Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Снимка: Светослав Цветанов

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област. 

Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено. 
 
Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:

"Слънчогледите, засети в агротехнически срок - началото на април, развиха добре физиката на растението - стебла, листа, но  когато дойде време за оформяне на питата и слънчогледа, тогава ги хванаха големите жеги и останаха с малки пити.“

Добивите към момента са между 100 и 150 кг от декар.

"Имайки предвид и ниските цени, които предлагат маслобойните - около 80 стотинки - в никакъв случай няма да могат да покрият дори и половината от разходите при добив от 100 - 150 кг."

Като катастрофална от стопаните беше определена в Ямболско реколтата от миналото лято, когато  средният добив не превиши 50- 60 кг от декар.

„В сравнение с миналата година малко по- добре, тоя дъжд, който преваля ще помогне на по-късните слънчогледи, тези, които колеги засяха по-късно. Там слънчогледите са по-добре, още са зелени“, допълва председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров.


По публикацията работи: Савина Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руска атака над Киев, архив.

Нови руски ракетни атаки срещу Киев и Николаев

Трима души са откарани в болница след руска ракетна атака срещу украинския град Николаев към 22:00 ч. снощи, съобщи началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким в приложението "Телеграм". Още няколко пострадали са получили медицинска помощ на място. Поразен е жилищен район на Николаев. След атаката е избухнал пожар. Спешните..

публикувано на 03.08.25 в 03:07
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18

Гръцките власти арестуваха родителите на 12-годишно момиче, което се удави в морето

Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..

публикувано на 02.08.25 в 20:10

Отменено е бедственото положение на територията на пострадалите от пожара 3 трънски села

Кметът на Трън Цветислава Цветкова каза, че е отменено частичното бедствено положение на територията на селата Слишовци, Насалевци и Рани луг. От днес започна и почистване на опожарените имоти. Десетки доброволци се включиха в акцията по почистване в най-пострадалото при пожара село Рани луг. Паралелно с разчистване на отломките, започнаха..

публикувано на 02.08.25 в 19:54