Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на Българската камара на дървообработващата и мебелната промишленост и представител на страната ни в Европейската конфедерация на мебелната промишленост.
Регламентът съдържа 20 параметри, сред които дълготрайност, възможност за ремонт и поддръжка, за възстановяване и повторна употреба, за рециклиране. Въвеждат се и изисквания за безопасност на веществата, за използване на устойчиви, възобновяеми материали, сред които е дървесината, поясни проф. Живков.
Още на ниво проектиране ще трябва да се мисли за материалите, изтъкна той.
Като най-трудния елемент на регламента проф. Васил Живков посочи изискването за цифров продуктов паспорт на мебелите, което не бива да бъде в тежест на производителите и на всички по веригата.
"В този паспорт ще се съдържа важна информация за продукта. Идеята е наред с потенциалната помощ за всички по веригата да помогне и на клиентите да направят своя информиран избор."
Запитан ще станат ли мебелите по-скъпи след влизането в сила на регламента, проф. Васил Живков коментира, че със сигурност корекция в цените ще има.
"Ще има период, в който ще се наместват пластове и това може да доведе и до промяна в цените."
Според проф. Живков имаме "прекрасен горски фонд с отлични възможности" да се използва тази суровина, но с устойчиво управление.
"Сечта в гората не е нещо лошо. Не говоря за незаконната и нерегламентираната сеч."
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..