Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция продължава борбата с пожарите, затваря достъпа до някои туристически забележителности

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Турция продължава работата по потушаването на горските пожари, бушуващи в четири окръга на страната. Като причина за бедствието се посочват високите температури през последните дни.

БТА съобщава, че докато огънят бъде потушен, в района на историческия полуостров Гелиболу в Чанаккале, ще бъде забранено посещението на туристическите забележителности.

Властите в страната издадоха предупреждение към гражданите в идните дни да са особено внимателни, заради очакваните високи температури и силен вятър, което е предпоставка за избухването на пожари.

Горски пожари бушуват отново в турския град Измир. Голям пожар се разрази в района Каршъяка снощи. Причините все още не са установени. Издигащ се гъст дим се вижда от много места в града. Пламъците бързо са обхванали голяма площ заради силните ветрове. В усилията за потушаване на огъня са включени четири самолета и пет хеликоптера за гасене на пожари, над 20 пожарни коли, много огнеборци. 

Евакуирани са хора от вили, намиращи се близо до района на бедствието. Евакуиран е и приют за животни, съобщава телевизията.

Пожар се е разразил днес и в района на курорта Чешме, окръг Измир.

Турският министър на земеделието Ибрахим Юмаклъ отправи предупреждение за очаквани много лоши метеорологични условия през уикенда и се увеличават рисковете от пожари. Министърът посочи, че големият горски пожар в окръг Чанаккале е под контрол. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18

Гръцките власти арестуваха родителите на 12-годишно момиче, което се удави в морето

Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..

публикувано на 02.08.25 в 20:10

Отменено е бедственото положение на територията на пострадалите от пожара 3 трънски села

Кметът на Трън Цветислава Цветкова каза, че е отменено частичното бедствено положение на територията на селата Слишовци, Насалевци и Рани луг. От днес започна и почистване на опожарените имоти. Десетки доброволци се включиха в акцията по почистване в най-пострадалото при пожара село Рани луг. Паралелно с разчистване на отломките, започнаха..

публикувано на 02.08.25 в 19:54