Икономическите санкции, наложени от Запада на Русия, ще останат в сила "десетилетия", дори ако има мирно уреждане на военния конфликт в Украйна, заяви в петък високопоставен служител на руското външно министерство, цитиран от агенция Ройтерс.
Русия се превърна в най-санкционираната страна от Запада след нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г., изпреварвайки Иран и Северна Корея. Въпреки натиска икономиката на Русия нарасна с 4,7% през първата половина на тази година.
"Това е история за десетилетия напред. Каквото и да е развитието и резултатите от мирното уреждане на Украйна, това всъщност е само претекст", посочи Дмитрий Биричевски, ръководител на отдела за икономическо сътрудничество във външното министерство.
"Санкциите бяха въведени много по-рано. Тяхната крайна цел е нелоялна конкуренция", каза той на дискусионен форум в Москва.
Панелът, озаглавен "Санкциите срещу Русия - напред към безкрая?" беше част от по-широк дебат в руската политика и бизнес за това дали Москва трябва да работи за облекчаване на санкциите или да ги приеме като дългосрочна реалност и да се научи да ги заобикаля.
Руският президент Владимир Путин заяви, че премахването на всички санкции, наложени на Русия, ще бъде сред неговите условия за мир. Много руски бизнесмени лично са недоволни от санкциите, но се страхуват да не загубят богатството си, ако се противопоставят на Путин или на висшите военни и разузнавателните служители по време на войната.
Миналата седмица милиардерът Олег Дерипаска се сблъска с реакцията на т.нар. "ястреби", след като направи рядко антивоенно изявление, описвайки конфликта като "откачен" и призовавайки за прекратяване на огъня без предварителни условия.
Биричевски каза, че санкциите имат някои ползи, принуждавайки Русия да преструктурира икономиката си и да произвежда повече стоки с добавена стойност, които преди са били внасяни от западните страни.
"През 90-те години на миналия век смятахме, че ако имаме петрол и газ, можем да купим всичко останало в чужбина. Сега не можем да купим това", отбеляза той и предупреди, че "спиралата на санкциите" ще продължи да причинява повече болка, тъй като западните регулатори се насочват към сектори, които все още не са санкционирани.
Западни официални служители са упражнявали натиск върху търговските партньори на Русия, заплашвайки да отрежат достъпа им до западните пазари, ако си сътрудничат с Москва, добави Биричевски.
Той каза, че Москва споделя стратегии с други санкционирани страни като Иран, Северна Корея и Венецуела, целящи да създадат международна "антисанкционна" коалиция, която да устои съвместно на западния натиск.
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер. Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС. Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния глава,..
Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..
Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..
От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна. Тя обясни, че в България това лечение е регистрирано и разрешено, но все още не се реимбурсира от Здравната каса, затова благотворителната..
Делото за изборите за 51-во Народно събрание е на финала. След като с определение от днес Конституционният съд е приел назначената в средата на януари графологична експертиза и поисканите от ЦИК допълнителна информация и документи, конституционните съдии са дали на политическите партии, които ги сезираха с искане за цялостно или частично..
Изминахме доста приятен път, записахме 2 албума, бяхме на всички по-големи сцени и фестивали. Направихме и трети проект, който е успешен и решихме да се върнем към нещата, които сме правили с любов. Това сподели в интервю пред БНР пианистът Васил Спасов от група Funkallero за предстоящи концерт на 21 февруари в София. На концерта ще..
Заледени участъци по транспортната мрежа в Габровска област предизвикаха пътни произшествия. Хлъзгавите настилки в района с хълмист терен създадоха трудности за придвижването. По пътищата в Габровска област тази сутрин са станали 11 произшествия, при едното от тях, в Дряново, леко са пострадали две деца. При другите катастрофи щетите са..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..