Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лобистка ли е новата наредба за храните?

Владислав Михайлов: ЗНП и БДС са на 99% еднакви, разликата е в произхода на суровината

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Киселото мляко и сиренето, с които ще се хранят децата в ясли, детски градини, ученически лагери, училищни столове и лафки, трябва да бъдат със защитени наименования за произход (ЗНП) в ЕС, вместо да отговарят на Българския държавен стандарт (БДС). Това предвиждат изготвени от Министерството на земеделието промени в наредба, регламентираща специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните. Наредбата е обявена за обществено обсъждане. 

До този момент млечните продукти, които се даваха на децата, трябваше да бъдат произведени по БДС. През юли миналата година ЕК одобри включването на българското кисело мляко и българското саламурено сирене като продукти със защитено наименование за произход. 
Формулировките на двата стандарта обаче сега влизат в противоречие и единият трябва да отпадне. Според новата наредба ще отпадне БДС за млечни продукти, които се предлагат на деца и ученици. 

Според администрацията, изготвила наредбата, това е "грижа за доброто на децата", но според засегнати млекопреработватели става дума за лобизъм. 

Пред БНР председателят на Националната асоциация на млекопреработватели Владислав Михайлов обясни:

"От практическа гледна точка спецификацията ЗНП и стандартът БДС са на 99% еднакви. Основната разлика е в това, че суровината, която се влага за производство на съответния продукт при БДС може да е европейска суровина, докато при ЗНП трябва да е само и единствено произведена в български ферми". 

По думите му обаче няма анализ за това дали има достатъчно българска суровина. По наши данни в определени периоди от годината, например през зимата, по скоро ще има недостиг на суровина, смята той и подчерта, че би било лека форма на спекула да се твърди дали ще има достатъчно суровина или не. 

"Докато не бъде направен точен и ясен анализ за това с какви количества на качествена суровина разполагаме в България, да не се бърза с това ограничаване. За мен премахването на БДС и оставайки само ЗНП в наредбата на практика е ограничение", предупреди Михайлов в интервю за предаването "Преди всички". Той описа и друг проблем, който евентуално би възникнал: 

"Ако си длъжен да произвеждаш само по ЗНП и в следващия момент няма достатъчно суровина, за дълготрайния продукт - сиренето, да кажем, че може да се получи някакъв вариант, с който ти да си се позапасил, да си сложил на склад. Но киселото мляко е с 20 дни срок на годност. Там няма как да се запасиш. Т.е. колегите по скоро няма да могат да изпълняват поръчки и ще се налага да се работи с небългарска суровина, с което колегите рискуват да изпадат в някакъв вид нарушение по наредбата, което обаче ще е продиктувано от ситуацията, от необходимостта, тъй като те иначе би следвало да не могат да си изпълнят заявките".

По думите му и в двата варианта характеристиките на крайния продукт са напълно еднакви

"Ако говорим за качество, хранителна стойност, безопасност - от гледна точка на потребителя дали ще бъде БДС или ЗНП, от производствена гледна точка, няма никаква разлика. Основната разлика е в суровината, което донякъде е направено нарочно с оглед на стимулиране, подпомагане на нашите фермери, но ако прекалим - вместо да изпишем вежди, да не избодем очи, защото може и така да стане". 

Владислав Михайлов уточни, че годишният бюджет за детското и ученическо хранене е около 25-30 млн. за бенефициентите по програмата. 

"Премахването на БДС и залагането само на ЗНП представлява някакъв вид ограничение спрямо хората, които имат регистрирано БДС от една или повече години, но нямат регистрирано ЗНП. Регистрацията по ЗНП върви от началото на годината".

Според него наредбата е трябвало да остане с включени БДС и ЗНП поне и за тази учебна година, а от догодина нещата да останат само на ниво ЗНП.

Михайлов смята още, че е необходима и разяснителна кампания от страна на министерството относно спецификацията ЗНП.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Владислав Михайлов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48