Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Сандов: През зимните месеци яз. "Копринка" е държан на 30% от полезния обем

Към вчерашна дата наличният обем на 52-та значими комплексни язовира е 54,7%, което е доста ниско, обяви бившият екоминистър

| Интервю
Борислав Сандов
Снимка: Ани Петрова

През зимните месеци язовир "Копринка" е държан на много ниски нива - на 30% от полезния обем. Там наистина трябва да се разследва и да се намесят и правоохранителни органи. 

Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов. 

Той уточни, че имаме различна форма на стопанисване на язовирите, което поражда редица въпроси

"Трябва да сложим ред в това нещо. Тук може би е необходима някаква структурна реформа или поне по-добра координация", категоричен бе ексминистърът в интервю за предаването "Преди всички".
По думите му в страната има 52 значими комплексни язовири и редица по-малки с различно предназначение. Малките язовири нямат отношение към голямата картина, която е свързана с наличните водни обеми в страната, обясни Сандов. 

"За тези 52 значими комплексни язовира - МОСВ често пъти бива винено, но то отговоря единствено за водните обеми в тях, то не ги стопанисва. Язовирите се стопанисват от НЕК, друга част от тях, които са с основно предназначение за напояване, се стопанисват основно от "Напоителни системи" към МЗХ. Има голям брой язовири, свързани с ВиК оператори - те са към МРРБ, друга голяма част са на Министерство на икономиката през Държавната консолидационна компания". 

Той обяви, че към вчерашна дата от тези 52 язовира 54,7% е наличният обем, което е доста ниско. В началото на месеца е бил около 58%, посочи той и напомни, че преди 2 години по същото време този обем е бил 70%. 

Според него освен влошената обстановка от гледна точка на климатичните условия, явно има проблем и по отношение на управлението на тези язовири. По думите му това е функция на екоминистъра. 

"Климатът се променя и то драстично. Ако ние мислим, че имаме достатъчно вода и е въпрос само на управление на тази вода, ще сгрешим и ще се сблъскаме челно в една стена, която уви няма да се счупи, а ще се счупи нашата глава. Нужно е да погледнем малко какво правим с тази вода и как го правим", призова бившият министър на околната среда и водите.

Той се обърна към земеделските производители: "Не можем да продължаваме да засаждаме култури в райони с трайна тенденция на засушаване, култури, които изискват голям обем вода за напояване през годината. Това няма как да продължи по този начин. Трябва да мислим за друг тип култури, които са по-сухолюбиви". 
"България е на 3-о място отзад напред по водни ресурси. България е бедна на водни ресурси. Освен това имаме много остаряла инфраструктура, особено тази за напояване. Трябва да мислим как да използваме все по-малкото количество вода, което ще имаме за напояване, по правилен начин, така че да има достатъчно за земеделските производители", изказа мнение Борислав Сандов. И бе категоричен: 

"Ако земеделците очакват държавата постоянно да им гарантира вода, това няма как да стане". 

Като друг проблем той посочи също, че все още много хора поливат градините от чешмите си, а не ползват дъждовна вода. 
Цялото интервю на Веселина Миланова с Борислав Сандов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Димитров с най-голямата награда в конкурса

В Плевен обявиха наградените от националния конкурс "Иван Радоев"

В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..

публикувано на 05.04.25 в 11:08

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..

публикувано на 05.04.25 в 10:58

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32

Започнаха спасителни археологически проучвания в района на Хераклея Синтика

 Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика.  Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..

публикувано на 05.04.25 в 10:26

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината.  Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил  и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..

публикувано на 05.04.25 в 10:21