Всички познаваме курорта Пампорово като ски дестинация. Но кога е поставено началото и защо името му е Пампорово?
Чепеларецът Райчо Белев се занимавал с търговия. Превозвал стоката си с десетина мулета и постоянно пушел с лула. Затова приличал на локомотив. Целият керван наподобявал влак, а родопчани го наричат така: "Пампор". Когато той се задавал от Пловдив с кервана си, чепеларци викали:
"Пампора иде! Пампора иде!", това сочи историята.
Неговите имоти започнали да наричат Пампорови имоти. Когато чепеларци закупили имота му, така се утвърдило името на целия район – Пампорово.
Идеята за създаване на курорта Пампорово е дал Димитър Чичовски, с баща си Никола Чичовски, хора които са били много влиятелни, стопански и обществени дейци прекарали по-голямата част от живота си в Пампорово. Те ипотекирали къщата си в Чепеларе, за да я построят първата вила-пансион, архитект е бил зетят им Петър Кантарджиев. Така в началото на лятото на 19 юли 1933 г тържествено с водосвет и курбан била направена първата копка и положен основният камък, а майсторите били от Чепеларе, каза Адрияна Иванова, служител в община Чепеларе.
Други собственици на места в Пампорово също започнали да строят такива обекти. Това са Костадин Иванчичовски и Васил Сираков. Така постепенно започнало да се оформя вилно селище за отдих и почивка.
Постепенно държавни институции започват да строят свои бази и бъдещият курорт развива своето водоснабдяване. Правят се канализации и всичко необходимо за посрещане на гости от близо и далеч, като броят на посетителите се увеличавал и легловата база била заета целогодишно.
С решение на Изпълнителния комитет на Общинския народен съвет в Чепеларе от 1 януари 1963 г в курорта било разкрито пълномощничество или кметство в Пампорово. То просъществувало до изменението на Закона за изборите на местната власт.
Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата. Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на Пампорово заявиха, че трябва още да се поработи по чистотата на курорта, както и че все още има недостроени, оставени или строящи се сгради.
Като цяло хората са доволни от Пампорово като възможност за отдих и повечето от тях го посещават още от детството си, за тях това е традиция. Имат възможност да използват лифта, да се качат на кула Снежанка.
Анкетираните споделиха, че обслужването се е подобрило, има много еко-пътеки за разходка.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..