Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВВС на Украйна: Днешната руска ракетна атака беше "най-масираната" от началото на войната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Командването на Военновъздушните сили на Украйна определи днешната комбинирана руска въздушна атака като "най-масираната" от началото на инвазията на Москва в страната.

По време на атаката по-рано в понеделник Русия е изстреляла 236 ракети и дронове срещу Украйна, като противовъздушната отбрана на Украйна е свали 102 ракети и 99 ударни дрона. Това заяви в социалните медии генерал-лейтенант Микола Олешчук, командващ ВВС на Украйна, предаде Ройтерс.

В нощта на 25 август и сутринта на 26 август 2024 г. руснаците предприеха широкомащабна комбинирана атака срещу критичната инфраструктура на Украйна, по-специално върху горивния и енергийния сектор на страната, използвайки различни видове въздушни, земни и ракети с морско базиране.

От радиотехническите войски на ВВС са открити и проследени общо 236 руски средства за въздушно нападение: 127 ракети и 109 ударни БПЛА, а именно:

- 3 аеробалистични ракети Х-47М2 "Кинжал", изстреляни от въздушното пространство на Рязанска и Липецкая област, Русия;

- 6 балистични ракети Искандер-М/КН-23 от Курска и Воронежка област на Русия и Крим;

- 77 крилати ракети Х-101, изстреляни със самолет Ту-95МС от въздушното пространство на Волгоградска област и Каспийско море;

- 28 крилати ракети "Калибър" от надводни/подводни кораби в източното Черно море;

- 3 крилати ракети Х-22 от въздушното пространство на Воронежска област, Русия;

- 10 управляеми ракети Х-59/Х-69, изстреляни със самолети Су-57 и Су-34 от въздушното пространство на Белгородска област, Русия и от временно окупирания Мариупол;

- 109 ирански дрона Shahed-131/136 от районите на изстрелване Приморско-Ахтарск, Курск и Йейск, Русия, и Чауда в Крим.

За отразяване на въздушното нападение бяха използвани всички налични въоръжения и техника, посочи още ген.-лейтанат Микола Олешчук, а именно: самолети, зенитно-ракетни войски на ВВС, мобилни огневи групи на украинските сили за отбрана и средства за радиоелектронна борба. 

Във въздушен бой са свалени общо 201 въздушни цели: 102 ракети и 99 ударни дрона, включително 1 аеробалистична ракета Х-47М2 Кинжал; 1 балистична ракета Искандер-М/КН-23; 1 крилата ракета Х-22; 99 Х-101 крилати ракети "Калибър" и управляеми ракети Х-59/69 и 99 атакуващи дрона Shahed-131/136.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..

публикувано на 18.07.25 в 21:40

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..

публикувано на 18.07.25 в 21:30

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56