Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ООН спира временно хуманитарните операции в Газа след нови израелски заповеди за евакуация

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хуманитарните операции на ООН в Газа бяха временно преустанови в понеделник след новите заповеди на Израел за евакуация на Дейр ал-Балах в централната част на палестинската територия, съобщава Ройтерс.

Високопоставен служител на ООН потвърди спирането на доставката на хуманитарна помощ, подчертавайки напрежението във връзка с поддържането на безопасността на персонала на ООН от една страна и от друга - задоволяването на нуждите на населението на Газа.

"Не можем да се справим днес с условията, в които се намираме... Ние няма да напуснем Газа, защото хората се нуждаят от нас там... Опитваме се да балансираме нуждите на населението с необходимостта от безопасност и сигурност от персонала на ООН", посочи той пред Ройтерс.

Това става след провала на поредния опит да бъде договорено прекратяване на огъня.

Междувременно имаше пореден обстрел от страна на "Хамас" на обекти в централен Израел и ответна бомбардировка в град Газа.

Снаряд, изстрелян от южната част на ивицата Газа е попаднал в открито пространство в град Ришон ле Цион, южно от Тел Авив, съобщиха Израелските сили за отбрана. Военното крило на „Хамас“ пое отговорност за нападението.

Израел отговори с въздушен удар срещу град Газа, при който са загинали шестима палестинци, съобщиха местните власти. При израелско нападение над бежанския лагер Ал-Шати е загинал един човек, а петима са ранени.

В същото време "Хамас" заяви, че отхвърля новите израелски условия, поставени в преговорите за прекратяване на огъня в ивицата Газа.

Основните спорни точки в текущите разговори, водени с посредничеството на САЩ, Египет и Катар, включват израелското присъствие в т.нар. Филаделфийски коридор - тесен участък с дължина 14,5 км по южната граница на Газа с Египет. Кайро потвърди, че не приема израелско присъствие в района.

На фона на нарастващото напрежение, САЩ увеличават военните си сили в Близкия изток. Американският министър на отбраната Лойд Остин е наредил присъствието на два самолетоносача в района. А на посещение в Израел пристигна най-висшият американски военен генерал Чарлз Браун, председател на Съвета на началник-щабовете на американската армия.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Президентът Радев е на работно посещение в Германия

Президентът Румен Радев е на работно посещение във Федерална република Германия. По покана на изпълнителния директор на най-големия отбранителен концерн в Европа "Райнметал“ Армин Папергер, държавният глава ще участва в официалното откриване на високотехнологичен завод в Унтерлюс, Долна Саксония днес, а утре ще разговаря в Берлин със своя..

публикувано на 27.08.25 в 07:23

Сърбия ще екстрадира у нас Никола Николов - Паскал

Сърбия ще екстрадира у нас Никола Николов - Паскал - един от обвиняемите по делото, станало известно като "Аферата в митниците", научи БНР от свои източници.  Николов беше задържан в Белград миналата година след разследване.Той е обвинен за участие в престъпна група заедно с Марин и Стефан Димитрови, бившия директор на Агенция "Митници" Петя Банкова и..

публикувано на 27.08.25 в 07:11

Откриха над 3 тона старо месо в транжорна в Плевен

Откриха над 3 тона старо месо в транжорна в Плевен. Част от стоката e   била подготвена за пласиране в търговската мрежа. Месото с изтекъл срок на годност е открито при съвместна проверка на полицията и агенцията по храните   в транжорна, стопанисвана от 37-годишна жителка на Плевен. Обектът за транжиране и търговия с месо е регистриран..

публикувано на 26.08.25 в 21:20
Доналд Тръмп на заседание на американското правителство

Тръмп: Не съм диктатор, просто спирам престъпността

"Не съм диктатор, просто спирам престъпността", настоя президентът на Съединените щати Доналд Тръмп по време на заседание на кабинета, докато говореше за последиците от предприетите от него действия във Вашингтон, предаде Ройтерс. "В Калифорния нямаше да има Олимпийски игри, ако не бях изпратил войските. Те свършиха фантастична работа",..

публикувано на 26.08.25 в 21:05
Снимката е илюстративна

Пожарът на нерегламентирано сметище край село Паничарево е локализиран и овладян

Пожарът на нерегламентирано сметище край бобовдолското село Паничарево е локализиран и овладян - през нощта ще има дежурни екипи на пожарната, които ще следят ситуацията. Няма пострадали хора или нанесени щети, не се е наложило спиране на движението по направлението Кюстендил-Дупница, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил...

публикувано на 26.08.25 в 21:04
Володимир Зеленски

Зеленски: Турция, европейска или държава от Персийския залив да са домакин на разговори с Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви във вторник, че Турция, държавите от Персийския залив (Египет, Израел, Йордания и Саудитска Арабия) или европейските държави биха могли да бъдат домакини на всякакви разговори, които той може да проведе с руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Зеленски настоява за директни разговори с..

публикувано на 26.08.25 в 21:00

Разследват обир на златарски магазин в Дупница

Екипи на полицията и криминалисти разследват обир на златарски магазин (ателие) в центъра на Дупница, съобщи за БНР говорителката на Областната дирекция на полицията-Кюстендил, Катя Табачка. Сигналът е подаден на тел.112 към 18,30 ч. Произшествието се обслужва и в момента. Според коментари обирът е на златарско ателие в района на кв...

публикувано на 26.08.25 в 20:30