Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

10
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград
Снимка: Мерим Тенев

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години.

"Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско.

Първата ни спирка е в село Плевун, или Пелевун, както си го наричат хората в района на Ивайловград. Заселено е през 2013 година с българи от Мала Азия. До 1913 година е било гръцко село. Сега е известно и като “селото на Капитан Петко Войвода”, заради подвига му да спаси местните от башибозуци, дошли да грабят и убиват. 


И до днес, местните са известни с гостоприемството си, което е характерно за целия район на Ивайловград. Както и с траханата, която си приготвят, но и с тахана. За сусамовия тахан в ивайлоградско ще ви разказваме в следващото издание на предаването "Рано в неделя".

Предлагаме ви една среща със 78-годишният Никола Чакъров, заедно с жена му - Фотини. Те ни разказват за това как посрещат гости в селото и кои са им любимите местни ястия.


Представяме ви и баба Султана. Тя е най-възрастният жител на единственото албанско село в България, на 20 км. от Ивайловград. Тя е живата история на село Мандрица. В документалния запис на колегата Мерим Тенев ще чуете как баба Султана, заедно с нейната съседка Катя Пеева, разказват за слушателите ни за спомените им за Мандрица тогава и как изглежда сега - само с няколко жители, историята на тези албанци, как и кога са дошли в България и за селата с изселници от Мандрица в Украйна и Гърция.


Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август. Археологическият обект привлича все повече хора от различни краища на света. Вилата отвори отново врати през юни тази година, след като беше реновирана по европейски проект за близо 8 млн. лева. Повече за античната вила ни разказва главният екскурзовод Красимира Хърсева.


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07