Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички версии за причините за взривовете в складовете за пиротехника край Елин Пелин остават актуални

В НСлС се поведе пресконференция във връзка с досъдебното производство за взривовете в складове за фойерверки край Елин Пелин на 25 юли; На преден план: административният ръководител на Окръжната прокуратура - София Наталия Николова.
Снимка: БТА

Случайно деяние, противоправно действие, небрежност - това са някои от версиите, по които работят разследващите на пожара и взривовете в складовете за пиротехнически изделия край Елин Пелин, когато в края на миналия месец загинаха четирима души. 
Близо месец след взривовете разследващите нямат яснота за доста от обстоятелствата, довели до фаталния край на четиримата души.

Едва в началото на август са започнали огледите.

Разпитани са над 30 свидетели, от всички възможни институции е поискана цялата възможна документация. Обемът ѝ е около 4 000 страници.

Ръководителят на Окръжната прокуратура в София Наталия Николова посочи:

"До момента, с оглед краткото време, се извършени общо осем огледа на местопроизшествието.

Работи се много интензивно по това дело, уверявам ви, че до момента са разпитани над 30 свидетели, включително и в днешния ден са разпитани над 4-5 свидетели.

Изискана е и е приобщена по делото доста голяма документация.  И работим по всяка една от тях, но не изключваме нито случайно деяние, нито противоправни действия, нито небрежност", посочи прокурор Николова.


Два месеца време си дадоха разследващите само за документалната проверка. И затова още не са ясни отговорите на въпросите дали складът е отговарял на изискванията за безопасност, дали е съхранявал повече от нужното пиротехника.

Имало ли и взривни вещества, за наличието на които живеещите в района изразиха притеснения:

"Не сме събрали каквито и да било данни за наличие на взривни вещества. А относно количеството, което е следвало да се съхранява - дали е било в границите на нормата, или не е било, ще можем да отговорим едва, когато имаме пълното количество да сравним с нормативната уредба". 
Изгорелите складове край Елин Пелин; Снимка: БТА
Близо петстотин това пиротехника е имало в склада само за износ. Щетите за собственика не са уточнени.

Близката търговска верига е със щети за над 3 милиона лева.

От следствието потвърдиха публично известните факти за смъртта на 4-имата души.

Водещият следовател Иван Делчев обясни:

"Едва ли можем да игнорираме на този етап една от работните версии и едва ли с категоричност, по мое мнение, ще стигнем до окончателната причина и категоричната причина, поради която е настъпил този трагичен инцидент".


Ако се открие, че има пропуски в нормативната уредба за пиротехниката, ще се сигнализира за това, казаха от следствието.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потребителската кошница: "ДПС - Ново начало" със закон срещу спекулата

От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите.  В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..

публикувано на 05.02.25 в 08:29
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: ООН трябва да започне да работи ефективно

ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..

публикувано на 05.02.25 в 08:24

По-заможните пестят пари, по-бедните теглят потребителски кредити

През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..

публикувано на 05.02.25 в 07:58
Студенти на път към Нови Сад за 24-часова блокада на три моста, 30 януари 2025 г.

Протестиращи срещу властта излизат на Площада на Републиката в Белград

В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..

публикувано на 05.02.25 в 07:54

Стотици допълнителни мексикански военни бяха разположени по границата със САЩ

Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..

публикувано на 05.02.25 в 07:46

Петър Мишев, КНСБ: Сегашната данъчна система е изчерпана

Нашите очаквания са да няма съществени промени по отношение на разходната част на бюджета , изключая капиталовата програма, която сигурно ще бъде ревизирана. Това каза пред БНР Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. "Връзване" на бюджета с 3% дефицит е възможно , смята той...

публикувано на 05.02.25 в 07:42

Правителството заседава днес

Правителството ще заседава днес като темите от дневния ред на министрите не са предварително обявени. Преди ден Съветът за съвместно управление реши, че няма да се увеличава осигурителната тежест и данъците при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков.

публикувано на 05.02.25 в 07:39