпросът“, а на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, Алиансът не намери възможно дори да спомене войната в Близкия Изток. Ако съществуваше това правило, би поставило сериозен въпрос пред ЕС, например за признаването на държавата Палестина. До момента 16 страни от ЕС не са я признали. Това означава, че при квалифицирано мнозинство или да държавите, признали да оттеглят, или да се присъединят към непризналите", посочи Кючуков трудностите през ЕС за формиране на обща позиция по външнополитически теми.
Той коментира, че това е показателно колко е сложно формирането на общи позиции в ЕС.
"България беше срещу квалифицираното мнозинство, защото от наша страна е за запазване на единодушие само за разширяването на ЕС. Разширяването се очертава като важен проблем и това беше в речта на Урсула фон дер Лайен. Но след евроизборите имаме доста сериозно променени баланси. Първо в ЕП и второ, което е по-важно в Съвета на ЕС, където се взимат решенията, защото това което наричаме дясна вълна на национално ниво се оказа по-силно отколкото на общоевропейско", коментира дипломатът.
Мнението му за САЩ е, че американското президентство присъства в политиката на ЕС, а не обратно. Според него Отвъд океана имат вътрешни кризи – разделение на американското общество. Но американската външна политика е национална.
"Целта на външната политика на САЩ винаги ще е глобалното лидерство. Тръмп и Байдън могат да сменят инструментариума, но целта остава същата", убеден е Любомир Кючуков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.За ДПС-ДПС беше по-правилен политически ход да се оттеглят в опозиция. Това обясни пред БНР политологът Мехмед Мехмед. Формацията обаче остава в управлението до получаването на конвергентния доклад за влизането на България в Еврозоната. Това стана ясно след 6-часово заседание на колективните органи на ДПС-ДПС. Вотът на недоверие също..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху се очаква да посети Унгария днес, въпреки издадената от Международния наказателен съд заповед за ареста му по обвинения за предполагаеми военни престъпления в Ивицата Газа. По време на посещението си Нетаняху ще разговаря с унгарския премиер Виктор Орбан и други висши унгарски служители, преди да се завърне..
Сенатор Кори Букър произнесе рекордно дълга реч от 25 часа и 5 минути в опит да опонира и протестира на администрацията на президента Доналд Тръмп и неговата политика. 55-годишният демократ от Ню Джърси Кори Букър започна да говори в Сената в понеделник вечерта, като заяви, че ще остане на трибуната докато е "физически способен". Бившият..
Русия и Украйна си размениха нови обвинения за нарушаване на мораториума върху нападенията по енергийните системи. В Москва руският външен министър Сергей Лавров и китайският му колега Ван И обсъдиха уреждането на украинската криза. Русия заяви, че е предала на САЩ списък с енергийни обекти, поразени от Украйна през последните дни. Руското..
Днес влизат в сила новите завишени мита, които американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи върху вноса на стоки от държави като Канада, Мексико и Китай. Самият Тръмп вече неколкократно заяви, че 2 април е "Ден на освобождението". На пресконференция в Белия дом говорителят Керълайн Левит заяви, че завишените мита ще влязат в сила..
Днес първият F-16 ще кацне в България. Самолетът ще прелети от САЩ до Европа в група със словашки изтребители F-16, каза пред БНР преди дни министърът на отбраната Атанас Запрянов. Първият F-16 ще кацне на летището край Граф Игнатиево, чиято писта е единствената, подходяща за това. През лятото на 2024 година съоръжението за 111 милиона..
Правителството ще отпусне днес 34 400 000 лева за да се изплатят добавки за Великден на възрастните, които получават пенсии до линията на бедност от 638 лева. Близо 670 000 са хората, които ще получат празничния бонус. Правителството ще одобри и Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2024 година. МС..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..