Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Желев: Целта на разкола в УПЦ е да се завземат огромни църковни имоти

| Интервю
проф. Иван Желев
Снимка: Борислава Борисова

Не мисля, че има в какво да бъде обвиняван патриарх Даниил за изказването. Той не е направил официално изявление, той  е говорил от амвона в църквата "Св. Иван Рилски" в Перник като глава на БПЦ.

Това каза богословът проф. Иван Желев, бивш директор на дирекция „Вероизповедания“ в интервю пред БНР по повод изказването на главата на БПЦ за разкола в Украинската църква.

"За да има официално мнение на БПЦ, трябва Светият синод да излезе с решение, но той ще се събере на 10 септември т. г. Но да се обвинява патриарх Даниил, той затова е патриарх и има глава на раменете си", категоричен бе Желев в предаването "12+4".

Според него изказването на папа Франциск, за проблема с църквата в Украйна, е показателно за нарушаване на правата на православните християни в Украйна:

"Те са лоялни граждани, те се бият срещу руснаците, загиват, техни владици и епископи имат поредица  от остри изказвания към Руската църква."

Желев коментира разкола:

"Няма доказателства, че има предателство на националните интереси и служба на Руската църква. Целта на разкола е да се завземат имоти и църкви. Става дума за имущество и то за огромни недвижими имоти, и това да премине към тази православна църква в Украйна, създадена с помощта на Цариградската патриаршия от декември 2018 г."

Иван Желев разясни с исторически факти за Украинската православна църква (УПЦ).

 "В Украйна мнозинството от населението е православно и това мнозинство от това население принадлежи към УПЦ, която е историческа част от Руската православна църква (РПЦ) и дори бих казал, че е майката църква на РПЦ. Защото руския народ в Киевска Русия се е покръстил в 988 г. с мисионери от Константинополската патриаршия и клириците, които им помагали, са били предимно българи по всяка вероятност. Говорим за края на X век, след като българите сме се покръстили 864 г. През вековете сме били в общение. Но исторически така е станало, че нейното седалище се измества от Киев в Москва, през XVIII– XIXвек е било в Санкт Петербург. Сега поради вражеските отношения между Украйна и Русия не се понася това положение УПЦ да е част от РПЦ, затова още след началото на войната, през 2022 г. Светият синод на УПЦ, от X век, взеха решение да се отделят от РПЦ. Въпросът е, че не е толкова лесно обособяване на една църква като самостойна, както независимите държави в ООН.

Той обясни, че искат да се дистанцират от Русия, като стремежът е да се присъедини тази историческа УПЦ към онази част от две разколни групировки в Украйна, които в края на 2018 г. бяха признати от Цариградската патриаршия за автокефална, независима църква на Украйна.

Но те продължават да са под някаква зависимост от Цариградския патриарх и неговата патриаршия, както виждаме от някои посещение там, коментира Желев.

"Главата на УПЦ се води митрополит и той не поддържа никакви отношения, поне през тези 2 години, с РПЦ. За да се оформи това по каноничен път, се иска време, процедури и събори. Да кажеш че тази църква след 9 месеца ще я закриеш, означава, че ще има завземане на синодална палата, църкви и манастири, нагледали сме у нас на това. Разколът на БПЦ беше политически, инспириран от управляващите. Сега така се гонят православните в Украйна", коментира проф. Желев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40