Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Кънев: Всички имобилизации и изолации да стават под видеонаблюдение

| Интервю
Красимир Кънев
Снимка: БГНЕС

Българският хелзинкски комитет и Глобалната инициатива в психиатрията изпратиха сигнал до главния прокурор, Министерството на здравеопазването, ИА "Медицински надзор", парламентарната здравна комисия и администрацията на омбудсмана по повод трагичния случай с пожар от 6 август, по време на който почина пациент на Университетската клиника по психиатрия във Варна.

Това е пореден инцидент, в който пациент губи живота си в психиатрично заведение, в което е бил настанен да се лекува, припомниха от двете организации. Припомнят и случаите – през март 2019 г. трима пациенти изгоряха в психиатрия в Пловдив, през 2017 г. отново там загина пациент след масов побой, през май 2023 г. изгаря пациент в психиатричната болница в с. Церова кория, а през октомври 2023 г. при пожар почина пациент от Ловеч.

"Проверките на прокуратурата не само в психиатричните институции, но и в другите институции, не са ефективни. Прокуратурата не е обучена да прави такива проверки. Тя не ги прави на редовна основа. Това не е ефективен механизъм да се осъществява надзор. Не можем да кажем, че поради това, че са били неадекватни тези проверки, е станало това в тази болница", коментира пред БНР Красимир Кънев – основател на БХК и директор на програмата за мониторинг и изследвания.

Той напомни, че Законът за здравето дава възможност някои психично болни пациенти да бъдат имобилизирани и изолирани, като това може да става максимум до 6 часа. В наредба от 2005 г. е казано, че едната от формите на имобилизацията – връзването, не може да продължи повече от 2 часа, а изолирането – повече от 6 часа. По думите на Красимир Кънев проблемът е, че това на практика не се спазва, а обездвижването и изолациите продължава повече:

"Навсякъде, където сме ходили, пациенти споделят, че са били връзвани не за 2 часа, а за по-дълго време. Затова се случват тези неща".

В предаването "Преди всички" Кънев беше категоричен, че наредбата трябва да се промени и всички имобилизации и изолации да стават под видеонаблюдение. Според него ако това се включи в наредбата и се предвидят сериозни санкции за нарушения, това ще има дисциплиниращ ефект. По думите му за нормативната промяна няма нужда от комисия или парламент.

Той отбеляза и проблема с липсата на лекари и медицински сестри за тези лечебни заведения. По думите му обаче и този проблем е решим с различни механизми.

Цялото интервю на Силвия Великова с Красимир Кънев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нараства средната възраст за първо дете, но има и родилки на 13 г.

От края на миналия век до днес има с около 30% спад в раждаемостта.  Това заяви пред БНР доц. д-р Мария Юнакова - председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, по повод Европейската седмица на фертилитета и началото на националната информационна кампания "Инвитро в България". "От близо 80 хил. родени бебета..

публикувано на 06.11.25 в 12:21

Александър Ангелов: Много сме успешни в това да ни закърнеят уменията за иновации

Над 700 учители, директори, експерти и представители на институции, университети, медии и бизнес ще се съберат тази седмица в София за едно от водещите образователни събития на годината - националната конференция "Умения за иновации в образованието в ерата на изкуствения интелект". " Образованието е тема, за която не може да примрежваме поглед и..

публикувано на 06.11.25 в 10:10

Защо България e лесна мишена за руската пропаганда дори в чатботове като ChatGPT?

Подмяна на реалността чрез дезинформация и активно използване на най-новите технологии. Това е целта на най-новите методи на руската пропаганда, установява изследване по темата на Центъра за изследване на демокрацията, което показва как руската мрежа за фалшиви новини " Правда" манипулира големите езикови модели, които стоят в основата на..

публикувано на 05.11.25 в 22:03

Ще се покриват ли повече медицински изделия с пари от Здравната каса?

Чували сте за ортопедични обувки . Някой ги предпочитат за удобство, а други не могат без тях поради различни медицински проблеми. Най-често диабетиците и хората с изкривявания на стъпалото се нуждаят от тях, а в България 1/3 от хората над 60-годишна възраст са диабетици. Това означава, че нуждата от такива обувки или просто индивидуални стелки е..

публикувано на 05.11.25 в 13:28
Никола Рахнев

Гората.бг подарява половин милион дръвчета за възстановяване на опожарени гори

500 хиляди дръвчета ще бъдат предоставени на общини и горски стопанства за възстановяване на изгорели площи. Инициативата е на Гората.бг.  "Всички знаем колко много българска гора изгоря. В последните 5 години говорим за стотици хиляди декари. Моето желание е да направим каквото е необходимо там, където природата не се справя сама", обясни..

публикувано на 04.11.25 в 12:00

Бойко Василев: Нов етап на протеста в Сърбия - силна политизация

Има съществена промяна в сръбския протест от май-юни. Това заяви пред БНР журналистът Бойко Василев - водещ на "Панорама" по БНТ. Преди дни в Сърбия беше отбелязана една година от голямата трагедия в Нови Сад, при която загинаха 16 души заради некачествено направена козирка на гара. Протестът беше многохиляден.  Над 140 000 души са..

публикувано на 04.11.25 в 09:56

Конференция за еврозоната събира водещи фигури в света на финансите у нас

Конференцията "България на прага на еврозоната" ще събере ключови фигури в света на финансите в София.  У нас гостуват управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард, управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева и еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис.  В навечерието на конференцията..

публикувано на 04.11.25 в 04:42