Не мисля, че има в какво да бъде обвиняван патриарх Даниил за изказването. Той не е направил официално изявление, той е говорил от амвона в църквата "Св. Иван Рилски" в Перник като глава на БПЦ.
Това каза богословът проф. Иван Желев, бивш директор на дирекция „Вероизповедания“ в интервю пред БНР по повод изказването на главата на БПЦ за разкола в Украинската църква.
"За да има официално мнение на БПЦ, трябва Светият синод да излезе с решение, но той ще се събере на 10 септември т. г. Но да се обвинява патриарх Даниил, той затова е патриарх и има глава на раменете си", категоричен бе Желев в предаването "12+4".
Според него изказването на папа Франциск, за проблема с църквата в Украйна, е показателно за нарушаване на правата на православните християни в Украйна:
"Те са лоялни граждани, те се бият срещу руснаците, загиват, техни владици и епископи имат поредица от остри изказвания към Руската църква."
Желев коментира разкола:
"Няма доказателства, че има предателство на националните интереси и служба на Руската църква. Целта на разкола е да се завземат имоти и църкви. Става дума за имущество и то за огромни недвижими имоти, и това да премине към тази православна църква в Украйна, създадена с помощта на Цариградската патриаршия от декември 2018 г."
Иван Желев разясни с исторически факти за Украинската православна църква (УПЦ).
"В Украйна мнозинството от населението е православно и това мнозинство от това население принадлежи към УПЦ, която е историческа част от Руската православна църква (РПЦ) и дори бих казал, че е майката църква на РПЦ. Защото руския народ в Киевска Русия се е покръстил в 988 г. с мисионери от Константинополската патриаршия и клириците, които им помагали, са били предимно българи по всяка вероятност. Говорим за края на X век, след като българите сме се покръстили 864 г. През вековете сме били в общение. Но исторически така е станало, че нейното седалище се измества от Киев в Москва, през XVIII– XIXвек е било в Санкт Петербург. Сега поради вражеските отношения между Украйна и Русия не се понася това положение УПЦ да е част от РПЦ, затова още след началото на войната, през 2022 г. Светият синод на УПЦ, от X век, взеха решение да се отделят от РПЦ. Въпросът е, че не е толкова лесно обособяване на една църква като самостойна, както независимите държави в ООН.
Той обясни, че искат да се дистанцират от Русия, като стремежът е да се присъедини тази историческа УПЦ към онази част от две разколни групировки в Украйна, които в края на 2018 г. бяха признати от Цариградската патриаршия за автокефална, независима църква на Украйна.
Но те продължават да са под някаква зависимост от Цариградския патриарх и неговата патриаршия, както виждаме от някои посещение там, коментира Желев.
"Главата на УПЦ се води митрополит и той не поддържа никакви отношения, поне през тези 2 години, с РПЦ. За да се оформи това по каноничен път, се иска време, процедури и събори. Да кажеш че тази църква след 9 месеца ще я закриеш, означава, че ще има завземане на синодална палата, църкви и манастири, нагледали сме у нас на това. Разколът на БПЦ беше политически, инспириран от управляващите. Сега така се гонят православните в Украйна", коментира проф. Желев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..