Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лобистка ли е новата наредба за храните?

Владислав Михайлов: ЗНП и БДС са на 99% еднакви, разликата е в произхода на суровината

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Киселото мляко и сиренето, с които ще се хранят децата в ясли, детски градини, ученически лагери, училищни столове и лафки, трябва да бъдат със защитени наименования за произход (ЗНП) в ЕС, вместо да отговарят на Българския държавен стандарт (БДС). Това предвиждат изготвени от Министерството на земеделието промени в наредба, регламентираща специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните. Наредбата е обявена за обществено обсъждане. 

До този момент млечните продукти, които се даваха на децата, трябваше да бъдат произведени по БДС. През юли миналата година ЕК одобри включването на българското кисело мляко и българското саламурено сирене като продукти със защитено наименование за произход. 
Формулировките на двата стандарта обаче сега влизат в противоречие и единият трябва да отпадне. Според новата наредба ще отпадне БДС за млечни продукти, които се предлагат на деца и ученици. 

Според администрацията, изготвила наредбата, това е "грижа за доброто на децата", но според засегнати млекопреработватели става дума за лобизъм. 

Пред БНР председателят на Националната асоциация на млекопреработватели Владислав Михайлов обясни:

"От практическа гледна точка спецификацията ЗНП и стандартът БДС са на 99% еднакви. Основната разлика е в това, че суровината, която се влага за производство на съответния продукт при БДС може да е европейска суровина, докато при ЗНП трябва да е само и единствено произведена в български ферми". 

По думите му обаче няма анализ за това дали има достатъчно българска суровина. По наши данни в определени периоди от годината, например през зимата, по скоро ще има недостиг на суровина, смята той и подчерта, че би било лека форма на спекула да се твърди дали ще има достатъчно суровина или не. 

"Докато не бъде направен точен и ясен анализ за това с какви количества на качествена суровина разполагаме в България, да не се бърза с това ограничаване. За мен премахването на БДС и оставайки само ЗНП в наредбата на практика е ограничение", предупреди Михайлов в интервю за предаването "Преди всички". Той описа и друг проблем, който евентуално би възникнал: 

"Ако си длъжен да произвеждаш само по ЗНП и в следващия момент няма достатъчно суровина, за дълготрайния продукт - сиренето, да кажем, че може да се получи някакъв вариант, с който ти да си се позапасил, да си сложил на склад. Но киселото мляко е с 20 дни срок на годност. Там няма как да се запасиш. Т.е. колегите по скоро няма да могат да изпълняват поръчки и ще се налага да се работи с небългарска суровина, с което колегите рискуват да изпадат в някакъв вид нарушение по наредбата, което обаче ще е продиктувано от ситуацията, от необходимостта, тъй като те иначе би следвало да не могат да си изпълнят заявките".

По думите му и в двата варианта характеристиките на крайния продукт са напълно еднакви

"Ако говорим за качество, хранителна стойност, безопасност - от гледна точка на потребителя дали ще бъде БДС или ЗНП, от производствена гледна точка, няма никаква разлика. Основната разлика е в суровината, което донякъде е направено нарочно с оглед на стимулиране, подпомагане на нашите фермери, но ако прекалим - вместо да изпишем вежди, да не избодем очи, защото може и така да стане". 

Владислав Михайлов уточни, че годишният бюджет за детското и ученическо хранене е около 25-30 млн. за бенефициентите по програмата. 

"Премахването на БДС и залагането само на ЗНП представлява някакъв вид ограничение спрямо хората, които имат регистрирано БДС от една или повече години, но нямат регистрирано ЗНП. Регистрацията по ЗНП върви от началото на годината".

Според него наредбата е трябвало да остане с включени БДС и ЗНП поне и за тази учебна година, а от догодина нещата да останат само на ниво ЗНП.

Михайлов смята още, че е необходима и разяснителна кампания от страна на министерството относно спецификацията ЗНП.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Владислав Михайлов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51